Saç Boyasının Yan Etkileri

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Saç Boyasının Yan Etkileri

Saçlarını boyamak, bir çok kadın için vazgeçilmez bir eğlencedir. Ancak bunu yaparken saç boyasının yan etkileri göz ardı edilmemelidir. Basitçe söylemek gerekirse, saç boyama sadece temel bir kimyadır. Saçlarınızdaki pigmentler, boyadaki pigmentler, peroksit ve amonyak arasında meydana gelen reaksiyonlarla ilgilidir. Kimyasallarla yapılan tüm deneyimlere göre, kabul etme noktasında gelinen nokta şu ki saç boyasının yan etkileri vardır.

saç boyasının yan etkileri
1. Aşırı işlem Görme

Kalıcı saç renkleri genellikle amonyak (veya buna benzer kimyasallar) ve peroksit içerir. Amonyak saç maşasından kopar ve peroksit saçınızdaki doğal pigmenti nötralize eder (veya beyazlatır). Saçınızın korteksine ulaşması ve doğal pigmentini beyazlatmak için saç derisini gevşetme süreci, aslında saçlara zarar verir. Saçınızı bu kimyasallarla tedavi etmek parlaklık kaybına neden olur. Saçlar kolayca kırılır. İşlenmiş saçlar saç bakım işlemleriyle belli bir dereceye kadar canlandırılabilse de, aşırı işlemden kaynaklanan hasardan kurtulmanın tek yolu saçlarınızı kesmektir.

2. Alerjik Reaksiyonlar

Özellikle alerjik reaksiyonlara neden olan saç boyaları vardır, çünkü kalıcı saç boyaları yaygın bir alerjeni olan parafenilendiamin içerir. Kontakt dermatiti olan kişiler, PPD ve boyalarda bulunan diğer kimyasal maddeler nedeniyle reaksiyonlara özellikle eğilimlidir. Egzema ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlığı olan kişilerin saçlarını boyamak için saç boyaları kullanmaktan kaçınmaları gerekir. Daha hafif vakalarda, kalıcı boyalar, kafa derilerinizde veya yüzünüz ve boynunuz gibi diğer hassas bölgelerde kaşıntıya, ciltte tahrişe, kızarıklığa veya şişmeye neden olabilir. Bu boyaları kullanırken akılda tutulması gereken bir başka şey, geçmişte alerjik bir reaksiyona sahip olmamanın, gelecekte bir tane olmayacağınız anlamına gelmez. Saçınızı ne kadar renklendirirseniz, olumsuz bir reaksiyona girme olasılığınız o kadar artar.

3. Hamileliğe Etkileri

Kurşun asetat, kalıcı saç boyalarında kullanılan yaygın bir maddedir. Yapılan bir araştırma, kadın ve erkeklerde bu kimyasal ve doğurganlık sorunları arasında olası bir bağlantı kurmuştur. Ayrıca, hamile kadınların doğmamış bebeklerinde maligniteye neden olabileceğinden, herhangi bir tür saç boyasının kullanılmamasına dikkat edilmelidir.

4. Bakım

Teknik olarak bunun bir yan etkisi olmasa da bazıları için sebep olabilir. Birçok insan, boyalı saçların bakıma ihtiyacı olduğunu fark etmez. Bu, her ay saç bakımı yaptırmanız gerektiği anlamına gelebilir. Renkli saçlar için özel olarak formüle edilmiş ürünleri satın almanız gerekecektir. Birkaç stilin düzenli dokunuşlara ihtiyacı vardır ve saça genel olarak çok fazla özen gösterilmesi gerekir. İşlem sonrası saçlar hasara karşı çok hassastır. Sabır ve bakım gerektirir.

5. Konjonktivit

Saçınızı boyanırken çok dikkatli olmamanız, yüzünüzün hassas kısımlarıyla temas eden kimyasalların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bazı durumlarda, saç boyalarından gelen kimyasallar gözlerinizle temas ettiğinde, konjonktivite veya pembe göze neden olabilir. Diğer durumlarda, inflamasyona ve ciddi rahatsızlığa neden olur.

6. Astım

Saç boyaları, içinde bulunan persülfatlar astımı şiddetlendirir. Bu kimyasalların solunması, öksürük, hırıltı, akciğer iltihabı, boğaz rahatsızlığı ve ayrıca astım ataklarına neden olur.

7. Kanser

Kalıcı saç boyaları ilk kez kullanıldığında karsinojenik (kansere neden olan) bileşikler olduğunda, bu kimyasalları değiştirmek için formüller değiştirilirken, saç boyalarının kansere yol açıp açmayacağı tartışılmaya başlanmamıştır. Aksine, kalıcı saç boyası ve kanser kullanımı arasında kesin bir bağlantı kurmak için daha fazla bilimsel araştırma ve çalışmalara ihtiyaç vardır.

Saçınız Boyanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Saç boyasının olası yan etkisi riskini en aza indirmek için alabileceğiniz bazı önlemler vardır. Bunlar;
– Kalıcı saç rengini mümkün olduğunca kullanmaktan kaçının. Bunun yerine, yarı ve geçici saç renkleri tercih edebilirsiniz. Bunlar geçici olsa da, kalıcı saç boyaları gibi zararlı kimyasallar içermez.
– Saçlarınızı boyamadan önce daima bir yama ve iplik testi yapın. Yama testi, olası bir alerjik reaksiyondan kaçınmanıza yardımcı olurken, iplik testi saçınızın işlenecek kadar sağlıklı olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır.
– Saçlarını kendi başına boyamaya çalışırken yanlış gidebilecek çok şey var. Saç felaketinden kaçınmak için güvendiğiniz bir profesyonele gidin.
– Saçlarınızı her zaman iyi aydınlatılmış ve iyi havalandırılmış bir alanda boyatın. Kötü havalandırma göz ve burun tahrişine neden olabilir.
– Araştırmanızı yapın ve birçok zararlı kimyasal madde içermeyen güvenilir markalardan ürünler kullanın, bu da biraz fazladan para harcamanız gerektiği anlamına gelebilir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)