Sağlıklı iftar için Öneriler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Sağlıklı iftar için Öneriler

Oruç tutarken açlık ve susuzluk süresinin uzun olması nedeniyle gün içinde enerji düşüklüğü, kabızlık hatta bayılmalar yaşanabiliyor. Oruç tutarken kişinin kendisini iyi hissetmesi için sahurda ve iftar anında doğru besinleri, uygun miktarlarda tüketmesi gerekir. Uz. Diyetisyen Merve Yüksek, sağlıklı bir iftar için önerilerde bulundu.

iftar
Uykum Bölünecek Diye Sahursuz Oruç Tutmayın

Oruç tutarken uyku bölünmesin diye düşünüp sahura kalkmamak ya da yatmadan önce yemek yapılan hatalardan biridir. Bu durum da vücuda fazla yüklenildiği için sindirim sisteminin dengesini bozmaktadır. Oruç tutarken mutlaka sahura kalkılması gerekir. Sahurda yumurta, az tuzlu peynir çeşitleri, süt (gaz yapıyorsa laktozsuz olarak) ve tam tahıllı ekmek veya tost gibi hafif ve hazmı kolay ve tok tutan yiyecekler tüketilmelidir. Zeytin tuzlu bir besin olduğu için oruç tutarken susamaya sebep olabilir. Bu yüzden tuzsuz zeytin tüketilmeli veya yerine ceviz tercih edilmelidir. Fazla tuzlu yiyeceklerin gün içinde susamaya, fazla şekerli ve hamur işi yiyeceklerin ise daha kolay acıkmaya neden olur.
[irp posts=”4492″ name=”Çocuklarda Görülen Tikler ve Takıntılar”]

Yoğurt, Cacık ve Ayranı Sofranızdan Eksik Etmeyin

Oruç açarken acele etmeden açılmalıdır. Hızlı yemeden, yiyecekleri iyice çiğneyerek ve birden bire yemeklere yüklenmemelidir. 1 adet hurma veya zeytin ile oruç açılmalıdır. Sonra çok yağlı ve tuzlu olmayan çorba ile devam edilmelidir. uzun süre açlıktan sonra ani yemek yüklemesi mide ve bağırsak problemlerine sebep olabilir. Bu nedenle çorbadan sonra yemeğe biraz ara verilmelidir. Bir süre sonra yemeğe hafif zeytinyağlılar, salatalar ve yağlı olmayan et veya sebze yemekleri ile devam edilmelidir. Yoğurt, cacık veya ayran gibi besinler sofradan eksik edilmemelidir. İftar sofralarında ağır yağlı yemekler, kızartılmış yiyecekler, börek gibi hamur işi çeşitleri ve şeker içeriği çok fazla olan şerbetli tatlılar bulunmamalıdır. Ramazan ayının geleneksel lezzeti olan pide ise 1-2 dilim tüketilmelidir. Yemekten 1 saat sonra yarım saatlik yürüyüş yapılmalıdır. Yapılan yürüyüş kişinin hem kendisini daha iyi hissetmesini sağlayacak hem de yediklerini sindirmesine yardımcı olacaktır.

iftardan Sonra Bitki Çayları ile Rahatlayın

Açlık sonrası iftarda yemeklere fazla yüklenmek, sıklıkla mide problemlerine ve hazımsızlık yaşanmasına sebep olur. İftardan sonra hazmı kolaylaştırmak için rezene çayı içilebilir. İftar sonrası yaşanabilecek mide yanması ve şişkinlik gibi problemlerin hafiflemesini sağlar. Gaz oluşumunu azaltarak mideyi rahatlatır. Rezene sindirime yardımcı olmakla birlikte uzun açlık sonrası oluşan baş ağrılarına iyi gelir. İftar sonrasında yükselmeye başlayan kan şekeri için bitki çaylarına çubuk tarçın ilave edilmelidir. Papatya çayının yatıştırıcı etkisi vardır. Bu nedenle hem sahurda hem de iftarda tercih edilebilecek bir bitki çayıdır. Sahurda tüketildiğinde zaman rahat bir uykuya dalmayı kolaylaştırır. Ayrıca rezene gibi mide rahatlatıcı özelliği de olduğundan rezene ile birlikte demlenebilir. İftar sonrası çoğu kişinin en sık yaşadığı şikayet mide krampları ve spazmlardır. Mide tüm gün boş olduğu için ağır yemekler yendiği zaman gaz ve spazm oluşur. Bu gaz ve spazmlar iftar sonrası tüketilecek tıbbi nane çayı yardımıyla çözülebilir. Bitki çaylarını demlerken en ideal yöntem gerçek bitkileri tercih etmektir. Bitkinin üzerine kaynar su ilave edip 10 dakika demleyerek tüketmektir.

Tarçınlı Su ile Kan Şekerinizi Dengeleyin

Oruç tutarken dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da yeteri kadar sıvı tüketimidir. Vücudun ısı dengesini sağlamak ve gün içerisinde alınamayan sıvıyı telafi edebilmek gerekir. Bu nedenle iftar ile sahur arasındaki süreçte bol bol sıvı alınmalıdır. Bu zaman içinde saat başı 1-2 bardak su içilmelidir. Gündüz bir sürahi su içerisinde birkaç adet çubuk tarçın, taze nane yaprakları ve limon dilimleri koyarak bekletin. Bu hem kan şekeri dengesi sağlar hem de tek başına su içmeyi ihmal edenler için güzel bir alternatiftir. Suyun yanı sıra vücudun sıvı ihtiyacını karşılamak için bitki çayı, ayran, maden suyu, şekersiz limonata ve kompostolar da tüketilebilir. Ayran ile aromasız bir maden suyunu karıştırarak içildiği zaman gün boyunca vücudun kaybettiği mineralleri yerine koymuş olursunuz. Ayrıca yoğurtlu soğuk çorbalar ve cacık hem serinletme hem de tok tutma özelliği bulunmaktadır.
[irp posts=”3250″ name=”Diyetle Değil Sağlıklı Beslenerek Zayıflamak”]

Meyvelerinize Tarçın Serpin

iftar sonrasında tatlı olarak Ramazanın geleneksel lezzeti güllaç, sütlaç, muhallebi ve dondurma gibi hafif tatlılar tercih edilmelidir. Ayrıca lifli ve şeker oranı düşük meyvelerden salata yapılabilir. Böylece hem vitamin ihtiyacını karşılar hem de tatlı özlemini giderir. Meyvelerin üzerine toz tarçın serpmek kan şekerini de dengeler.

Kronik Bir Sağlık Sorununuz Varsa Dikkatli Olun

Oruç tutmak isteyen ancak sağlık problemi olan kişiler yani insüline bağımlı şeker hastaları veya kan şekeri dengesiz olan kişiler, kronik böbrek ve karaciğer hastalığı olanlar, tansiyon hastaları, hamile ve emziren kadınlar ve küçük yaştaki çocuklar Ramazan ayı başlamadan önce oruç tutmalarının sağlık durumları açısından uygun olup olmadığını doktorlarına danışmalıdır.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)