Sağlıklı ve Uzun Saç Sırları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Sağlıklı ve Uzun Saç Sırları

Sağlıklı, muhteşem ve uzun saç her kızın hayalidir. Çoğumuz donuk ve cansız saçlarımızdan nefret ederiz. Günlük stresi ve kirliliği içeren telaşlı, modern yaşam tarzımız sayesinde uzun saçlara ulaşmak zor olabilir. Uzun ve parlak saçların korunması bir günlük görev değildir. Takip edilmesi kolay, doğru ve özel bir saç bakımı gerektirir. Rapunzel gibi uzun saç hayal ediyorsanız, takip etmeniz gereken birkaç ipucu vardır.uzun saç
Saçlarınızı Tanıyın

Saçınızın döngüsünü anlamak son derece önemlidir. Saç döngüsünün üç aşaması vardır: Anagen, katagen ve telogen. Anagen, folikülde yeni bir iplikçik oluşmasıdır. Katagen, saçın alttaki üçte ikisidir. Telogen, saç follikül içinde büyüyen taze iplikçik tarafından itilmek için bekleyen dinlenme aşamasıdır. Son evre ‘telogen’ saç dökülürken oluşur. Saçımızın yaklaşık % 10-15’i son aşamadadır. Fakat çeşitli faktörlerden dolayı bazen çoğunluk telojen fazına atlama eğilimi gösterir. Saç dökülmesi problemleri görülür.

Profesyonel Yardım Alın

Bir sürü saç dökülmesi ve saç dökülmesi yaşarsanız derhal bir uzmana danışın. Doktorun sorunu çözmesine izin verin. Sorunun arkasında çeşitli nedenler olabilir. Profesyonel yardım almak, sorununuzu tam olarak belirlemenize ve en erken zamanda kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

Saçınızı Yağlayın

Doğru beslenme vücudunuz için olduğu kadar saçlarınız için de önemlidir. Kökleri yağlamak, saçlarınızın uzun ve güçlü bir şekilde büyümesine yardımcı olmak için beslenme ve güç sağlar. Ölü saç şaftlarını yenilemeye de yardımcı olur. Kafa derisine sıcak (ılık) yağ uyguladıktan sonra, kafa derisine parmak uçlarınızla hafifçe masaj yapın. Saç tellerine yağ uygulayın. Yağın saç içine daha iyi emilmesine yardımcı olmak için sıcak bir havluyu başınıza sarın ve 10 dakika boyunca bekleyin. Hafif bir şampuanla 1-2 saat sonra yıkayın. İlk kullanımından sonra belirgin sonuçlara ortaya çıkmaya başlayacaktır. Otlar ile zenginleştirilmiş yağlar, saçınızın güç kazandırır ve kan dolaşımını uyarır.

Saç Derinize Masaj Yapın

Masaj, en basit ve en rahatlatıcı saç bakım ipuçlarından biridir. Kan dolaşımını hızlandırı ve vücuttaki kan akışını uyarır. Saç derinize masaj yapmak için hindistancevizi yağı veya badem yağı kullanabilirsiniz. Lavanta yağı saç uzamasını da teşvik eder. Uzun saç için en iyi bilinen ev ilaçlarından biri olan iyi bir sıcak yağ masajıdır.

Şampuan Kullanımı

Saçınızı iki kez veya haftada üç kez şampuanlamak, doğal yağların saçınıza nüfuz etmesine ve böylelikle hidrat hale gelmesine ve kendini onarmasına olanak tanır. Şampuanın amacı kir ve ürün birikimini temizlemektir. Ancak günlük olarak uygulandığınızda saçlarınız kuru, kıvırcık ve kırılgan hale gelir ve kırılmaya neden olur. Şampuanlar sülfatlar içerir ve aşırı sülfat kullanımı saçınıza zarar verebilir. Saçınızı şampuanlarken nazik olmalısınız. Islak haldeyken saçlarınız yumuşar ve şampuanı yumuşak saç tellerini sertçe ovmak kırılmaya neden olabilir. Doğru şampuan kullanılması şarttır. Saç türünüze göre daima saç ihtiyacınıza uygun olan şampuanı seçin.

Saç Kremi Kullanın

İyileştirme, iyi saçların korunmasında önemli bir faktördür. Saçtaki nemi kilitler, kuruluğu önler. Kirlilikten ve belli ölçüde güneşten de korur. Aynı zamanda saç şaftındaki lipidleri ve proteinleri değiştirmeye yardımcı olur. Doğru şampuan ve saç kremi bulmanın büyük bir görev olduğunu biliyoruz. Markalar da bazen yanıltıcıdır. Çoğu zaman, bu şampuanlar ve kondisyonerler iyi şeylerden çok zarar verirler. Markalı şampuan ve saç kremlerini ev yapımı şampuan ve saç kremi ile değiştirin.

Soğuk Durulaması

Sıcak bir duş saçlarınıza zarar verebilir. ve Saçlarınızın kurumasına neden olabilir. Soğuk suyla durulama, diğer yandan, kütiküllerin tıkanmasına ve millerinizin güçlenmesine yardımcı olur, böylece saçınızın daha daha uzun olmasına ve sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Saçınızı Hafifçe Kurutun

Saçınızı havlu kullanarak kurutmak, kırılma olasılığını arttırır. Yumuşak bir havlu ya da eski bir t-shirt kullanın. Saçlarınızı kurutun ve birazda kendi kendine kurumasını bekleyin.

Islak Saçı Fırçalamaktan Kaçın

Islak saçlar, kuru saçlara kıyasla daha fazla gergin olma ve kolayca kopma eğilimi gösterir. Saçlarınız ıslak iken fırçalamayın veya taramayın. Ayırmak isterseniz, parmaklarınızı kullanın ve hafifçe karışıklığı ayırmaya çalışın.

Saçlarınıza Volüm Kazandırın

Doğru ürünleri kullanmak saçınıza hacim katabilir. Özellikle saçlarınıza volüm kazandıran ürünleri kullandığınızdan emin olun. Düzenli kullanım, zamanla saçınızın gücünü ve kalitesini iyi bir şekilde değiştirecektir.

Geniş Dişli Tarak Kullanın

Saçınız için her zaman geniş dişli tarak kullanmanız önerilir. Saçınız kuruduktan sonra, saçınızı alttan taramaya başlayın ve kademeli ilerleyin. Bu gereksiz saç dökülmesini önleyecektir. Saçları sürekli ve dikkatsizce taramak saçınıza zarar verecektir. Günde iki kez saçlarınızı tarayın. Yatmadan önce fırça kullanmayı unutmayın. Bu, uyurken kafa derisine kan dolaşımının iyi olmasını sağlayacaktır (unutmayın ki saçlarımızın en fazla uyku sırasında uzar).

Saçlarınızı Düzenli Olarak Kesin

Saçınızı daha sık kesmek, daha hızlı saç uzamasına yardımcı olur ve saç kırıklarını yok eder. Kirlilik saçlarınızın uçlarını ve hasar görmüş kütikülleri parçalamaya eğilimli kılar. Her altı-sekiz haftada bir saçlarınızı kestirmeniz saç dökülmesinin minimum seviyede olmasına ve saçların sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Yastık Kılıfı Seçimi

Pamuklu yastık kılıfı yerine  saten kumaşları tercih etmek saçlarınızı sağlıklı ve nemli tutacaktır. Saten ve ipek kumaşlar daha yumuşak bir yüzeye sahip oldukları için pamuklu kumaşlara kıyasla daha az sürtünmeye neden olurlar. Bu nedenle, saçlarınızda daha az ya da hiç karışıklık olmadan uyanırsınız.

Saç Şekillendirici Kullanmayın

Hasar görmüş kılların ardındaki en büyük suçlu, sıcak araçlardır. Saçlarınızı kıvırmak ve ya düzeltmek için doğal yöntemleri tercih edin. Aşırı ısı saçlara hasar verir. Saç dökülmesinin başlıca sebepleri çok fazla şekillendirici ürün, kimyasal madde ve ısı kullanmaktır. Kalınlığı azaltır ve saçın parlaklığını kaybederek mat ve kuru görünmesini sağlar. Düzleştirme / kıvırma makineleri kullanmaktan kaçının. Saçınızı üfleme kurutma işlemini deneyin ve sınırlayın.

Saçınızı Koruyun

Seyahat ederken veya güneşle dışarı çıkarken, saçlarınızı mümkün olduğunca kapalı tutun. Saçınızı örtmek onu sert güneş ışığından ve zararlı kirliliğe karşı koruyacaktır.

Sıkı Saç Modellerinden Kaçının

At kuyrukları ve benzeri saç modelleri müthiş görünüyor, ancak sıkı saç modelleri köklerde stres oluşturuyor ve sürtünme kırılmaya neden oluyor. Farklı ve gevşek saç modelleri deneyin.

Bitkisel Telafi ve Tedaviyi Deneyin

Bitkisel ilaçlar ve tedaviler saç büyümesini destekleme konusunda çok etkilidir. Arzulanan sonuçları verebilecek veya vermeyebilecek pahalı ürünler yerine saç bakımı için yumurta, bal, aloe vera, hindistancevizi sütü, sirke, vb. gibi malzemeleri kullanabilirsiniz. Bu malzemeler saçlarınızı sağlıklı, güçlü yapar. Uzun saç için kendi saç maskenizi evde yapabilir ve düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenin

Uygun bir diyet sağlıklı bir beden ve zihin için anahtardır. Saçınız bir istisna değildir. Sağlıklı saçlar için beslenmenize dikkat etmelisiniz. Protein alımı saç uzama sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Saçlarınız güçlü ve parlak yapar. Hindistancevizi ve kuru meyveler saç uzamasını arttırmak için çok iyidir. Ayrıca saçlarınızı canlı ve bol hacimli yaparlar. Beslenmenize yeşil yapraklı sebzeleri, meyveleri, fıstık ve lor ekleyin. Vitaminler saç ve kütiküllerin büyümesini sürdürmede önemli bir rol oynamaktadır. Meyve, özellikle narenciye şeklinde olabildiğince fazla vitamin tüketmeye çalışın. Dehidrasyon kuru ciltlere, saç derisine ve cansız saçlara yol açabileceğinden dolayı vücudun su seviyesini korumak için yeterince su alınması gerek. Mümkün olduğu kadar su ve sıvı tüketmeye çalışın. Bol su içirin ve düzenli olarak egzersiz yapın. Bunlar saç uzamasını hızlandırmayı sağlayan saç derisinde kan dolaşımını arttırmada yardımcı olurlar. Aşırı saç dökülmesi ve hızlı saç dökülmesi, zayıf sağlık belirtileridir. Ne yediğinize daha fazla dikkat edin. Beslenmenize Vitamin A, B, C ve E bakımından zengin gıdalar ekleyin. Protein, demir ve çinko da dahil edilmelidir.

Stresten Kaçının

Son olarak, stres vücudumuz üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Stres saç dökülmesine yol açabilir, aynı zamanda saç uzama oranını düşürebilir ve saçları sağlıksız hale getirebilir. Günlük 7-8 saatlik uyku, uzun saç ve vücudumuzun sağlıklı ve stressiz olması için önemlidir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)