Sağlıklı Bayram Menüsü

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Sağlıklı Bayram Menüsü

Kurban Bayramı’nda artan kırmızı et tüketimi sağlık sorununa yol açabiliyor. Bu soruna engel olmak adına sizler için sağlıklı bayram menüsü oluşturduk. Tatlı tüketiminin yanına yüksek porsiyonlarda et tüketimi de eklenirse mide-bağırsak hastalıkları, şeker ve tansiyon gibi rahatsızlıklarla karşılaşılabileceğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir bayramı hastalıksız ve kilo almadan geçirmek için 10 bayram tüyosu paylaştı.

bayram menüsü
Bayram Tatilini Kilo Almadan Bitirmenin 10 Yolu

1.Öncelikle et ve tatlılarda porsiyon kontrolü yapılmalı. Unutulmamalı ki yüksek kırmızı et tüketimi aynı zamanda yüksek yağ tüketimi demektir.

2.Eti yerken yemeklere ara verilmeli. Bu durum bir anda yemeğe yüklenip sindirim problemleri çekmenizin de önüne geçecektir.

3.Etlerin ızgara veya haşlama olarak tüketilmesi sağlık açısından çok daha doğru olur. Bu yüzden kızartmalar yerine etler sebzelerle birlikte tavada veya fırında pişirilebilir.

4.Et ile yapılan yemeklere ilave yağ eklenmesine gerek olmaz. Etin doğal yapısındaki yağ pişirme işleminde yeterli olur.

5.Etin pişirildiği tavanın yanmış olmamasına ve tavada veya fırında çok uzun süre kalmamasına dikkat edilmeli. Et çok uzun süre fırın veya tavada kalırsa kömürleşme olacağı için kanserojen etkisi artar. Enfeksiyon riskine karşı etler çiğ veya az pişmiş şekilde tüketilmemeli. Etler 1 gün dinlendirilmeli.

7.Etler büyük parçalar halinde saklanmamalı. Tüketilecek porsiyonlarda kısa vadede -2 derecede, uzun süre saklama koşullarında ise -18 derecede saklanmalı.

9.Sakatatlardan uzak durulmalı. Yüksek kırmızı et tüketimi ile birlikte kolesterol seviyesinde yükselme yaratabilir.

10.Bayram süresince tatlı tüketimine dikkat edilmeli. Şekerli ve şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıların tüketilmesi çok daha sağlıklı bir hamle olur.

Özel Bayram Menüsü

Kahvaltı

Sebzeli lor peynirli omlet
Bol yeşillikli mevsim salata
1 avuç içi kadar çiğ fındık veya badem
1 dilim tam tahıllı ekmek

Öğlen Yemeği

6 köfte kadar ızgara veya haşlama et veya 1 parça ızgara bonfile
1 dilim tam tahıllı ekmek
Haşlanmış veya ızgara kabak / enginar / kırmızı biber / patlıcan
1 bardak az tuzlu ayran veya 1 kâse cacık

Akşam Yemeği

8 kaşık etli veya kıymalı sebze veya kurubaklagil yemeği
4 kaşık doğal yoğurt
1dilim tam tahıllı ekmek veya 1 kâse unsuz çorba
Az zeytinyağlı mevsim salata

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)