Sahur Vakti Tüketilecek Tok Tutan Besinler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Sahurda Neler Tüketilmeli?

Sahur Vakti Tüketilecek Tok Tutan Besinler

Her sene Ramazan ayında sahurda hangi besinlerin tüketilmeli, hangi besinlerden uzak durulmalı gibi konular gündeme geliyor. Sahurda tüm gün zinde kalmaya yardımcı olan besinleri tüketmek gerekir. ‘Sahur vaktinde tüketilmesi gereken besin önerilerini nelerdir?’ sorusuna bu yazımızda cevap buluyoruz.

sahur
Sahurda Yumurtanın Önemi

Oruç tutarken gün içinde tüketilen öğün sayısı azalıyor. Bu nedenle vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinleri karşılamak zorlaşıyor. Sahurda tüketilen yumurta, vücudun protein ihtiyacının bir kısmını karşılıyor. Yumurta sevmeyenler ya da sürekli yumurta yemekten bıkıp farklılık arayanlar çılbır, yumurtalı kumpir, patatesli krep ve yumurta salatası gibi farklı tariflerle sofralarınızı zenginleştirebilirsiniz.

Su Kaybını Yoğurtla Önleyin

Oruç tutarken tün gün tok kalmak isteyenler sahur sofralarını uzmanların önerileri dikkate alınarak hazırlamalıdır. Bu öneriler tok tutmanın yanında vücutta oluşabilecek su ve mineral kaybını da önlüyor. Özellikle yaz aylarında vücudun gün boyunca kaybettiği su ve mineral ihtiyacını karşılanması gerekir. Bunun için yol en güzel yoğurdun bol bol tüketilmesidir.. Yoğurdu tek başına tüketebileceğiniz gibi alternatif olarak Limonlu Cacık, Ayran Aşı Çorbası, Yoğurtlu Parfe yaparak da tüketebilirsiniz.

Lifli Gıdalar Tüketin

Lifli gıdalar, sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Enginar, badem, elma, yulaf ezmesi ve baklagiller tam anlamıyla lif deposudur. Bu besinlerin sahurda tüketilmesi gün boyunca tok kalmayı kolaylaştırır. Ayrıca reflü, kabızlık, hazımsızlık gibi şikayetlerin oluşmasına engel olmak için lifli gıdalara ağırlık verilmelidir.

Beyaz Ekmeğe Dikkat!

Beyaz ekmek, kan şekerinde ani değişimler oluşturabileceğinden dolayı  glisemik indeksi düşük olan buğday ekmeğinin tercih edilmelidir. Diyetisyenler, pirinç pilavı yerine bulgur pilavının tüketilmesini öneriyor. Bunların yanında semizotu, roka, brokoli gibi besinlerden oluşan salata tarifleri de gün boyunca zinde tutuyor.

Gece Yemek Yiyip Yatmayın

Sahur vaktinin bu yıl gecenin ilk saatlerine denk geliyor. Bu nedenle, pek çok kişi sahura kalkmak yerine yatmadan önce yemeyi veya tek öğün beslenmeyi tercih ediyor. Ancak sahurun yapılmaması metabolizmayı zayıflatır. Bu durum da kısa sürede acıkmaya neden olur. Uzmanlar, imsak vaktine yakın bir saatte sahurun yapılması gerektiğini söylüyor.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)