Sarkıt Lamba Nasıl Asılır?

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Sarkıt Lamba Nasıl Asılır?

Avize modelleri, özellikle de son dönemin trendleri arasında yer alan sarkıt lamba tasarımlarıyla birlikte tekrar moda haline geldi. Son zamanların modası olan bu sarkıt modeller küçük çaplı bir küreden, kocaman bir tasarıma kadar farklı ve değişik şekilleri ile dikkat çekiyor. Peki, bu farklı aydınlatma ürünleri nasıl asılmalıdır?  Bu aydınlatma ürünlerinin asılması konusunda ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

sarkıt lamba
Sarkıt Lambaların Avantajları 

Şık bir sarkıt lamba sayesinde odanıza sofistike, sanatsal bir görünüm, mimari bir açı kazandırabilirsiniz. Hatta biraz  da renk katabilirsiniz. Sarkıt lamba tasarımları tüm yaşam alanlarına uyum sağlayabilir. Her alanda farklı bir işleve sahip olabilmesi kullanılabilirliğini artırıyor. Mutfak tezgahının üzerindeki sarkıt lamba işinizi daha kolay yapmanızı sağlarken, antredeki sarkıtlar ambiyansa katkıda bulunuyor.

Sarkıt Lambaların Asılması

Sarkıt lambalar asılmadan önce, özellikle eski binaların elektrik sistemlerinden kaynaklı beklenmedik sonuçlarla karşılaşmamak için, bir profesyonelden yardım alınmalıdır. Sonrasında ise lambanın levhasının ağırlığını göz önünde bulundurarak sabitleyici eşyalar seçmek faydalı olacaktır. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte eski tip telli ampullerden, LED ampullere geçildi. Aydınlatma ürününüzü seçerken ne kadar aydınlatmaya ihtiyacınız olduğunu iyi belirlemeniz gerekir. Bu nedenle kaç wattlık ampül kullanacağınız da son derece önemlidir. Sarkıt lambaların işlevi, nereye asacağınız yere ve elde etmek istediğiniz görünüme göre farklılık gösteriyor.

Yemek Masasının Üzerine

Artık geleneksel avizeler daha ilginç ve modern şekillere dönüşüyor. Büyük ölçekli, davul şekilli avizeler kullanıldığı ortama incelik katıyor. İki tane veya üçten beşe kadar (tek sayılar göze daha hoş gelir) avizeyi masa üzerinize yerleştirebilirsiniz. Daha farklı bir görünüm elde etmek için yükseklikleriyle oynayabilirsiniz. Daha iyi aydınlatma sağlayabilmek için genel kural masanın 90 cm üzerine koymaktır. Bu ölçü 2,40 m yüksekliğindeki tavanlara sahip odalar için geçerlidir. Her lambanın zinciri için ise 10 cm. pay bırakılmalıdır. Lambanın kenarı ise masanın kenarına oranla en az 30 cm içeride olmalıdır.

Mutfak Adasının Üzerine

Şeffaf, kabartmalı veya renkli cam avizeler ve metal avizeler, kullanıldığı alanda birden fazla olduklarında dikkat çeker. Avize alırken mutfak adasının boyutlarına uygun  seçim yapmalısınız.. Kullanılan avizeler ne çok öne çıkmalı ne de geride kalmalıdır.

Büfe Üzerinde

Büfelerin üzerine asacağınız sarkıtılmış bir çift lamba odanızın havasını zenginleştirir. Tercihini sadece tek bir tarafa toplanmış birden fazla lamba kullanarak da yapabilirsiniz.

Son Püf Noktaları

İç mekan aydınlatma alışverişi yapmadan önce masa ve sandalyelerinin ölçülerini alınmalıdır. Böylece daha sağlıklı bir oranlama yaparak daha güzel bir görüntü oluşturabilirsiniz. Aydınlatma alışverişi yapmadan önce odanızın fotoğrafını da çekip yanınıza almalısınız. Fotoğrafınız; seçeceğiniz lambaların odanızda nasıl duracağını anlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca beğendiğiniz lambanın yanarken nasıl göründüğüne de bakmalısınız..

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)