Şekerin Zararları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Şekerin Zararları

Şeker, beslenmedeki en kötü tek içeriktir. Metabolizma üzerinde zararlı etkilere sahip olabilir ve her türlü hastalığa katkıda bulunur. Burada, şekerden uzak durmanız için 10 rahatsız edici sebep var.

şeker
1. Dişlere Zarar Verir

Muhtemelen bunu bir milyon defa duymuşsundur, ama tekrarlamaya değer. Şeker (sükroz ve yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi) hiçbir önemli besleyici madde içermeyen bir grup kalori içerir. Bu nedenle buna “boş” kalori denir. Şekerde protein, esansiyel yağ, vitamin veya mineral yoktur. Sadece saf enerji bulunur. İnsanlar şeker (veya daha fazla) olarak % 10-20 kadar kalori aldığında, bu önemli bir sorun olabilir ve besin eksikliklerine katkıda bulunur. Şeker de dişler için zararlıdır, çünkü ağızda kötü bakteriler için kolaylıkla sindirilebilir enerji sağlar. Sonuç olarak, şeker çok fazla kalori içerir, vücudumuz için gerekli besin maddeleri yoktur. Ayrıca ağızda zararlı bakterileri besleyerek diş çürüğüne neden olur.

2. Karaciğer için Zararlıdır

Şekerin zararlarını anlamak için, onun neyden yapıldığını anlamanız gerekir. Şeker sindirim sisteminden kan dolaşımına girmeden önce glikoza ve fruktoza ayrılır. Glikoz, yaşayan her hücrede bulunur. Bunu beslenerek almazsak, bedenlerimiz onu üretir. Fruktoz, farklıdır. Bedenlerimiz üretmiyor ve bunun için fizyolojik bir ihtiyaç yoktur. Früktoz,  karaciğer tarafından ancak önemli miktarlarda metabolize edilebilir. Fruktoz glikojen haline getirilir ve ihtiyacımız olana kadar karaciğerde depolanır.

Bununla birlikte, eğer karaciğer glikojen doluysa (çok daha yaygın), çok miktarda fruktoz yemek karaciğeri aşırı yükler ve onu fruktozu yağa itmeye zorlar. Sürekli olarak büyük miktarda şeker tüketmek yağlı karaciğere ve her türlü ciddi soruna yol açabilir. Bütün bunların meyveler için geçerli değildir.

3. Fazla Fruktoz Yağa Dönüşür

Fruktoz karaciğerde yağa dönüştüğünde, VLDL kolestrol partikülleri olarak gönderilir. Ancak, yağın tamamı dışarı çıkmaz, bazıları karaciğere yerleşebilir.  Araştırmalar, yağlı karaciğeri olan bireylerin ortalama kişiye göre 2-3 kat fazla fruktoz tükettiğini göstermektedir. Sonuç olarak, fazla fruktoz yağa dönüşür ve karaciğere yerleşerek alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığına neden olabilir.

4. İnsülin Direncine Neden Olabilir

İnsülin vücutta çok önemli bir hormondur. Glikozun (kan şekeri) kan dolaşımına hücrelere girmesine izin verir ve hücrelere, yağ yerine glikoz yakmaya başlamasını söyler. Kanda çok fazla glikoz olması çok zararlıdır. Diyabetin komplikasyonlarının nedenlerinden biri de körlüktür. Metabolik sendrom, obezite, kardiyovasküler hastalık ve özellikle tip II diyabet gibi birçok hastalığın önde gelen bir sürücüsü olduğuna inanılan insülin direnci olarak da bilinir. Birçok çalışma şeker tüketiminin, özellikle de büyük miktarlarda tüketildiğinde insülin direnciyle ilişkili olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, insanlar çok fazla şeker yediğinde, birçok hastalığa katkıda bulunan insülin hormonunun direncine neden olabilir.

5. Diyabete Neden Olabilir

Hücrelerimiz insülinin etkilerine karşı dirençli hale geldiğinde, pankreasımızdaki beta hücreleri onu daha da geliştirir. Bu çok önemlidir, çünkü kronik olarak yükselmiş kan şekerleri ciddi hasara neden olabilir. Sonunda, insülin direnci kademeli olarak kötüleştikçe, pankreas kan şekeri düzeylerini düşürmek için yeterli insülin üretme talebini sürdüremez. Bu noktada kan şekeri seviyeleri hızla artmakta ve tip II diyabet tanısı yapılmaktadır. Şekerin insülin direncine neden olabileceği düşünülürse, şekerlendirilmiş içecekleri içen kişilerin Tip II diyabet riski % 83’e kadar yükseldiğini görmek şaşırtıcı değildir.

6. Kanser

Kanser, dünya çapındaki önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Kontrolsüz büyüme ve hücrelerin çoğalması ile karakterize olur. İnsülin, bu tür bir büyümeyi düzenleyen en önemli hormondan biridir. Bu nedenle, birçok bilim insanı, insülin seviyelerinin sürekli artmasının (şeker tüketiminin bir sonucu olarak) kansere katkıda bulunabileceğine inanıyor. Ek olarak, şeker tüketimiyle ilişkili metabolik sorunlar, iltihabın bilinen bir nedenidir ve kanserin bir başka potansiyel nedeni olmaktadır. Birden fazla araştırma, şeker tüketen kişilerin kansere yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir.

7. Hormonlar ve Beyin üzerindeki Etkileri

Tüm kaloriler eşit olarak yaratılamaz. Farklı gıdalar beynimiz ve besin alımını kontrol eden hormonlar üzerinde farklı etkilere sahip olabilir. Çalışmalar, fruktozun tokluk üzerinde glikoz gibi aynı etkiye sahip olmadığını göstermektedir. Bir çalışmada, insanların bir kısmı fruktozla şekillendirilmiş bir içecek, diğer kısmı bir glikozla şekillendirilmiş içecek içtiler. Daha sonra, fruktoz içenlere, beyindeki tokluk merkezlerinde daha az aktivite oldu ve açlık hissetti. Zamanla, şekerden elde edilen kaloriler bu kadar tatmin edici olmadığı için, bu artan bir kaloriye girmeye dönüşebilir. Sonuç olarak, fruktoz, beyinde tokluk oluşturmaz veya açlık hormonu ghrelini neredeyse glikoz kadar düşürür.

8. Şeker Bağımlılık Yapıyor

Şeker birçok kişi için bağımlılık yapabilir. Bağımlılık yapan maddeler gibi, şeker beynin ödül merkezinde dopamin salınmasına neden olur. Şeker ve birçok abur cubur ile ilgili problem, büyük dopamin salınmasına neden olabilir. Bu nedenle, bağımlılık duyarlılığı olan insanlar şekere ve diğer abur cuburlara aşırı derecede bağımlı olabilirler. Özetle, şeker beyninde büyük miktarda dopamine neden olduğu için birçok insanda bağımlılığa neden olabilir.

9. Obezite Sebebi Olabilir

Şekerin hormonları ve beyni etkileme şekli, vücudun yağ kazanma felaketi için bir reçetedir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, şekeri en çok tüketen insanlar aşırı kilolu veya obez olma olasılıkları yüksek olan insanlardır. Bu, tüm yaş grupları için geçerlidir. Birçok çalışma şeker tüketimi ile obezite arasındaki bağlantıyı incelemiş ve güçlü bir istatistiksel ilişki bulmuştur. Her gün şekerle tatlandırılmış içeceklerin servis edildiği çocukların obezite riskini %60 arttırdığı çocuklarda bu bağlantı özellikle güçlüdür. Kilo vermeniz gerekiyorsa yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri şeker tüketimini önemli ölçüde azaltmaktır. Sonuç olarak, şekerin hormonlar ve beyin üzerindeki etkilerine bakıldığında şeker aşırı kilolu veya obez olma riski vardır.

10.Kolesterolü Arttırır ve Kalp Hastalığına Neden Olur

Uzun yıllardır insanlar kalp rahatsızlığı için doymuş yağları suçlamışlardır. Bununla birlikte, yeni çalışmalar doymuş yağın zararsız olduğunu gösteriyor Kanıtlar, yağ içermeyen şekerin fruktozun metabolizma üzerindeki zararlı etkileri yoluyla kalp hastalığının önde gelen nedenlerinden biri olabileceğini ortaya koyuyor. Çalışmalar, fruktozun büyük miktarlarının trigliseridleri, küçük, yoğun LDL’yi yükseltebileceğini, okside LDL’yi (çok, çok kötü), kan şekeri ve insülin seviyelerini yükselttiğini ve karın obezitesini 10 haftadan kısa sürede artırabileceğini gösteriyor. Bunların hepsi kalp hastalığı için büyük risk faktörleridir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, birçok gözlemsel çalışma şeker tüketimiyle kalp hastalığı riski arasında güçlü bir istatistiksel ilişki bulmaktadır.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)