Serotonin Artıran Yiyecekler

Duygudurum ve uyku düzenini etkilediğinden serotonin çok önemli bir hormondur. Ayrıca kan basıncı seviyelerini kontrol eder. Serotonin, bir amino asit – Triptofandan oluşur. Triptofan daha sonra beyne taşınan gıdalardan elde edilir. Beyin hücrelerinde Triptofan Serotonin’e dönüştürülür. Serotonin eksikliği uygun beslenme veya Serotonin takviyeleri ile tedavi edilebilir. Dolayısıyla, beslenmenize serotonin artıran yiyecekler dahil edilmelidir. Serotonin artıran yiyecekler nelerdir?

serotonin artıran yiyecekler
1. Deniz Ürünleri

Ton balığı, istiridye, yengeç, uskumru, somon, ringa, sardalya ve ayrıca balık yağı takviyeleri gibi yağlı balıklar serotoninin iyi kaynaklarıdır.

2. Et

Proteinlerin yanı sıra et de serotonin içerir. Et, serotoninin bilinen doğal kaynağıdır. Dana eti, ciğer, hindi ve tavuk gibi etler serotonin içerir. Serotonin eksikliklerinin giderilmesine yardımcı olabilir.

3. Yumurta

Yumurta beyazı çok önemli bir serotonin kaynağıdır. Yumurtalar günlük yiyeceklerdir, kolaylıkla kullanılabilir ve herkes tarafından sevilir. Yumurta ayrıca vücuda ihtiyaç duyulan birçok vitamin ve hayati besleyici maddeler içerir. Kalp sağlığı için zararlı olabilecek çok miktarda yağ içerdiğinden yumurta sarısını fazla tüketmekten kaçının.

4. Süt Ürünleri

Süt, tereyağı, peynir gibi süt ürünleri serotoninin iyi bir kaynağıdır. Soya sütü veya soya besin maddeleri için de tüketilebilir.

5. Sebzeler

Serotoninin oluşumunda sarımsak, havuç, bamya, kuşkonmaz, brokoli, ıspanak, yeşil fasulye, patates, lahana, marul, soğan ve domates gibi sebzeler yardımcı olur. Bunların hepsi herhangi bir pazarda kolaylıkla bulunur. Serotonin düzeyini artırmaya yardımcı olur ve dolayısıyla serotonin açısından zengin gıdaların listesi arasındadır.

6. Patlamış Mısır

Lif içeren karbonhidrat açısından zengin yiyecekler sizi rahat ve mutlu etmek için tüketilmelidir. Patlamış mısır, serotonin içeren bu tür yiyeceklerin bir örneğidir.

8. Tahıllar

Tahıllar içerisinde vücutta düzgün bir hücre işleyişine yol açan serotonin bulunur. Ayrıca lif açısından zengindir. İyi bir tahıl örneği kızarmış buğday ekmeği, tahıl, patates ve pirinçtir.

9. içecekler

Çay, kakao, kahve, bira ve şarap gibi içeceklerde az miktarda serotonin bulunur. Vücuttaki serotonin gereksinimlerini karşılayabilmelerine rağmen, kafein içerdikleri için az miktarda alınmaları gerekir.

10. Tohumlar

Tohumlar çok zengin serotonin kaynağıdır. Ayrıca protein, potasyum, çinko, demir, B vitaminleri, E vitaminleri, magnezyum ve kalsiyum içerir. Kabak çekirdeği, karpuz tohumları, susam tohumları, keten tohumları, ayçiçeği tohumları serotonin içeren bazı tohumlardır. Susam yağı, yemekte iyi bir Serotonin kaynağıdır. Bu, kalsiyum ve Serotonin içeriği açısından yüksektir.

Bazı Önemli ipuçları

  1. Aşırı Serotonin tüketiminden kaçının. Tehlikeli olabilir.
  2. Aşırı alım, kemiklerin zayıflamasına, iç organların kalsifikasyonuna, kalp krizi riskinin artmasına ve diğer birçok vasküler hastalıklara neden olabilir.
  3. Düşük serotonin, iştah kaybı, raşitizm, anemi, kas ağrısı, uygun olmayan kemik oluşumu, uyuşma, depresyon ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi sorunlara neden olabilir.
  4. Serotonin eksikliği semptomları terleme, baş ağrısı, mide bulantısı, yüksek ateş, düzensiz kalp atışı ve bilinç kaybıdır.
Lütfen Konuya Oy Verin
[Toplam: 1 Average: 5]

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)