Serotonin ve Faydaları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Serotoninin Faydaları

Serotonin mutluluk hormonu olarak bilinir. Beyinde nöronlar tarafından üretilen ve yayılan bir nörotransmitterdir. Triptofan adı verilen amino asit tarafından oluşturulur. Bu günlük beslenmedeki proteinin bir parçasıdır. Kandaki  triptofan daha fazla miktarda serotonin üretmek için beyne mesaj gönderir. Bu, bireyin genel ruh halini belirlemeye ve ruh hali değişiklikleri, kaygı, depresyon gibi durumların üstesinden gelmeye yardımcı olur. Vücuttaki serotonin, bir kişinin rahat, mutlu ve kendinden emin hissetmesini sağlar. Ayrıca iştah kontrolü, ruh hali ve davranış düzenleyici, kardiyovasküler fonksiyon, uyku, kas kasılması, endokrin salgıları düzenlemesi, hafıza ve öğrenme, sıcaklık regülasyonu, vb. gibi serotoninin faydaları arasında sayılabilir. Serotoninin faydaları;

serotoninin faydaları
1. Kalbin Sağlığı

Bu kimyasal kalp krizi ve felç gibi kalp sorunlarının azaltılmasına yardımcı olur. Serotonin eksikliği kalp hızında değişikliklere neden olabilir.

2 . Beynin Olgunlaşması

Serotoninin en önemli işlevi beyin gelişimidir. Serotonin eksikliği otizm ve Down sendromuna yol açabilir.

3. Cilt Faydaları

Serotonin depresyon, anksiyeteden kurtulmaya ve bir kişinin rahatlamasına yardımcı olduğundan cildin bir nimetidir. Serotonin, cildin doğal olarak parlamasına yardımcı olan antidepresan bir ilaç olarak görev yapar.

4. Gevşeme

Serotonin ayrıca “iyi hissetme” hormonu olarak da bilinir. Rahatlamaya yardımcı olabilir. Bu kimyasalın eksikliği, hastalığın, yorgunluğun ve halsizliğin hislerini artırabilir.

5. Uykusuzluk

Serotonin eksikliği hastalarda uyku bozukluğuna neden olabilir. Bu, vücutta serotonin seviyelerini artırmak için takviyeler tüketerek tedavi edilebilir ve böylece problemi azaltır. Gün içinde kronik yorgunluk gözlenir. Geceleri uykusuzluk ve kontrol edilemeyen düşünceler ortaya çıkar.

6. Baş Ağrısı

Serotonin sürekli baş ağrılarını anında rahatlatmada harikalar yaratır. Migrenin oluşumu ve şiddeti, diyette düzenli serotonin kullanımı ile azaltılabilir.

7. Obezite

Vücuttaki düşük serotonin seviyeleri aşırı yemeye neden olabilir. Serotonin eksikliği olanlar iştahlarını kontrol edememektedir. Bu bozukluk obeziteye ve artan anksiyete, tahriş ve depresyon seviyelerine neden olabilir.

8. Anti-aging

Serotonin serbest radikal hücrelerden kurtulmaya yardımcı olur. Serbest radikallerle savaşmak için vücutta antioksidanlar üretir. Serbest radikaller hücrelere zarar verir ve yaşlanmaya yol açar.

9. Ruh Halini Güçlendirir

Serotonin her şekilde uygun bir uyku sağlamaya yardımcı olur ve dolayısıyla doğal bir ruh hali güçlendiricidir. Vücuttaki birçok temel fonksiyonu, gastrointestinal, kardiyovasküler, bağışıklık sistemlerinin, vb. işlevleri tutmaya yardımcı olur. Vücuttaki serotonin eksikliği, depresyon gibi büyük bozukluklara neden olabilir. Daha yüksek stres seviyeleri altında, serotonin daha hızlı emilir, fakat verimlilik azalır.

10. Anksiyete

Beyindeki nöronlar, serotonin üretiminin tek kaynağıdır. Uyku, ruh hali, libido, enerji, iştah ve kaygı düzeylerinin korunmasında yardımcı olur. Serotonin, intihar veya şiddet eylemlerine yol açabilecek endişeleri azaltmaya yardımcı olur.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)