Ses Estetiği ile idealinizdeki Sese Kavuşabilirsiniz

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Ses Estetiği ile idealinizdeki Sese Kavuşabilirsiniz

Çoğu kişi cinsiyet ya da fiziksel özelliklerine uygun olmayan ses tonu yüzünden estetik ve psikolojik kaygılar taşıyor. İnceltme ya da kalınlaştırma şeklinde yapılan ses estetiği operasyonları sayesinde bu kaygılardan kurtulmak mümkün oluyor. Ses estetiği sayesinde kişiye istediği ses tonuna sahip olabilme şansı sunuyor. Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Elad Azizli, ses estetiği operasyonları hakkında bilgi verdi.

ses estetiğiKadınlar Sesini inceltmek, Erkekler Kalınlaştırmak istiyor

Teknolojideki hızlı gelişmeye rağmen insanlar arasında ses en önemli iletişim aracı olmaya devam ediyor. İnsanlar ses tonu, yaşamına, cinsiyetine ve özellikle fiziksel yapısına uygun olmasını ister. Bu koşullarla ses uyumunun sağlanmadığı durumlarda kişi psikolojik olarak etkilenmektedir. Bu uyumsuzluk durumlarında sesi yapılandırma ve daha estetik hale getirme uygulamaları yapılır. Bunun için sesi inceltme, kalınlaştırma şeklinde ses estetiği operasyonları uygulanmaktadır. Ses kalınlaştırma operasyonlarını çoğunlukla ince sese sahip oldukları için bundan psikolojik olarak etkilenen erkekler yaptırmaktadır. Ses inceltme operasyonlarını ise özellikle sigara kullanımına bağlı olarak kalınlaşan sesi inceltmek için kadınlar tarafından tercih edilmektedir.

Ses Estetiği Kişiye Uygun Sesi Sağlıyor

Estetik ses, kişinin fiziksel yapısına, dış görünüşüne, cinsiyetine uygun bir ses demektir. Örneğin, fiziksel olarak yapılı, uzun boylu bir erkekten ince ve tiz bir ses çıktığını düşünün ya da genç, minyon bir kadının sahip olduğu tok ve kalın bir ses estetik bir algı yaratmamaktadır. Ses estetiği kişinin genel görünüşüne uyumlu sesin elde edilmesini sağlayan tıbbi bir tedavi şeklidir. Estetik kaygılar taşıyan ya da sağlık sorunları olan birçok kişi tarafından tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

isteyene Yönetici, isteyene Sunucu Sesi

Bir kadın telefonda konuşurken sahip olduğu ses erkek olarak algılanmasına sebep oluyorsa ve bundan rahatsızlık duyuyorsa ses inceltme ameliyatları yapılmaktadır. Aynı zamanda aşırı sigara kullanımı nedeniyle sesi kalınlaşan kişiler, yönetici adayları ve siyasilerin yanı sıra spiker, sunucu ve seslendirme sanatçısı olmak isteyen kişiler ile öğretim üyeleri sıklıkla bu ameliyatları yaptırmaktadır.

Hasta Ameliyat Sırasında Kendi Sesini Duyup Kararını Verebiliyor

Ses inceltme ameliyatları, genel anestezi altında 30-40 dakikalık bir süre içinde yapılmaktadır. İnceltme ameliyatları sırasında, çoğu zaman dışarıdan herhangi bir kesi olmamaktadır. Ağız içinden girilerek ses telleri üzerinde yapılmaktadır. Bazı durumlar da dışarıdan birkaç dikiş atılır ya da lazer uygulaması ile gerçekleştirilmektedir. Ameliyat sırasında hasta ve doktor sesin kalınlaşmasını duyarak ses estetiği gerçekleştirilir. Karar verdikleri kalınlaşmada işlem sonlandırılır. Böylece hasta sesinin ne kadar kalınlaştığını ameliyat sırasında duyar ve kendi isteği doğrultusunda kararını verir.  Operasyon sonrası herhangi bir ağrı oluşmamaktadır. Genellikle hastalar aynı gün içinde taburcu edilmektedir. Birkaç günlük seslerini dinlendirdikten sonra yeni seslerini kullanmaya başlayabilirler. Ancak operasyon sonrası gerçek sesin tam olarak oturması bir kaç ayı bulmaktadır.

Ergenlik Sonrası Ses Tiz ve ince Kalmışsa

Dış görünümü ve cinsiyeti ile uyumlu olmayacak kadar ince sese sahip kişilerde ses kalınlaştırma işlemi yapılmaktadır. Ses kalınlaştırma işlemi iki şekilde gerçekleştirilmektedir. Bunlardan ilki erkeklerde mutasyonel falsetto hastalığında yapılan ses terapisidir. Mutasyonel falsetto hastalığı, ergenlik sonrasında sesin kalınlaşmayıp tiz ve ince kalmasıdır. Bu durumda ses bir erkek için fazla tizdir. Bu hastalığın tedavisi, ses terapisi ile yaklaşık 30-40 dakika arasında yapılarak kalıcı bir ses sağlanmaktadır. Ses terapisi için ameliyat gerekmez.

Bir Başkasının Sesine Sahip Olmak Henüz Mümkün Değil

Sesin ortaya çıkışında sadece ses telleri görev yapmaz. Ham ses, ses telleri tarafından ortaya çıksa da ses rengi; dil, damak, dişler, dudaklar ile şekillenmektedir. Ses rengini oluşturan bu yapılar değiştirilemediği için sesi başka birinin sesine benzetmek teknik olarak şuan için mümkün değildir. Ses inceltme ve kalınlaştırma operasyonları özel bir alandır. Her kulak burun boğaz uzmanı tarafından uygulanan bir cerrahi yöntem değildir. Bu nedenle, özellikle ses hastalıkları konusunda, operasyonun deneyimli bir uzman tarafından gerçekleştirilmelidir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)