Şeytantırnağı Nasıl Geçer

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Şeytantırnağı Nasıl Geçer

Genellikle tırnaklarınızdaki küçük parça yırtık – şeytantırnağı – cildiniz, giysilerinizde takılmayı beklerken veya parmaklarınızı saçlarınızdan geçirirken muazzam ağrıya neden olur. Şeytantırnağı, temelde tırnaklarınızın kütiküllerini tutan küçük deri parçalarıdır. Bunlar genellikle kuruluktan, sert kimyasallara (deterjanlarda bulunanlar gibi) maruz kalmaktan ve kötü maniklerden kaynaklanır. Tırnaklarını ısırtan veya beslenme yetersizliği olan kişiler soruna daha yatkındır.

şeytantırnağı

Tırnaklarınızın güzelliğini bozmanın yanı sıra, sarkmalar ağrılı olabilir. Hatta bakteri veya mantarlarla enfekte olabilir, şişlik ve kızarıklığa neden olabilir. Bu problemden kurtulmanın en yaygın yolu, etkilenen tırnak yatağına vazelin veya dudak kremi uygulamak ve onu nemlendirmek için bir gece bekletmektir. Ayrıca edebilirsiniz günde yaklaşık 15 dakika boyunca ılık yağ veya su içinde tırnakları ıslattıktan sonra kütikül makasıyla ile şeytantırnaklarını kesin. Bu problem için başka birçok doğal tedavi bulunmaktadır. İşte şeytantırnağı için çözümler;

1. E Vitamini Yağı

E Vitamini yağı, tırnak yataklarını yumuşatıp nemlendirdiği için şeytantırnağı için en etkili ilaçlardan biridir. Ayrıca, E vitamini, ciltteki yırtığı iyileşmesini kolaylaştırır. Sorunlu bölgeye saf E vitamini yağı sürün ve tamamen emilinceye kadar açık bırakın. Şeytantırnaklarından kurtuluncaya kadar günde birkaç kez tekrar edin. Diğer bir seçenek de, E vitamini yağını zeytinyağı, kastor veya jojoba yağı gibi başka bir yağ ile kombine etmek ve günlük olarak uygulamaktır.

2. Bal

Şeytantırnağını tedavi etmenin en iyi yolu, tırnak yataklarınızı nemlendirmenizdir. Böylece tırnaklarınızın etrafındaki deri esnek kalır. Bal, büyük nemlendirici bir madde olarak çalışır. Doğal bir nemlendiricidir, nemi çeker ve tutar. Ayrıca, enfeksiyonla mücadele eden ve enflamasyonu azaltan antibakteriyel ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Etkilenen bölgeye çiğ bal sürün. Kütikülleri yumuşatmak için birkaç saat bekletin. Bu sorunu ortadan kaldırana kadar bunu günlük olarak yapın.

3. Avokado

Avokado, E vitamini, sağlıklı yağlar, cildinizi besleyen ve iyileştiren diğer besinler açısından zengindir. Ayrıca cildiniz için bir nemlendirici görevi görür. Yarım avokadonun özünü çıkarın ve bir çatalla ezin. İki yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırın. Bu ev yapımı el nemlendiriciyi tırnaklarınıza uygulayın. Bir gece bekletin ve sabah yıkayın. Bunu günlük olarak veya haftada üç veya dört kez düzenli olarak yapın.

4. Ev Yapımı Yumuşatıcı

Bu problemin bir diğer yararlı çözümü tırnak yataklarınızı yumuşatmak ve nemlendirmek için ev yapımı bir yumuşatıcı kullanmaktır. Bir mikrodalga veya çift kazanda iki veya üç yemek kaşığı zeytinyağı ısıtın. Bir çorba kaşığı hindistan cevizi yağı veya kakao yağı ile gliserini karıştırın. Karışımı tekrar ısıtın. İki veya üç damla okaliptüs veya lavanta yağı gibi  esansiyel bir yağı karıştırın. Karışımı tırnaklarınıza ve kütiküllere masaj yapın. Bir gece bekletin. En iyi sonuç için yumuşatıcıyı uygulamadan önce ellerinizi birkaç dakika ılık suda ıslatın. Sorun çözülünceye kadar günlük olarak ilaç kullanın.

5. Badem

Badem, yüksek E vitamini içeriği nedeniyle şeytantırnağını iyileştirmek için iyidir. Ayrıca şişliği ve iltihabı azaltmaya yardımcı olan esansiyel yağ asitleri içerirler. Bir avuç bademi gece boyunca suda bekletin. Ertesi gün, kabuklarını soyup bademleri öğütün. Bir dövülmüş yumurta sarısı ve biraz bal karıştırın. Yatmadan önce, karışımı ellerinize ve tırnaklarınıza uyguladıktan sonra pamuklu eldiven giyin. Bir gece bekletin ve ertesi sabah suyla durulayın. Bunu haftada birkaç kez düzenli olarak yapın.

6. Balmumu

Balmumu, tırnaklarınızı güçlendirmenin yanı sıra yumuşatmaya ve nemlendirmeye yardımcı olur. Yağlarla birleştiğinde, ciltte yırtılmasını önlemek için cilt üzerinde rahatlatıcı ve koruyucu bir tabaka oluşturur. Bir veya iki buçuk çay kaşığı hindistancevizi yağı, badem yağı ve zeytinyağı, üç çay kaşığı bal ve üç çorba kaşığı balmumunu karıştırın. Karışımı bir mikrodalga veya çift kazanda eritin. Sıcaktan alın ve çay ağacı, lavanta, muz veya nane yağı gibi birkaç damla esansiyel yağ ile karıştırın. Tırnaklarınıza uygulayın ve gece boyunca bırakın. Günlük olarak tekrarlayın.

7. Aloe Vera

Aloe vera, şeytantırnaklarını iyileştirmeye yardımcı olan rahatlatıcı, iyileştirici ve nemlendirici özelliklere sahiptir. Zerdeçal ile karıştırıldığında, her iki bileşen de antibakteriyel ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğundan, enfekte olmuş şeytantırnaklarının önlenmesine ve tedavisine yardımcı olacaktır. Bir aloe vera yaprağından çıkarılan taze, aloe vera jelini cildinize uygulayın ve mümkün olduğunca uzun süre bekletin. Sorundan kurtulana kadar günlük olarak kullanın. Diğer bir seçenek olarak; Aloe vera jel bir çay kaşığı biraz zerdeçal tozu karıştırın ve etkilenen alanda uygulayın. Durulamadan önce en az 30 dakika bekletin. Birkaç gün boyunca tekrarlayın.

8. Yoğurt

Ağrıyı ve iltihabı  tedavi etmek için yoğurdu doğal bir ilaç olarak da deneyebilirsiniz. Anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğuna inanılan probiyotikler içerir. Dahası, iyi bir nemlendirici olarak çalışır. Etkilenen bölgeye sade yoğurt uygulayın. Durulamadan önce birkaç saat bekletin. Sorun giderilene kadar günlük olarak tekrarlayın.

Bu ilaçlar ile birlikte, şeytantırnağından kaçınmak için bazı önleyici tedbirler alın. Örneğin tırnak yataklarınızı nemlendirin, kuruluğa neden olduğundan dolayı suda fazla çalışmayın ve düzenli manikür yaptırın.  Şeytantırnağı genellikle zayıf tırnak yataklarından kaynaklanır. Tırnak gücünü desteklemek için B vitamini, kalsiyum ve demir açısından zengin besinlerle beslenin.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)