Siber Zorbalık Karşısında Çocukları Korumanın Yolları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Siber Zorbalık Karşısında Çocukları Korumanın Yolları

Çeşitli konularda bilgilenmek, sosyalleşmek ve oyun oynamak gibi amaçlarla dijital dünya sıklıkla kullanılıyor. Genellikle keyifli vakit geçirilse de dijital dünya zaman zaman bazı problemleri de beraberinde getirebiliyor. Bu problemlerden birisi de tüm dünyada etkili olduğu gibi Türkiye’de de birçok çocuğun hayatını olumsuz yönde etkileyen siber zorbalık. Yapılan anket sonuçlarına göre, dünya çapında her 10 çocuktan 6’sının siber zorbalık konusunda risk altında olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuçlara bakıldığı zaman bu sorunun ciddiye alınması gerektiği görülüyor. Çocuklar siber zorbalığın etkisiyle sanal ortamda olumsuz deneyimler ediniyorlar. Bu deneyimler onların zihinsel ve fiziksel sağlığını etkiliyor ve birçok soruna neden olabiliyor. Türkiye’deki anne ve babalar bu konudaki risklerin farkındalar. Ancak, çocuklarını korumak için bir şey yapamadıklarını düşünüyor.

siber zorbalık
İşte Çocukların Siber Zorbalığa Karşı Güvende Olması için Yapılabilecekler:

Onunla Konuşun

Çocuğun internet ile tanıştığı andan itibaren ona siber zorbalık hakkında bilgi verilmelidir. Siber zorbalıkla karşılaşması durumunda başına neler gelebileceğini anlamalı ve kendisine yardım edilebileceğini bilmelidir. Siber zorbalıkta kurban ister kendisi olsun, isterse bir başkası, yardım edilebilmesi için çekinmeyerek açık açık konuşması gerektiğini uygun bir dille çocuğa anlatıp kendisine güven verilmeli ve cesaretlendirilmelidir.

Kurallarınızı Belirleyin

Çocuklarınıza başkalarını küçük düşürmekten, onları üzecek şeyler söylemekten kaçınmaları gerektiğini öğretilmelidir. Çocuğunuz siber zorbalık kurbanı değil de siber zorbalığı uygulayan kişi de olabilir. Bu yüzden çocuklar durum hakkında bilgilendirilmelidir. Siber zorbalığın çok yanlış olduğunu ve ne gibi tatsız sonuçlar doğurabileceği çocuğa anlatılmalıdır.

Cihazını Elinden Almak Çözüm Değil

Çocuğun internet ile bağlantısını keserek benzeri bir durumun tekrarlanmasının engellenebileceği fikrine kapılmamalısınız. Bunu yapmak yerine, çocuğa bazı temel güvenlik ve gizlilik kurallarının öğretilmesi gerekir. Öncelikle kuralların ne olduğu ve ne anlama geldiği anlatılmalıdır. Özellikle de bu kuralların sosyal ağlarda neden bu kadar önemli oldukları vurgulanmalıdır. Çocuklara cihazların veya sosyal medya hesaplarının gizlilik ve güvenlik ayarlarının nasıl değiştirebilecekleri öğretilmelidir. Fotoğraflarının ve verilerinin yabancılar tarafından görülmesinin nasıl engelleyebilecekleri gösterilmelidir.

Okul Görevlileri ile Konuşun

Çocukların sosyal medyada iletişim kuracağı kişiler başlangıçta okul arkadaşları olacaktır. Bu nedenle çocuğa siber zorbalık yapan kişi okulundan veya sınıfından olabilir. Bu nedenle öncelikle okul otoriteleri ile konuşarak olası sorunları detaylı bir şekilde öğrenerek gereken adımlar beraber atılmalıdır.

Bir Güvenlik Yazılımından Destek Alın

Çocukların bilgisayar ve mobil cihazlar da internet kullanırken neler yaptığını sürekli arkalarında durarak takip etmek mümkün değildir. Bu amaçla ebeveyn denetimi özelliği sunan çeşitli güvenlik yazılımları kullanarak işinizi hayli kolaylaştırabilirsiniz. Böylece çocukları tehlikelerden uzak tutarak güvenli bir şekilde onların dijital dünyanın sunduklarından rahatlıkla faydalanabilmelerini sağlayabilirsiniz.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)