Sıcak Havada Uyku Sorunu Yaşayanlara Öneriler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Sıcak Havada Uyku Sorunu Yaşayanlara 10 Altın Öneri

Yaz aylarında sıcak havalar gündüzleri nefes aldırmazken, geceleri de uyku düzenini de altüst ediyor. Bazı önlemler alarak sıcak havaya rağmen kaliteli bir uyku çekmek mümkün olabiliyor. Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Funda Uysal Tan, sıcak havalarda uyku sorunu yaşayanların dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

uyku sorunu
Hem Sıcak Hava Hem Uykusuzluk Tüm Düzeninizi Bozabilir

Yaz sıcakları nedeniyle pek çok insan uyku sorunu yaşamaktadır. Yatakta sürekli dönüp durmak, gözünü kapatıp uykuya dalmak için uğraşmak ve sonunda uykusuz kalmak her bireyin iş ve sosyal yaşamını olumsuz etkilemektedir. Sağlıklı ve kaliteli bir uyku çekmek için normalde ortalama 37 civarı olan vücut sıcaklığının, uyku sırasında 1-2 derece civarında düşmesi gerekir. Ancak yaz aylarında sıcaklık ve nem oranı yüksek olduğu için vücut sıcaklığı da ideal seviyeye gelemeyebilir. Bu durumun sonucunda uykusuzluk yaşanmaktadır.

iş Başarısı Düşüyor Kaza Riski Artıyor

Uykusuzluk yaşandığında uyku tam olarak alınmadığı için ertesi gün dikkat dağınıklığı, yorgunluk ve konsantrasyon eksikliği ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple iş performansı düşer. Hatta trafik kazaları riski artar. Bu nedenle uykusuzluk konusunda mutlaka gerekli önlemler alınmalıdır. Gerekirse konu ile ilgili bir uzmana başvurulmalıdır.

Uyku Kalitenizi Artırmak için Öneriler

 • Sağlıklı bir uyku için ortamın serin olması gerekir. Çok güneş alan bir mekanda uymak zorunda kalındığı zaman gün içinde perdeler kapalı olmalıdır.
 • Yatmadan önce uyunacak ortam mutlaka havalandırılmalıdır.
 • Sıcağa karşı hassasiyeti bulunan kişiler klima ve vantilatörün serinletici etkisinden faydalanabilir. Ancak uyurken klima da uyku modunda olmalıdır. Doğrudan bu havaya maruz kalınmaması önemlidir.
 • Vücudu tam olarak destekleyen ergonomik yataklarda yatılmalıdır.
 • Çarşaf, yastık kılıfı ve pikeler pamuklu kumaşlardan seçilmelidir. Sentetik takımlar terlemeyi artıracağı için tercih edilmemelidir..
 • Akşam yemeklerinde ağır, yağlı, acılı ve baharatlı yemeklerden uzak durulmalı bunların yerine hafif gıdalar seçilmelidir.
 • Yatmadan 3-4 saat önce yeme içmeye son verilmeli, gece atıştırmaktan uzak durulmalıdır.
 • Akşam saatlerinde ağır egzersizler yapılmamalıdır.
 • Uyku sırasında tuvalete kalkma ihtiyacı uykuyu böler. Bu nedenle sıvı tüketimine çok dikkat edilmelidir.
 • Çayda bulunan teofilin maddesi uyku bozukluklarına yol açabilir. Kahve de kafein içeriği ile uykunun kaçmasına neden olacağı için çay, kahve, alkol ve sigara kullanımı önerilmemektedir.
 • Elektronik cihazların uyunulan ortamdan uzak tutulması gerekir. Odada kesinlikle televizyon olmamalıdır. Cep telefonları yatağın başucunda bulundurulmamalı, mümkünse gece kapatılmalıdır.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)