Beslenme

Sıcak Havalarda Beslenme

beslenme

Sıcak Havalarda Beslenme

Güneşin altında uzun süre kaldığınız zaman güneş çarpması, gıda zehirlenmeleri ve sıvı kaybının neden olduğu rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. Yüksek sıcaklarda zamanını ofiste, dışarıda ve tatilde vakit geçirenler sıcaktan korunmak için beslenme alışkanlıklarını farklı şekillerde düzenlemelidir.

beslenmeDehidrastasyon Riski

Dehidratasyon, yaz aylarında su tüketiminin yetersiz olmasıyla birlikte ortaya çıkar. Sonrasında ciddi sağlık problemlerine sebep olur. Sağlıklı beslenme yanında su tüketimine de dikkat etmek gerekir. Kış aylarında 8-10 su bardağı su tüketirken yaz aylarında 10-12 bardağa çıkmalıdır. Yaz aylarında dışarıda geçirilen vakit fazla ise günlük su tüketiminiz 3 litre olmalıdır. Sağlık açısından asitli ve gazlı içecekler yerine süt, ayran, taze sıkılmış meyve suları, bitki ve meyve çaylarının tercih edilmesi hem faydalıdır hem de bu içecekler su ihtiyacımızı karşılamaya yardım eder.

Halsizliği Önlemek

Sıcak havalarla birlikte gelen yorgunluk ve bitkinliği önlemek için öğün atlamadan az ama sık beslenmelidir. Sıcak hava nedeniyle iştahsızlık ve sindirim sistemi sorunları yaşanır. Buna engel olmak amacıyla öncelikli olarak hafif ve su oranı yüksek besinlerle beslenilmelidir. Salata, zeytinyağlı sebze yemekleri ve su içeriği yüksek meyveler tüketilmelidir.

Zehirlenme Riski

Sıcak havalarda yiyeceklerin bozulma riski daha yüksek olduğu için özellikle açıkta satılan yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Saklanma koşulları kötü olduğu zaman bakteriler üremeye başlar. Sonuç olarak sindirim sisteminin bozulur.

Riskli Gruplar

Artan sıcaklıklar özellikle bebek, çocuk, yaşlı ve hamileler ile tansiyon, kalp, şeker gibi kronik hastalıkları bulunan kişilerde sağlık sorunlarını ortaya çıkarır. Sıcaklarda aşırı terleme nedeniyle vücuttan su atımı daha fazla olur. Bununla beraber, potasyum sodyum gibi mineraller de atılır. Bu nedenle halsizlik, nabız zayıflığı, yorgunluk ve dolaşım bozuklukları olur.

Kurtarıcı Besin Sulu Meyveler

Karpuz ve kavun vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olur. Şeftali cilt sağlığını korur. Terleme nedeni ile vücuttan daha çok su atıldığı için su ihtiyacı diğer mevsimlere oranla bu mevsimde yaklaşık iki katına yani 2,5- 3 litreye ulaşır. Bunu sadece su tüketerek karşılamak zor olacağından dolayı yardımcı olacak meyveler de tüketmek gerekir. Karpuz, kavun, şeftali, üzüm gibi meyveler su ihtiyacımızı karşılamaya yardımcı olacaktır.

Yazın Tatlısı Dondurma

Sıcak havalarda hamur işi gibi tatlılar bizi rahatsız edebileceğinden dolayı en ideal tatlı dondurmadır. Dondurma, süt içeriği ile iyi bir protein ve kalsiyum kaynağıdır. Aynı zamanda sıcak havalarda içimizi ferahlatır. Kilo aldırma korkusu olmadan, 2-3 topu aşmamak şartıyla haftada 2-3 gün tercih edilebilecek tatlı edilebilir.

Nasıl Giyinmeli

Sağlıklı beslenme kadar sıcak havalarda giydiğiniz kıyafetlerde önemlidir. Su kaybını en aza indirmek için kıyafet seçimi de önemlidir. Sıcak havalarda açık renkli, pamuk ya da keten gibi kumaştan yapılan, bol ve rahat giysiler giyilmelidir. Sentetik kumaştan yapılan giysiler ciltteki buharlaşmaya engel olduğu için hissedilen sıcağı artırır. Bu nedenle daha çok terlemenize neden olur. Dışarıda vakit geçirdiğiniz zaman geniş kenarlı şapka, uygun güneş gözlüğü takılmalıdır.

ilgili Diğer Konular

Kimler Neler Demiş?

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)

  Subscribe  
Bildir