Sıcak Havalarda Beyin Kanaması Riskine Dikkat

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Sıcak Havalarda Beyin Kanaması Riskine Dikkat

Hava sıcaklıklarının mevsim normalleri üzerinde seyretmesi ve sıcakların gittikçe artı göstermesi özellikle hipertansiyon ve diyabet hastaları için beyin kanaması riskini artırıyor. Uzmanlar havanın çok sıcak olduğu saatlerde efor gerektiren hareketlerden kaçınılması gerektiğini söylüyor. Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kaya Aksoy, hava sıcaklıklarının özellikle yüksek tansiyon, damar sertliği ve diyabet hastalarını etkileyebileceğine dikkat çekti.

beyin kanaması
Sıcak havalarda özellikle hipertansiyon hastalarında beyin kanaması riski çok daha fazladır. Hipertansiyon beyin kanamasındaki en önemli sebeplerdendir. Ufak kılcal damarlarda damar sertliği ya da şeker nedeniyle damar cidarında problemler oluşuyor. Bu problemler tansiyon yükselmelerinde kolaylıkla damar cidarının çatlamasına ve yırtılmasına neden olabiliyor. Bu durumlar da beyin kanamasına sebep oluyor.

Ekseriyetle hipertansiyona bağlı kanamaların beynin daha iç kısımlarında ve derin kısımlarında oluşur. Birden bire çok şiddetli oluşan kanama küçük bir alanı etkilenebildiği gibi yüksek volümde geniş bir alanı etkileyebiliyor. Bu kanamaların bazıları ameliyat bile edilemiyor. Ameliyat edilse bile oluşan zarar telafi edilemiyor.

Sıcakta Efor Sarf Etmeyin

Hipertansiyon, diyabet ve damar sertliği hastalarının sıcak havalarda dışarıya çıkmaları, uzun süre sıcakta kalmaları, sıcakta fazla ve aşırı efor sarf etmeleri çok sakıncalıdır. Ayırca bu hastalığı olan kişilerden romatizmal hastalıklar eklem rahatsızlıkları sebebiyle dışarısı çok sıcakken içerisi de sıcak olan ılıca ve kaplıca gibi yerlere gitmeleri de sakıncalıdır. Damar sertliği ya da damarda balonlaşma, damar anomalisi, anormal damar yumağının kimde bulunduğu bilinemiyor. Bu hastalarda sıcak havalarda kanam riski bulunduğu için aşırı efor sarf etmek tehlikeli oluyor.

ilacınızı Düzenli Kullanın ve Öğle Saatinde Dışarıya Çıkmayın

Damar sertliği, diyabet ve hipertansiyon hastalığı olan kişilerin mutlaka ilaçlarını düzenli olarak kullanmaları gerekir. Havanın çok sıcak olduğu saat 11:00 ile 15:00 arasında dışarıya çıkmamaya özen göstermelidirler. Normal ortalama sıcaklık değerlerinden 5 ile 8 derece üzerinde olduğu aşırı sıcak dediğimiz durumlarda mutlaka serin yerlerde bulunmalıdırlar.

Şiddetli ve Sürekli Baş Ağrısını ihmal Etmeyin

Beyin kanamasının şiddetine ve kanamanın volümüne bağlı olarak belirtilerin farklılık göstermektedir. Bu durumda özellikle baş ağrılarının dikkate alınması gerekir. Kanamaya ait belirtiler ani baş ağrısı, bir tarafın felç olması, bilincin kapanmasıdır. Şiddetli ve devamlı baş ağrısı oluyorsa mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Baş ağrısının altında yatan neden bir tümör, damarsal bir hadise ya da kontrol edilmemiş bir hipertansiyon da olabilir. Daha önce tansiyon tanısı konulmamış bir kişinin sürekli başı ağrıyorsa tansiyonu 24 saat boyunca takip edilerek araştırılması gerekir. Kontrolsüz hipertansiyon kanamaya yol açabileceği için mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Tansiyonu olduğunu bilen ve ilaç kullanan kişilerin ilaçlarını hiçbir şekilde aksatmadan muntazam bir şekilde kullanmaları gerekir. Tansiyon hastalığında ilaç kullanırken düzensizlik olamaz. Tansiyon ilacı düzenli olarak kullanılması gereken bir ilaçtır.

Bu Belirtilere Dikkat!

Beyin kanamasında şiddetli baş ağrısının yanı sıra kanamanın olduğu bölgeye göre belirtiler farklılık gösterir. Bazı kişilerde konuşma bozukluğu, bazılarında ise kol ve bacakta uyuşma ya da kuvvet azlığı ortaya çıkar. Çok şiddetli kanama olması durumunda felçle beraber bilinç kaybı olabilir. Bazen de hastanın şuuru kapanarak yere düşme tarzında reaksiyon görülebilir.

Beyin Kanamasında ilk Müdahale Önemli

Beyin kanaması sırasında hastanın yere düşüp bayılması halinde öncelikle hastanın solunumunun kontrol edilmesi gerekir. Solunumun düzenlenmesini sağlamak beyin içi basıncın artmasına neden olur. Bunun sonucunda bulantı kusma gibi durumlarda kusmuk materyalinin nefes borusuna ve akciğere kaçmasının önlenmesi sağlanmalıdır. Bunu önlemek için hastanın dili dışarıya çıkarılmalı ve hava pasajı açılmalıdır. Hasta yan çevrilerek kusmuğunun dışarıya atılması sağlanmalıdır.

Derinliğini Bilmediğiniz Sulara Balıklama Atlamayın

Sıcak yaz günlerinde serinlemenin en eğlenceli yöntemlerinden biri yüzmedir. Derinliği bilinmeyen sularda balıklama atlamanın çok tehlikelidir. Havuzlarda cankurtaran bulunma zorunluluğu vardır. Bu nedenle çoğu havuzun derinliği 1.50 cm olduğu için buralara balıklama atlamak çok tehlikelidir. Ancak tekniğini bilmek suretiyle boyun 2-3 misli derinlikte olan sulara balıklama atlanabilir. Özellikle gel-git olan kıyılara çok dikkat edilmelidir. ‘Geçen sene bu iskeleden atlamıştım, bu sene de yine balıklama atlayayım’ dediğiniz yerde su seviyesi orada azalmış olabilir. Sonuçta çok riskli durumlar yaşanabilir. Balıklama atladığında zemine alnın çarpılması durumunda boyunda arkaya gerilme olabilir. Zemine direkt kafasının üstü çarpıp da ters dönerse boynun ileri derecede öne eğilme tarzında travmalar, boyunda ve omurilikte yaralanmalar, boyun omurlarında kırılmalar olabilir. Klinikte de felçlere neden olabildiği için derinliği bilinmeyen sulara kesinlikle balıklama atlanmamalıdır. Atlama tekniğini iyi bilmek şartıyla derinliği iyice bilinen, kişinin boynunun en azından 2-3 misli derinliğindeki sulara balıklama atlanabilir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)