Sağlık

Şiddetli Omuz Ağrısı Yaşıyorsanız Dikkat

omuz ağrısı

Şiddetli Omuz Ağrısı Yaşıyorsanız Dikkat

Omuzlar gün içinde sık kullanıldığı için en çok sorun yaşanan eklemlerin başında yer alıyor. Yanlış hareket yapılmaya, anlık kazalara ya da sık kullanmaya bağlı olarak omuz eklemlerinde hasarlar oluşabiliyor. Omuz rahatsızlıklarının yaklaşık yüzde 80’i ise çeşitli ilaçlar, egzersiz ve fizik tedavi ile erken dönemde iyileşebiliyor. Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Mahir Mahiroğulları, sık yaşanan omuz ağrısı ve tedavileri hakkında bilgi verdi.

omuz ağrısı
Yanlış Hareketler Omuz Eklemlerinde Hasara Yol Açıyor

Eklemlerde çıkık ve kırıklar ile kas kirişlerinde aşınma ve yırtık en sık yaşanan problemlerdir. Omuz bölgesi eklemlerindeki hasarlar genellikle yapılan ani ya da yanlış hareketlerden kaynaklanmaktadır. Bu da kişide  omuz ağrısı oluşturmaktadır. Omuz bölgesinde oluşan problemler en kısa sürede tedavi edilmelidir. Tedavi edilmediği takdirde zaman içinde kireçlenme oluşur. Bu durumda da cerrahi müdahaleyle tedavi şansını kalmamaktadır. Bu nedenle omuz ağrıları hafife alınmamalıdır. Kollar yukarı kaldırıldığında, arkaya uzanıldığında ya da omuz üzerine yatıldığında şiddetli ağrı yaşanıyorsa hemen bir uzmana başvurulmalıdır.

Omuz Çıkıklarına Acil Müdahale Gerekiyor

Omuz çıkıkları, daha çok genç yaş grubunda görülür. Kemik uçları zorlandığı zaman normal konumlarından çıkarak omuz çıkıkları oluşur. Bu durumda şiddetli bir ağrı yaşanır. Omuz çıkıkları bazen darbe veya vücuttaki yatkınlık, bazen de düşmenin yaşandığı sporların yapılması nedeniyle oluşabilir. Böyle bir sorun yaşandığı zaman hastanın eklemi oynatılmadan, hareket ettirmeden bir sağlık kurumuna başvurulmalıdır. Tedavi sonrasında hasta birkaç hafta istirahat ettikten sonra normal hayatına dönebilir. Ancak genç yaş grubu başta olmak üzere, her bireyde omuz çıkığının tekrarlayabilir. Doğuştan esnek yapılı hastalarda bazen omuz eklemi darbe olmadan bile kolaylıkla çıkabilir. Omuz çıkığının tekrar etmesi durumunda cerrahi yönteme başvurulabilir. Tedavi artroskopik yöntemlerle, tamamen kapalı ameliyat tekniği kullanılarak birkaç küçük delikten kameralarla girilerek gerçekleştirilir. Cerrahi müdahale ile omuz ekleminde tekrarlayan çıkığa neden olan labrum yırtığı tamir edilerek gevşemiş omuz kapsülü eski gerginliğine kavuşması sağlanabilir. Bu tip yatkınlık söz konusu olduğunda hastaya fizik tedavinin yanı sıra davranış eğitimi de verilir.

Aşınmaya Bağlı Yırtıklar Görülebiliyor

Yıllar içinde vücutta yıpranma olduğu için çok kullanmaya bağlı olarak da aşınma sorunları görülür. Kas kirişleri, düşmeye ve çarpma nedeniyle kopabilir. İleri yaşlarda ise daha çok aşınmaya bağlı yırtıklar oluşmaktadır. Döndürücü kılıf rotator manşet adı verilen omuzu yukarı kaldırırken destek olan kaslarda yırtık görülebilir. Ev içinde yapılan yüksek bir rafa uzanmak, halı silkelemek gibi en basit hareketler bile yırtılmaya neden olabilir. Bir hareketin sürekli yapılması kasların yavaş yavaş kopmasına hatta zaman içinde de yırtılmasına neden olabilir. Bu sorun fiziki muayene ile anlaşılır. Ancak MR sayesinde yırtığın yapısı ve beraberinde uygulanacak tedavi yöntemi belirlenir. Hastanın hareketini etkilyen tam bir yırtık varsa hatanın yaşının da uygun olması durumunda sartroskopi; yani kapalı cerrahi tercih edilir. Yırtık tam değilse, omuzda aşınma şeklinde ve hasta hareketine devam edebiliyorsa, genellikle fizik tedavi veya enjeksiyonla tedavi edilir.

Omuz Tendon Zorlanmalarına istirahat Şart

“Tendon iltihabı”, omuz tendon aşınmalarını ifade eder. Tıpta mikropsuz iltihaplar; yani tendinit olarak tanımlanır. Ani yüklenmeyle başlanan sportif aktivitelerde sıklıkla görülür. Adalelerin henüz egzersiz yapmaya hazır olmamasından dolayı kaynaklanır. Tendon iltihabında kolu yukarı kaldıran kasların ya da pazu kasının kirişinde yırtıklar oluşur. Uygun olmayan teknik ve hareketler yapılması tendon üzerine fazla yük yaptığı için sorun oluşturur. Yırtık büyük değilse ilaçlar, enjeksiyon, fizik tedavi ve istirahat ile tedavi desteklenir. Yırtığın tam olması durumunda kapalı cerrahi yapılır. Tendon yırtıkları tamir edilmediğinde ilerleyen zamanlarda omuzda kireçlenme oluşur. Bu durumda hasta kapalı ameliyat şansını kaybeder. Protez kullanmak zorunda kalabilir.

Kimler Neler Demiş?

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)

  Subscribe  
Bildir