Sigara içmeyi Bırak Hayatı Bırakma

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Sigara İçmeyi Bırak Hayatı Bırakma 

Dünyada 15 yaşın üzerinde her üç erişkin insandan biri Sigara kullanıyor. Tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle her sene 6 milyon kişi hayatını kaybediyor. Türkiye’de ise tüm ölümlerin %23’ünden sigaralar sorumlu. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle sitemize açıklama yapan Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk; “Ramazan ayına da denk gelen bu gün, sigarayı bırakmak için büyük bir fırsat” dedi.

sigara

Sigaranın Hiçbiri İyi Değildir!

Sigaraların Hepsi Aşırı Derecede Zararlıdır!

Sigarayı İçtiğinizde Cildiniz Kırışır ve Kanser Olursunuz!

Sigara Günümüzde sigaranın kullanımı, dünyada ki ölümlerin arasında tek başına en önemli ölüm sebebi. Dünya üzerinde yaklaşık 1,2 milyar civarında insan sigara kullanıyor. Tütünden kaynaklanan hastalıklar sebebiyle her yıl dünyada 6 milyon kişi hayatını kaybediyor. Uzmanlar, tütün kullanımı bu şekilde devam ederse eğer, 2030 yılına gelindiğinde sigaradan ölen kişi sayısının abartısız 8 milyonu geçeceğini belirtiyor.

Dünya Sağlık Örgütü tütün kullanım zararlarına dikkat çekmek, ülkelerin politikalarını gözden geçirmek, onlara yeni politikalar üretmek ve DSÖ’ye bağlı üye ülkelerde tütün kullanım oranlarını gözden geçirmek amacı ile her sene 31 Mayıs’ı, Dünya Tütünsüz Günü olarak ilan etmiştir. Her sene bir slogan ile çalışmalar yapıldığı 31 Mayıs’ın, DSÖ tarafından belirlenen bu sene ki sloganı ise; “Tütün, hepimiz için bir tehdit!”

“Her yıl 3 bin okul parası sigaraya harcanıyor”

Kurulduğundan beri değişmez gündemi olan, sigarayla çok etkin şekilde mücadele eden, farkındalık kampanyaları düzenleyen ve her yaş gurubuna hitaben özelleştirilmiş içeriklerle eğitimler vermekte olan Yeşilay, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla vatandaşlarımızı sigaraya karşı uyardı. Konu ile ilgili açıklama yapan Yeşilay Genel Başkanı Prof.Dr.Mücahit Öztürk; “Sigara, insanlarda fiziksel, sosyal ve ekonomik ve ruhsal psikolojik bakımdan yıkıcı sonuçlara yol açan çok ciddi bir bağımlılıktır. Özellikle ülkemizde her sene 100 binden fazla insanımızı sigara içtiklerinden dolayı kaybediyoruz. Bunun yanında pasif etkilenim sonucu doğan hastalıklar ve zararlar da ayrı bir acı tablo. Emin olun her sene dünyada 250 uçak dolusu insanı kaybediyoruz. Bu rakam aynı zamanda dünyanın en büyük futbol sahasını dolduracak insan sayısı. Sigaraya karşı yaptığımız bilinçlendirme çalışmalarımız ve kampanyalarımız devam ediyor. Bu değerli insanların sigara ve tütün ürünleri gibi zehirli maddelere kurban gitmesini ve hem kendilerine hem sevdiklerine zarar gelmesini istemiyoruz.” dedi.

#SigarayaSonVer

Sigaranın ülkemize çok büyük mali zararlarının da olduğunu söyleyen Öztürk açıklamasına şu şekilde devam etti; “Önemli bir sağlık sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini gerçek anlamda olumsuz yönde etkileyen bir bağımlılık. Türkiye’de sigaraya her gün toplam 90-100 milyon TL arası para harcanmaktadır. Bu da yıllık toplam 30 milyar TL’ye denk gelmektedir. Bu rakamla tam teşekküllü, kampüslü 3 bin tane okul yaptırılabilir. Günde içilen bir paket sigara ile yıllık toplam 3000-3500 TL harcanıyor. 20 yıl sigara kullanan bir kişi, 60-70 bin TL sigaraya para harcıyor. Yani bir kişi sadece sigara içerek, akciğer kanserine yakalanmak için ortalama 70 bin TL harcıyor. Bu hem bize, hem ailemize, hem de ülkemize zarar veren çok acı bir tablo.” Ramazan ayına da vurgu yapan Öztürk; Ramazan güzelliklerin başlangıcıdır. Kötü olan her ne varsa uzaklaşmanın ayıdır. Biz istiyoruz ki bu Ramazan ayında bizlere, sevdiklerimize zarar veren tüm bağımlılıklardan uzaklaşmak için sigara içmeyeceğim birdaha diye söz verilsin” dedi.

“Merak, özenti sigara bağımlılığına sebep oluyor”

Küresel Yetişkin Tütün Kullanımı Araştırması raporuna göre Türkiye’de özellikle son yıllarda sigara kullanım oranının erkeklerde düştüğü gözlemleniyor. Raporda, tütün kullanımının çoğunlukla 25-34 ve 35-44 yaş grupları arasında olduğu belirtiliyor. Tütün kullanımını, sigara bırakmayı en fazla deneyen kişiler ise kadınlar. Tütün kullanmaya başlama nedeni özellikle “merak”, “özenti” ve “arkadaş etkisi” olarak listeleniyor.

“Bırakabilirsin”

Yeşilay, Sağlık Bakanlığı ile birlikte sigarayı bırakmaya yönelik; Sigarayı Bırak, Hayatı Bırakma kampanyasını hayata geçirdi. Bilimsel alt yapılı ve uzman kadroların hazırladığı bu kampanyada özellikle dijital medya kanalları aracılığı ile sigara bağımlılığına yönelik bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor. Sigarayı bırakmak isteyenler için özel programların hazırlandığı Birakabilirsin.org sitesi ve kamu spotları da sigara bağımlısı ve sigarasız yaşam üzerinden mesajlarını veriyor.

“Havanızı koruyun”

Yeşilay, Sağlık Bakanlığı ile birlikte sigara içilmesi yasaklanan yerlerde ki ihlallerin bildirebilmesini sağlayan bir mobil uygulama geliştirdi. Yeşil Dedektör adı verilen mobil uygulama, 2008 senesinde yürürlüğe giren kapalı mekânlarda tütün mamulleri kullanımı yasasına uyulmasını sağlamak, kanun ihlallerine karşı toplumda farkındalık oluşturmak, tütün ürünlerini kullanmayan vatandaşlarımızın haklarını korumak ve yasal hakları konusunda halkı bilinçlendirmek amacı ile geliştirildi. İhlal bildiriminin daha kolay yapılabilmesini amaçlayan bu uygulama, telefon yada tablet bilgisayara indirilerek kullanılabiliyor. Yeşil Dedektör mobil uygulamasında kullanıcılar, ihlal bildirimini uygulama üzerinden konum ve mekân seçerek yapabiliyorlar. Sağlık Bakanlığının denetim sistemine düşen bildirimler, bakanlığa bağlı olan saha denetim ekibine ulaşıyor. Saha denetim ekipleri ise, ihlal bildirimi yapılan mekân neredeyse oraya ulaşarak denetimi ve gerekli işlemleri yapıyor.
#SigarayaSonVer

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)