Sindirime Yardımcı Gıdalar

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Sindirime Yardımcı Gıdalar

Çok fazla stres, kötü beslenme alışkanlıkları, zararlı çevresel toksinler, viral enfeksiyonlar, bazı ilaçlar ve antibiyotiklerin sık kullanılması, sindirim sisteminiz için iyi değildir. Vücudun yaşamsal süreçlerinden biri olan sindirim, ekstra bakıma ihtiyaç duyar. Dengeli beslenme ile birleştiğinde suyun düzgün bir şekilde alınması sağlıklı sindirimi teşvik etmek için iyi bir yol olabilir. Şişkinliği, esnemeyi, karın rahatsızlığını veya aşırı yüklenmiş bir sindirim sisteminin diğer semptomlarını azaltmak için gıdaları doğru bir şekilde seçmeniz önerilir . Sindirime yardımcı olan ve midenizi mutlu edecek çok gıdalar var. İşte sindirime yardımcı gıdalar;

sindirime yardımcı gıdalar
1. Zencefil

Zencefil çeşitli gastrointestinal rahatsızlıkları etkili bir şekilde tedavi edebilir . Zencefildeki anti-inflamatuar ve antibakteriyel özellikler, sindirim sistemi spazmları, gaz, hazımsızlık, bulantı ve şişkinliği azaltabilir. Zencefil çayı yapmak için suya birkaç dilim zencefil atarak kaynatın. Düzenli olarak için. Bu güçlü çay, sindirime yardımcı olmak için tükürük, safra ve mide suyu üretimini teşvik eder. Ayrıca zencefilin küçük bir kısmının suyunu alıp sindiriminizi iyileştirmek için yemeklerden önce bir kaşık balla karıştırarak yiyebilirsiniz.

2. Nane

Bu popüler otun, antienflamatuar ve antiseptik özelliklerinden dolayı sindirim süreçlerine yardım etmekte harikalar yarattığı biliniyor. Nanenin sahip olduğu soğutma özellikleri üzgün bir sindirim sistemini sakinleştirip iyileşmeyi hızlandırabilir. Salatanızın içine taze nane yaprağı ekleyin. Ayrıca bir bardak suya bir ya da iki damla nane sütü ekleyebilir ve günde bir veya iki kez içebilirsiniz. Bu esansiyel yağ bir temizleyici, arındırıcı ve detoksifikatör olarak çalışır.

3. Yoğurt

Yoğurt, sindirimi düzenleyen en iyi gıdalardan biridir. Probiyotik bir besindir, yani sindirim sürecinde önemli bir rol oynayan ve hazımsızlık, ishal ve kabızlık gibi problemleri azaltan yüksek miktarda ‘iyi’ bakteri (lactobacilli) içeren bir besindir.  Sade, şekersiz yoğurt yemeyi deneyin ve isterseniz tatlandırmak için lif bakımından zengin meyveler veya bal ekleyebilirsiniz.

4. Avokado

Bu lezzetli meyve lif ile yüklenir ve sindirimi kolaylaştıran sağlıklı tekdoymamış yağlar içerir. Avokado da sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasına, pankreasın, karaciğerin ve safra kesesinin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca, beta-karoten’in A vitamini haline gelmesini sağlar. Bu da, GI yolu boyunca sağlıklı bir mukozal astar geliştirilmesine yardımcı olur. Ayrıca, avokadolarda iyi miktarda besin maddesi ve yüksek su içeriği, onu kilo kaybı için en iyi meyvelerden biri haline getirir.

5. Yulaf

Yulaf lif içeriği yüksek olduğundan sağlıklı sindirimi destekleyen sindirime yardımcı gıdalar arasında yer alır. Yulaf bağırsak düzenini korur ve kabızlığı önlemek için yiyecekleri hareket ettirir . Yulaf, gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) ile ilişkili mide ekşimesi gibi belirtileri azaltmaya yardımcı olur. Yulaf selenyum, tiamin, fosfor, bakır, E vitamini ve çinko bakımından zengindir ve vücudunuz için genel olarak iyi sonuçlar verir. Bir sindirim bozukluğunuz varsa, beslenmenize yulaf ekleyebilirsiniz. Sindirimi iyileştirmek için yulaf unu, yulaf ezmesi ve yulaf ezmesi çerezlerini deneyebilirsiniz.

6. Elma

Elma, bağırsak hareketleriyle sorun yaşayanlar için mükemmel bir seçimdir. Elma hem çözünür hem de çözünmez elyaflara sahiptir. Kabuğuyla birlikte yenildiğinde, elmalar selüloz olarak bilinen çözülmeyen lif için iyi bir kaynaktır. Bu lif, kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Buna ek olarak, elma, A ve C vitaminleri, mineraller, potasyum ve fosfor bakımından zengindir ve kabızlık sorunlarını azaltmak ve doyma hissini artırmak gibi çeşitli avantajlar sunmaktadır. Elmada pektin olarak adlandırılan çözünür lif, suyu çekerek ve uzun süre doygun hissetmeye yardımcı olacak bir jel oluşturur.

7. Muz

Muzlar bağırsak hareketlerinin düzgün işleyişinde önemli bir rol oynamaktadır. İshal yaşarken kaybedilen elektrolitler ve potasyumu onarmaya yardım ettiği için, muz ishale yakalananlar için şiddetle önerilir. Ayrıca toksinleri emerek sindirim sürecine, dışkı maddesini arttırmaya ve bağırsak hareketlerini harekete geçirmeye yardımcı olan elyaf miktarı da yüksektir. Buna ek olarak, muzdaki protein, sindirim sistemi dokusunun onarılmasına ve korunmasına yardımcı olur ve vücudun birincil enerji kaynağı olan karbonhidratların sindirimini yavaşlatır. Sağlık yararlarının tadını çıkarmak için günde bir tane muz yiyin.

8. Pancar

Pancar genel sindirim sağlığı için mükemmeldir. Pancar kökleri betain açısından zengin olup, sistemdeki bakteri ve mayaları kontrol altına almaya, gıda intoleranslarını önlemek ve şişkinliği azaltmak için mide asiditesini artırmaya yardımcı olur. Ayrıca pancar, lif, potasyum ve magnezyum bakımından zengin olup, sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olur ve kabızlık, mide ağrıları gibi sorunları önler. Sağlık yararlarının keyfini çıkarmak için çiğ veya meyve suyuyla pancar yiyebilirsiniz.

Sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak ve sürdürmek isterseniz, sindirime yardımcı gıdalar beslenmenizde yer almalıdır. Bu çarelerle iyileşmeyen bir sorununuz varsa, doktorunuza danışmalısınız.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)