Sinir Zayıflığı Tedavisi için Doğal Yollar

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Sinir Zayıflığı Tedavisi için Doğal Yollar

Koşarken ya da yürürken, vuruşlar ve düşmeler hayatınızın bir parçası haline gelmiştir. Küçük düşmeler bile, hasar görmüş veya yaralanan sinirler veya başka bir deyişle sinirsel zayıflık nedeniyle ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Stres harcamanız gereken uzun saatler bile – iş, aile ya da ilişkiler hakkında olsun – sinirlerin işleyişini değiştirebilir.  Sinir zayıflığı tedavisi için doğal yollar izlenerek bu sorunu çözebilirsiniz.

sinir zayıflığı tedavisi

Doğal olarak Sinir Zayıflığı Tedavisi

1. Ayurveda Yağı Masajı

Ayurveda masajları, sinirsel güçsüzlük de dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıklar için iyi bilinen bir tedavidir. Bu geleneksel tedavi, bedeninizi ve zihninizi canlandırmanıza yardımcı olur. Sinir sisteminizin sağlıklı ve aktif olmasını sağlar. Yeterli miktarda badem veya susam yağı alın ve biraz ısıtın. Vücudunuzdaki ılık yağa masaj yapın ya da bunu yapmak için bir profesyonelden yardım alın. Banyo yapmadan önce yarım saat bekletin. Bunu her gün yapmalısınız.

2. Epsom Tuzu

Epsom tuzu banyoları en çok kasların ağrı ve iltihaplarını gidermek için kullanılır. Anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle, yüksek magnezyum içeriği nedeniyle, Epsom tuzu da sinir zayıflığı tedavisi için kullanılabilir. Banyo suyuna bir bardak Epsom tuzu ekleyin. 15 ila 20 dakika boyunca bu suyun içinde bekleyin. Bunu haftada en az üç kez yapın.

3. Su Terapisi

Su terapisi, ağrı ve iltihaplanmayı gidermek için yaygın olarak kullanılır ve sinirsel zayıflık için mükemmel bir tedavidir. Alternatif soğuk ve sıcak su, zayıf veya hasarlı sinirler nedeniyle oluşan ağrı ve yangıların azaltılmasına yardımcı olur. Banyolarınızı kısa bir soğuk duş ile bitirin. Banyonuz için ılık ve soğuk su arasında geçiş yapabilirsiniz. Son durulama soğuk su ile olduğundan emin olun. Bunu günlük yapın.

5. Güneş Işığı

Sabahın erken saatlerinde güneş ışınlarına maruz kalmak, sinirsel zayıflığı tedavi etmenin başka bir yoludur. Sinir güçsüzlüğü sıklıkla D vitamini eksikliği ile ilişkilidir ve güneş ışınları vücudunuzun D vitamini daha fazla üretmesine yardımcı olur. Ancak sağlığınız üzerinde olumsuz etkileri olabileceği için öğleden sonra güneşe çıkmaktan kaçının.

Sinir Zayıflığı için En iyi Gıdalar

1. Vitaminler

B ve D vitaminleri açısından zengin gıdalar tüketmek, omurganızın ve beyninizin sağlıklı işleyişini sürdürmenin başka bir yoludur. Her iki vitamin de vücudunuzdaki inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilecek antiinflamatuar özelliklere sahiptir. D vitamini, vücudunuzun kalsiyum emilimini artırdığından kemik sağlığı için de faydalıdır. Doğal olarak bu vitaminlerdeki eksikliklerle mücadele etmek için balık, ekmek, kepekli tahıllar, sebzeler, kahverengi pirinç, peynir ve yumurta sarısı gibi gıdaları tüketebilirsiniz.

2. Magnezyum

Magnezyum, sağlıklı bir sinir sistemi için önemli bir besin maddesidir. Sinirlerin iltihaplanmasını hafifletmeye yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özellikler sergiler. Ayrıca sinir sisteminizi rahatlatmak için serotonin üretimini de teşvik eder. Koyu çikolatalar, yeşil ve yapraklı sebzeler, muz ve kayısı gibi magnezyum açısından zengin gıdalar tüketmek, bu mineralin doğal olarak herhangi bir eksikliğine karşı koymak için harika bir yoldur.

3. Omega-3 Yağ Asitleri

Omega-3 yağ asitleri, sinir sisteminiz için bir nimet olan çoklu doymamış yağ asitleridir. Anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı, omega-3’ler zayıf ve hasarlı sinirlerin iyileşmesini hızlandırarak çeşitli sinir sistemi hastalıklarının tedavisine yardımcı olabilir. Uskumru, istiridye, sardalye, somon ve ton balığı gibi deniz ürünleri tüketmek, doğal olarak omega-3 yağ asitlerinin alımını arttırmanın harika bir yoludur. Doktorunuza danıştıktan sonra ek takviyeler almayı da düşünebilirsiniz.

4. Papatya Çayı

Papatya çayı, yatıştırıcı olarak etki eder. Anksiyeteyi azaltır ve sinirlerinizi yatıştırır. Ayrıca hasarlı veya yaralanmış sinirlerin tedavisinde yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere de sahiptir. Bir çay kaşığı veya iki kurutulmuş papatya bitkini bir bardak suya ekleyin. Bunu bir tencerede kaynatın. Yaklaşık 5 dakika beklettikten sonra süzün ve biraz bal eklemeden önce çayın biraz soğumasını bekleyin. Daha sonra için. Papatya çayını günde 3 ila 4 kez içebilirsiniz.

5. Yeşil Çay

Yeşil çayın pek çok yararı arasında, bir tanesi sağlıklı bir sinir sistemini teşvik etme yeteneğidir. Bu, esas olarak, beyin gelişimini arttırıcı özelliklere sahip olduğu bilinen L-teanin gibi bileşiklerin varlığına bağlıdır. Yeşil çayın bu özellikleri, depresyon, anksiyete ve stresle ilişkili bozukluklarla mücadelede de yardımcı olmaktadır. Yeşil çay poşetini 5-10 dakika boyunca bir fincan sıcak suda bekletin. Bal eklemeden önce biraz soğumaya bırakın. Daha sonra tüketin. Günde en az üç kez yeşil çay içmelisiniz.

Sinir Zayıflığına Yardımcı Olacak Alıştırmalar

1. Yoga

a. Sarva Hita Asana: Bu yoga asana sinirleriniz üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve nefesinizi uyumlaştırmaya yardımcı olur. 5 kere tekrar edilmelidir.
b. Shashankasana: Shashankasana baştaki kan dolaşımını artırır. Beyninizin ve gözlerin işleyişini destekler. 3 ila 4 kez tekrar edilmelidir.
c. Khatu Pranam: Bu asana, omurganızı ve kaslarınızı güçlendirir ve başınızdaki kan dolaşımını artırır. Bu da sinir sisteminizin sağlıklı çalışmasını sağlar. 4 ila 6 kez tekrar edilmedir.2. Yürümek Barefoot

2. Yalınayak Yürümek

Nemli bir zeminde ya da kumlu bir sahilde çıplak ayakla yürümek, sinir sisteminizin iyileşmesine yardımcı olabilir. Dünya yüzeyindeki elektronların, stres seviyenizi ve vücudunuzdaki iltihaplanmayı azaltarak sağlığınızı iyileştirdiğine inanılmaktadır. 30 dakika boyunca yürüyüş yapmak sinir zayıflığı tedavisi için etkilidir.

3. Derin Nefes Almak

Stresi azaltmak ve rahatlamak için derin nefes almayı da deneyebilirsiniz. Anksiyete ve stresle ilişkili bozukluklarla mücadele etmenize ve vücudunuzun doğal şifa yeteneklerini geliştirmenize yardımcı olur. 5 ila 10 dakika boyunca derin nefes alın ve 2-3 defa tekrar edin.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)