Kadınların Yaz Kabusu: Sistit

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Kadınların Yaz Kabusu: Sistit

Hava sıcaklıklarının artmasıyla sistit hastalığı daha sık görülmeye başlanıyor. Korkutmayan bir hastalık olsa da yaz mevsiminde tadınızın kaçmasına neden olabilir. Bunaltıcı yaz sıcağından kurtulmak için, temizlik koşulları tam olarak sağlanmamış havuzlara girilmemelidir. Ayırca genital bölgenin ıslak kalmaması için havuz ve deniz sonrası güneşlenirken ıslak giysiler mutlaka değiştirilmelidir. Sistitten korunmak için alınması gereken başlıca önlem gün içinde bol sıvı tüketmektir. Sıcak havanın etkisiyle ile birlikte vücutta artış gösteren sıvı kaybını yerine koymak gerekir. Çay, kahve gibi içeceklerden ayrı olarak günde en az 8-10 bardak su tüketilmelidir.

sistit
Sistit, idrar torbasının iltihaplanması anlamına gelir. Yaz mevsiminde hijyenden uzak olan deniz ve havuza girilmesi, artan sıcak havalarla birlikte hijyene gerektiğinden daha fazla dikkat edilmemesi nedeniyle sıklıkla görülebiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Nilüfer Saruhan, yaz mevsiminde kadınların keyfinin kaçmasına neden olabilecek sistit hastalığına dikkat çekiyor.

Sistit Kadınlarda Daha Sık Görülüyor

İdrar, böbreklerdeki kanın temizlenmesi sonrası oluşan atıkları içerir ve bir depo görevi gören idrar torbasında toplanır. Bu idrar torbasının iltihaplanmasına “sistit” denir. Kadınlarda üretra yani idrarı dışarıya taşıyan boru sistemi daha kısadır. Bu sebeple sistit, erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülür. Sistit hastalığı, genellikle enfeksiyona bağlı gelişir. Cinsel ilişki, viral, bakteriyel, mantar enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar sistite neden oluyor.

Kadınların Yüzde 50’si Yaşamlarında En Az 1 Defa Sistit Geçiriyor

Sistitin başlıca belirtileri; sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, zorlanma, ani sıkışma, idrar torbası üstünde ve/veya vajinada ağrı şeklinde olur. Kadınların yaklaşık yüzde 50’si yaşam boyu bir kez dahi olsa bu hastalığa yakalanıyor. Genellikle ilk cinsel birliktelik ile ortaya çıkıyor. Genital bölgenin hijyenine dikkat etmemek kadar aşırı hijyen de idrar torbası iltihabını kolaylaştırır. İltihap daha çok, bakteri, mantar, virüs etkenlerinin üretradan yukarı çıkması ve mesaneye ulaşmasıyla oluşur. idrar torbasına enfeksiyon yerleştiği zaman da rahatsızlık verir ve şikayetler başlar.

Sistitten Korunmak için Genital Bölge Kuru Tutulmalı

Gün içinde bol sıvı tüketmenin sistitten koruyucu başlıca önlem olduğunu belirtmiştik. Bol su içildiğinde idrar üretimi artar. Böylece iltihaba sebep olan etkenlerin mesaneye tutunması zorlaşır. Bir tür mekanik temizlik yapılmış olur. Genital hijyene her zaman özen gösterilmesi önemlidir. Bu durumun önemi yaz aylarında artış gösteriyor. Bu noktada; vajina içini yıkamaktan, temizlik uygulamaktan, özel solüsyon, sıvı, sabun, tablet vs. kullanmaktan kaçınmak gerekir. Genital bölgenin temizliği, ılık su ile dıştan önden arkaya doğru yapılmalıdır. Bunun yanında kuru tutulması ve pamuklu çamaşır kullanılması hijyen için yeterlidir.

Önlem Alınmazsa Böbrek Hasarına Neden Olabilir

Sistite karşı alınan tüm önlemlere rağmen herhangi bir şikayet hissedildiği zaman, bir uzmana başvurulmalıdır. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra uygun ilaçla tedavinin başlatılması gerekir. Şikayetler geçse bile ilaçlar bırakılmamalı ve doktorun önerdiği süre boyunca kullanılmalıdır. Aksi takdirde bu durum, iltihap tam iyileşmeden tekrar etmesine neden olabilir. Eğer, uygun tedavi alınmazsa uzun vadede böbrek hasarı oluşabilir. Gebelik döneminde sistitin görülmesi değişen hormonal altyapı nedeniyle belirtisiz bir hastalık olabileceğinden dolayı gebelerde rutin olarak idrar tahlili ve kültürü ile enfeksiyon taraması yapılmalıdır.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)