Sivilce Sorununa Çözüm

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Sivilce Sorununa Çözüm

Sivilceden kurtulmak ister misin? Çoğu insan sivilce sorunu yaşıyor. Sivilce oluşumunun nedeni, hormonal değişiklikler, yaşam tarzı değişiklikleri ve strese kadar pek çok şey olabilir. Cildiniz kirli olduğu için sivilce sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız, en popüler sebeplerden birine inanmış oluyorsunuzdur. Aslında cildinizin aşırı temizlenmesi cildi tahriş edebilir ve sivilce oluşmasına neden olabilir. Sivilceden kurtulmak ve parlayan, sağlıklı cildinize kavuşmak için ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

sivilce
1. Sağlıklı Beslenmeye Başlayın

Sağlıklı beslenmeye başlar, işlenmiş ve sağlıksız gıdalardan uzak durursanız, cildinizin dokusu üzerinde bir fark olduğunu görürsünüz. Çok miktarda yağ içeren işlenmemiş gıdalardan uzak durmaya çalışın. Tahıllar, meyveler, sebzeler ve protein gibi sağlıklı besinleri tüketmeye özen gösterin. Sağlıklı ve besleyici yiyecekler cildinizin daha hızlı yenilenmesine yardımcı olur. Ve gereksiz yağ üretimi durduğunda, cildiniz sivilce oluşturmaz.

2. Düzenli Olarak Egzersiz Yapın

Sağlıklı beslenme ile birlikte, düzenli olarak egzersiz yapmanız gerekir. Düzenli fiziksel aktivite stres seviyelerini düşüren endorfin salgılar. Dolayısıyla bu yağ üretimini azaltacaktır. Ve terleme gibi herhangi bir fiziksel aktivite cildinizi temizleyecektir. Ancak terledikten sonra vücudunuzu güzel bir şekilde temizlediğiniz gerekir. Aksi halde yalnızca yüzünüzde değil aynı zamanda göğsünüzde, omuzlarında ve sırtınızda da sivilce çıkacaktır.

3. Saçınızı Yıkayın

Sadece vücudunuzu temiz tutmak için değil aynı zamanda saç derinizin temiz olmasını sağlamalısınız. Kafa derinizdeki yağ üretimini sınırlayan hafif bir şampuan kullanın, böylece saçlarınız yağlı hale gelmez. Saçınızı sık sık yıkamıyorsanız, saç derinize gelen yağ ve kir yüzünüze sızacak ve sivilce ile sonuçlanacaktır.

4. Yüzünüze Sık Dokunmayın

Bir çok insan yüzlerine düzenli olarak dokunma eğilimindedir. Ancak sık sık yüzünüze dokunmamaya çalışın. Sivilcelerinizi seçtiğinizde cildinize daha fazla bakteri getirir ve sivilceleri şiddetlendirir. Bu yüzden yüzünüze dokunmaktan kaçının.

5. Sıvı Tüketin

Bol su içtiğinden emin olun. İçme suyu sadece vücudunuzun sulu kalmasını sağlamaz, aynı zamanda toksinlerden kurtulmanızı sağlayarak detoksifikasyon sürecinde yardımcı olur ve böylece cildi arındırır. Ayrıca su alımını arttırdığınızda fark edeceksiniz, cildiniz daha parlak olacak.

6. Düzenli Uyuyun

Cildiniz söz konusu olduğunda önemli olan bir diğer şey de düzenli ve yeterli miktarda uyku almanızdır. Günde yedi ile dokuz saat uyumanız gerekir. Uyku vücudunuzu rahatlatacak ve cilt hücrelerini yenileyerek cildinizi gençleştirecektir. Her gece aynı saatte yatmaya çalışın.

7. Stresten Kaçının

Bedeninizi ve zihninizi rahatlatarak stresten uzak durmaya çalışın. Yüksek stres seviyeleri sebum üretiminde artışa neden olduğundan, akne kopması ortaya çıkar. Bu nedenle, bir kitabı yeniden okumak ya da yoga yapmak gibi şeylere dalmak suretiyle bedeninizi ve zihninizi rahatlatmaya çalışın.

8. Kumaşlarınızı Temiz Tutun

Cildinizi temiz tutmak sivilceden kurtulmanın tek yolu değildir. Bunun yanı sıra cildinizle temas eden tüm kumaşları temiz tuttuğunuzdan emin olmalısınız. Kir, yağ ve bakteri oluşumundan kurtulmak için düzenli olarak havlu, yastık kılıfı ve çarşaf temizlemelisiniz.

9. Yağsız Makyaj

Akneli bir cilde sahipseniz makyaj yapmamayı deneyin. Ancak yapmanız gerekiyorsa, yağsız makyaj ürünleri kullanmaya özen gösterin. Daha çok jel veya su bazlı makyaj ürünlerini kullanın, böylece gözenekleriniz tıkanmaz ve sivilcelerin şiddetlenmesine engel olur. Ayrıca, bakteri gelişimini önlemek için makyaj fırçalarınızı düzenli olarak temizleyin. Makyajınızı çıkarmadan asla uyumayın.

10. Yüzünüzü Günde iki Kez Yıkayın

Yatmadan önce ve sabah kalktıktan sonra olmak üzere yüzünüzü günde iki kez yıkamak için pH dengeli bir temizleyici kullanın. 5.5 pH dengeli temizleyici akne miktarınızı önemli ölçüde azaltır. Zeytinyağı, yumurta yağları, üzüm çekirdeği yağı, hint yağı kullanarak yüzünüzü temizlemek için yağ temizleme yöntemini de kullanabilirsiniz.

11. Uçucu Yağ Uygulayın

Aktif sivilceye neem yağı ve çay ağacı yağı gibi uçucu yağ uygulayın. Uçucu yağların antimikrobiyal özellikleri sivilceye neden olan bakterileri öldürür.

12. Temizledikten Sonra Tonik Kullanın

Temizleme ve pul pul dökme işlemlerinden sonra daima yüzünüzde bir tonik kullanın. Tonik gözenekleri sıkılaştırmak için cildiniz üzerinde iyi çalışır; bu nedenle tonik, cildinizin kir ve yağdan etkilenme olasılığını azaltır.

13. Nemlendirici Uygulayın

Tonik uygulamasını takiben nemlendiriciyi daima uygulayın. Çünkü cildiniz kuruyorsa, kayıp nemi telafi etmek için daha fazla yağ üretecektir. Bu nedenle yumuşak bir nemlendirici tercih edin.

14. Mikrodermabrazyon

Sert bir şey istemiyorsanız, o zaman mikrodermabrazyonu tercih edebilirsiniz. Kuru, ölü cilt hücrelerinin en dış tabakasını çıkarmak için cildinizde bir mikro kristaller püsküren bir kimyasal olmayan prosedürdür. Prosedür, sizi daha genç ve sağlıklı görünen bir cilde kavuşturacaktır.

15. Lazer tedavisi

Lazerle tedavi prosedürü, cildinize güçlü ışık patlatmaları için lazerler kullanır. Bu cildinizin altındaki aşırı aktif yağ üreten bezleri öldürür. Bu işlemin biraz acı verici olduğu söylenirken, akneyi ortalama % 50 azalttığı gösterildi.

16. Reçeteyle Satılan ilaçları Kullan

Reçeteyle satılan ilaçları kullanın, ancak dikkatli kullandığınızdan emin olun çünkü istenmeyen yan etkiler olabilir. Ayrıca doğum kontrolünün özel formunu (kadınlar için) almaya başladığınızda akneye çıkmasına neden olan hormonları düzenler. Ancak her türlü sivilceye karşı savaşan ilaç çok dikkatli kullanılmalıdır.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)