Sivilceye Neden Olan Yiyecekler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Sivilceye Neden Olan Yiyecekler

Beslenmeniz akne oluşumunda rol oynar. Sivilceye neden olan yiyecekler şeker seviyelerini arttırır. Hormonal dengesizliğe ve enfeksiyonlara neden olur. Sivilceye neden besinler üzerinde bir sekme tutmak zor olur. İşte sivilceye neden olan yiyecekler;

sivilceye neden olan yiyecekler
1. Ekmek, Beyaz Un, Makarna ve Soda

Rafine edilmiş tahıllar ve şekerler mutfağınızda gizlenen tehlikelerdir. Sınırlı miktarlarda bile tüketmek sorunludur. Vücudunuzda kolayca parçalanırlar ve şeker seviyesini arttırırlar. Bu da akne oluşumuna katkıda bulunur. Beyaz ekmek, beyaz pirinç, işlenmiş kahvaltılık gevrekler ve kurabiyeler gibi basit günlük öğeler cildinizde püskürmelere neden olabilir. Diğer yandan şekerler yüksek derecede iltihaplıdır ve hızlı bir şekilde kırılmalara yol açar. Spesifik olarak beyaz şeker, yüksek oranda glisemiktir ve vücutta insülin seviyelerini arttırır. Soda ve gazlı içecekler, hızlı bir şekilde kan dolaşımına karışan ve cildinize zarar veren sıvılaştırılmış şekerlerdir.

2. Süt Ürünleri

İnek sütü (doğrudan veya peynir, krema, sütlü çikolata veya dondurma olarak) tüketimi kan şekeri düzeylerini yükseltir. Bunun nedeni, fazla sebum üretimini tetikleyen sütte bulunan hormonlardan kaynaklanmaktadır. Bu süt ürünleri cilt gözeneklerini aşırı miktarda tıkayan ve akne oluşumuna neden olan hormonları içerir. Süt ürünleri de vücutta insülin seviyelerini yükseltir, bu da cilt yağlarının üretimini artırır. İnek sütünde bulunan amino asitlerin varlığı bile cildi etkileyerek akneye yol açar.

3. Fast Food

Patates kızartması, hamburger, patates cipsi ve pizza gibi fast foodlar da sivilceye neden olan yiyecekler arasında yer alır. Bu yiyecekler yağ seviyelerini bozan ve inflamasyona neden olan ve sonunda parçalara yol açan trans yağ, rafine edilmiş karbonhidratlar ve doymuş yağlar içerir. Fast food harika görünüyor, hoş kokuyor ve lezzetli tadı, ama aynı zamanda vücuttaki insülin seviyelerini arttırır ve akne oluşturur.

4. Omega-6 Yağları Bakımından Zengin Gıdalar

Cilt için sorun yaratan omega-6 yağlarının tüketimi, iltihap ve akneye neden olurlar. Genellikle yemek pişirmek için kullandığımız çok işlenmiş bitkisel yağlar (mısır yağı, margarin, ayçiçek yağı gibi) cilt için tehdit oluşturur. Bunlardan kaçınılmalıdır veya ılımlı tüketilmelidir. Omega-6 yağları açısından zengin olan ceviz, susam ve kabak çekirdeği gibi bazı fındık ve tohumlar bile büyük miktarlarda alındığında cilt sorunlarına neden olabilir.

5. Organik Olmayan Et

Satın aldığınız etin organik ot ile beslendiğinden emin olun. Aksi halde cildiniz için bir sorun olacaktır. Antibiyotiklerle beslenen hayvanlar (veya büyüme hormonları ile tedavi edilen) sağlıklı et kaynağı değildir. Hormonlarda dengesizliğe neden olurlar ve vücutta bakteriler oluştururlar. Bu da akne oluşumuna yol açar.

6. Kafein ve Alkol

Kahve, güne başlamak için mükemmel bir yoldur, ancak cildinize zarar verebilir ve akne oluşumuna neden olabilir. Kahve, kortizol seviyelerini arttırır, bu da stresi tetikleyebilir ve insülin seviyelerini yükseltebilir. Stres, aknenin önde gelen nedenlerinden biridir. İnsülin seviyelerindeki bir artış sebumun aşırı üretimine yol açar. Öte yandan, alkol, vücudunuzdaki testosteron veya östrojen seviyelerinde bir dengesizliğe neden olarak akne oluşumuna neden olur.

7. Konserve Gıda

Konserve yiyecekler kolay ve lezzetlidir. Konserve yemekten vazgeçmek çok zor, ama cildinizin iyiliği için yapmanız gerekiyor. Cildinize zarar veren birçok kimyasal madde içerdiğinden konserve gıdalardan uzak durun. Ayrıca cilt alerjilerine neden olan yapay katkı maddeleri ve tatlar içerirler. Bunun dışında, doymuş yağ da içerirler. Bu da aşırı yağ üretimini tetikler.

8. Kızarmış Yiyecekler

Çok yağlı veya yağlı yiyecekleri pişirirken kullanılan yağ nedeniyle sorunlu olabilir. İşlenmiş bir bitki yağıysa, ciltte dengesizliklere neden olabileceğinden akne oluşumuna yol açabilir.

9. Enerji içecekleri

Enerji içeceklerinin çoğu sadece bir dolu şeker konservesidir ve hiçbir besin içermez. Ve onlar da sivilceye neden olur, bu yüzden onları tamamen önlemek en iyisidir. Bazı enerji içecekleri de cildi tahriş edebilecek, enfeksiyonları ve akneleri tetikleyebilecek bazı B vitaminleri içerir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)