Siyah Nokta için Çözümler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Siyah Nokta için Çözümler

Gözenekleriniz aşırı sebum ile tıkandığında cildinizdeki sinir bozucu siyah lekeler veya siyah noktalar ortaya çıkar. Siyah nokta ile ilgili en can sıkıcı şey çok inatçı olmasıdır. Gözenek açıkken sebum, oksijenle temas ettiğinde siyah görünüşü oksitlenir. Siyah noktalar genellikle yüzünüzün T-bölgesi (alın, burun ve çene) üzerinde görülür. Cildinizdeki gözenekler yağ ve ölü deri hücreleri ile tıkandığında cildinizde görülürler.  Yüzünüzü takıntılı bir şekilde fırçalarsanız, cildinizin tahriş olmasına ve kurumasına neden olursunuz. Siyah noktadan kurtulmak istiyorsanız, siyah noktadan kurtulmanın etkili yöntemlerinden bazılarını öğrenmeniz gerekir. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu yöntemlerle siyah nokta sorununuzu çözebilirsiniz.

siyah nokta
1.Yumurta Akı Maskesi

Yumurta akı besleyici maddeler açısından zengindir ve aynı zamanda gözenekleri sıkıştırmaya yardımcı olur. Böylece yumurta akı maskesi kullandığınızda cildinizi besleyici maddelerle besleyeceksiniz, ancak siyah noktalardan da kurtulacaksınız, çünkü yüzünüzdeki gözenekleri geçici olarak sıkıştıracaktır.
Kullanım Talimatları:  Yumurtayı kırın ve sarısı ile beyazını ayırın. Yüzünüzü yıkayın, kurutun ve cildinize yumurta akını sürün. Daha sonra bu yumurta maskesinin üzerine kağıt mendil yerleştirin. Hafifçe bastırın ve yumurta akının ikinci katını uygulayın. 3-4 kat uygulamaya devam edebilirsiniz, ancak bir sonraki kat uygulamaya devam etmeden önce her katmanın kuru olduğundan emin olun. Sonra dokuyu soyun ve yumurta akı yüz maskesini çıkarmak için yıkayın. Yüzünüzü kurutun ve sonra bir nemlendirici sürün.

2. Bal ve Süt Maskesi

Hepimiz organik çiğ bal ve sütlerin cildimiz için iyi olduğunu biliyoruz. Fakat süt ve balın siyah noktadan kurtulmak için kullanılabileceğini biliyor muydunuz? Cildinizdeki siyah noktadan kurtulmak için aslında süt ve bal maskesi kullanabilirsiniz. Süt, kalsiyum ve laktik asit bakımından zengindir, bal ve süt karışımı anti bakteriyel ve yatıştırıcı özellikleriyle bilinir.
Kullanım Talimatları:  Bir kapta  1 çorba kaşığı bal ile 1 çay kaşığı süt karıştırın. Bu karışımı mikrodalgada 5-10 saniye ısıtın. Çıkartıp düzgün şekilde karıştırın. Bir süre soğumasını bekleyin. Bal ve süt karışımının ince bir katını cildinize uygulayın. Pamuklu şerit koyun ve bir süre kuru kalmasına izin verin. 15-20 dakika sonra pamuklu şeridi dikkatlice soyun. Yüzünüzü soğuk su ile durulayın ve daha sonra nemlendirici kullanın.

3. Tarçın ve Bal Maskesi

Bal antioksidan, anti-fungal ve anti-bakteriyel özelliklere sahipken tarçın kan dolaşımına yardımcı olur ve gözeneklerinizi sıkar, aynı zamanda cildinize besler. Bu karışımı cildinizde kullanmak sadece siyah noktadan kurtulmanıza yardımcı olmaz, aynı zamanda cildin sağlıklı ve parlak olmasını sağlar.
Kullanım Talimatı: Bir kapta bal ve tarçını karıştırıp bir macun haline getirin. Etkilenen bölgeye bu harmanı uygulayın ve üstüne pamuklu şerit koyun. Etkilenen kısımların üzerine 5 dakika kadar karıştırın. Şeridi çıkarın ve yüzünüzü soğuk su ile yıkayın ve cildinize nemlendirici uygulayın.

4. Limon Suyu 

Cildinizde tonik kullanılması gözenekleri sıkılaştırır. Siyah nokta için tonik kullanarak açık ve tıkanmış gözeneklerin  basıncınızı küçültebilirsiniz. Gözeneklerinizi küçültmek için doğal bir büzücü olarak çalıştığı için limon suyu kullanın. Ancak hassas cildiniz varsa, yalnızca seyrelttikten sonra kullanın.
Kullanım Talimatları: Bir limonu küçük bir şişeye sıkıştırın ve biraz suyu alıp etkilenen bölgede uygulamak için pamuklu bir top kullanın. Bunu yatmadan önce haftada birkaç kez düzenli olarak yapın. Sabahları yüzünüzü ılık su ile durulayın ve sonra yüzünüzü nemlendirin.  Limon suyu bir haftaya kadar buzdolabında saklayabilirsiniz.

5. Terletme

Terleme cildinizdeki siyah noktaları en aza indirmeye yardımcı olabilir. Gözeneklerinizi tıkayan her şeyi boşaltmak için yeterince ter atmaya çalışın. Ancak daha sonra yüzünüzü derhal yıkayın böylece gözenekleriniz bir kez daha ter tarafından tıkanmaz.
Kullanım talimatı: Yeterince ter atmak veya bir sauna odası kullanmak için her türlü fiziksel faaliyete başlayın. Aşırı terlemeye başladığınızda, yüzünüzü su ile durulayın ve bir havlu kullanarak kuru tutun. Biraz nemlendirici ile bunu takip edin.

6. Kabartma Tozu

Kabartma tozu, cildinizin pH değerini dengelemek için harikalar yaratan mükemmel bir pul pul dökme ajanıdır. Dolayısıyla tıkanmış gözenekleri almak için cildinizdeki bu sihirli bileşenden biraz kullanın. Ancak, tüm yağları sıyırıp cildinizi kuru hale getirebileceğinden kabartma tozu kullanın.
Kullanım Talimatı: Bir miktar kabartma tozunu su ile karıştırın. Bunun tutarlılığı kalın bir macun olmalıdır. Şimdi bu macunu dairesel hareketlerle cildinize masaj yaparak sürün. Yüzünüzü suyla durulayın ve temiz bir yüz havlusu ile kuru olarak tutturun. Daha sonra nemlendirici sürün.

7. Şeker 

Gözeneklerinizin açılması için kahverengi veya beyaz şekeri ve bir miktar yağ kullanın. Şeker mükemmel bir exfoliator olarak çalışır ve yağ cildi besler. Bu karışımı kullanmak sizi sağlıklı bir ışıltıya,  yumuşak ve esnek bir cilde kavuşturacaktır.
Kullanım Talimatları:  4 çorba kaşığı yağla (jojoba yağı / kolza tohumu / zeytin / tatlı badem) bir fincan şeker karıştırın. Bir cam kavanoz içinde karıştırın ya da her kullanmak istediğinizde yeni bir parti hazırlayabilirsiniz. Bu karışımı yüzünüzde dairesel olarak masaj yaparak uygulayın ve yüzünüzü su ile durulayın. Haftada sadece iki kez yüzünüze uygulayın.

8. Buhar

Buhar kullanmak siyah noktadan kurtulmanıza yardımcı olmaz ancak yüzündeki gözenekleri tıkayan sebumun yumuşamasına yardımcı olduğu için siyah nokta görünümünü azaltacaktır. Bu yöntem en basit yöntem olup, bunu haftada birden çok kez yapabilirsiniz.
Kullanım Talimatları: Bir miktar su kaynatın ve bir kaba dökün. Üzerine başınızı eğin ve bir havlu ile başınızı örtün. Bunu 5-10 dakika yapın. Bu yöntemin gözeneklerinizi açtığının ve gözeneklerde sıkışan bir şeyi gevşetmeye yardımcı olduğunun farkına varacaksınız. Bitirdikten sonra, yüzünüzü su ile durulayın ve temiz bir havlu ile kuru tutun. Cildinizi beslemek için nemlendirici kullanın. 

9. Elma Sirkesi ve Nane 

Kendi toniğinizi yapmak için elma sirkesi ve nane kullanabilirsiniz. Elma sirkesi ve nane cildinizi sıkıştıracak şekilde işleyecektir.
Kullanım Talimatları: 3 yemek kaşığı elma sirkesini ve 3 çorba kaşığı ince doğranmış naneyi küçük bir şişede karıştırın. Bu karışımı bir hafta serin ve karanlık bir yerde bekletin. 1 hafta sonra sıvıyı süzün ve bir bardak su ekleyin. Bunu bir haftaya kadar buzdolabında saklayabilirsiniz. Yüzünüzü su ile duruladıktan sonra etkilenen bölgede pamuk yardımıyla uygulayın. Gece boyunca yüzünüzde bırakın ve sabah durulayın. Yüzünüzü duruladıktan sonra nemlendirici sürün.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)