Soğuk Bitki Çayları Yazın Serinletiyor

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Soğuk Bitki Çayları Yazın Serinletiyor

Bitki çayları denildiği zaman herkesin aklına kışın soğuk günleri geliyor. Kış aylarında içimizi ısıtıp şifa veren bu çayları yaz aylarında soğuk olarak tüketmek mümkün. Sıvı tüketiminin fazlasıyla önem kazandığı yaz aylarında yeşil çay ve bitki çaylarını soğuk tüketerek sıvı ihtiyacını karşılamak mümkün oluyor. Kış ve bahar aylarına kıyasla yaz mevsiminde daha fazla sıvı alınması gerekiyor. Uzmanlar ihtiyaç duyulan sıvıyı sağlıklı bir şekilde almak ve bitkilerin faydalarından uzak kalmamak için bitki çaylarının yaz aylarında soğuk olarak tüketilmesini öneriyor. Bitki çayları soğuk tüketildiği zaman da faydası eksilmez. Araştırmalara göre, suyun 80 derece civarında yani sıcak olmasının poşet halindeki bitki çaylarının içeriğinin suya geçmesi için yeterlidir. Bitki çayı hazırlanırken kaynar su kullanıldığında, çaydaki uçucu yağda da kayıplar oluyor. Bu yüzden bitki çayları hazırlarken kaynar su değil sıcak su kullanılmalıdır. Prof. Dr. Ekrem Sezik, hem şifa veren hem de serinlik katan yaza özel soğuk bitki çayları tariflerini paylaştı.

soğuk bitki çayları
Soğuk Bitki Çayları Nasıl Hazırlanır?

Büyük bir bardağa veya kupaya, kışın içmekten zevk aldığınız bitki çayından bir poşet koyulduktan sonra üzerine bardak veya kupa tam dolmayacak şekilde sıcak su eklenir. 5 dakika kadar bekletildikten sonra poşet çıkarılır. Bir süre soğuması bekledikten sonra bardağın üzeri örtülerek soğuması için buzdolabına koyulur. Soğuduktan sonra çayın içine 1-2 parça buz ekleyerek de tüketilebilir.

Farklı Tatlarla Serinleyin!

> 1 poşet yeşil çayın üzerine sıcak su eklendikten sonra 5 dakika kadar bekletildikten sonra poşet çıkarılır. Oda ısısına gelinceye kadar bekletildikten sonra üzeri kapatılarak buzdolabına koyularak soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra içine 1-2 parça buz, 1-2 dilim limon veya taze nane yaprağı koyarak değişik bir lezzet verilebilir.
> 1 poşet papatya çayı üzerine sıcak su eklenir. Üzeri kapalı olarak 10 dakika bekletilir. İsteğe bağlı olarak 1-2 parça buz ve taze nane yaprağı koyduktan sonra içebilirsiniz.
> 1 poşet ıhlamur, 1-2 küçük parça tarçın ve 3-4 adet biraz ezilmiş karanfilin üzerine sıcak su eklendikten sonra 5-10 dakika bekletilir. Buzdolabında soğutulduktan sonra 1-2 parça buz ekleyerek tüketebilirsiniz.
> 1 poşet kuşburnu üzerine ılık su eklendikten sonra 5 dakika bekletilir. Üzerini bir çay tabağı ile kapatıp buzdolabında soğutulduktan sonra 2-3 parça buz ekleyerek içebilirsiniz.

Bal İlave Edilebilir

Bu tarifleri yazın gün boyunca tüketebilmek için önceden büyük bir cam veya porselen kap içinde daha fazla miktarda hazırlanabilir. Kabın büyüklüğüne göre içine konulacak bitki çayı poşetinin sayısı artırılmalıdır. Bitki çayları gün boyu, gönül rahatlığıyla şekersiz olarak tüketilebilir. Şekersiz olarak içemeyenler biraz tat ihtiyacı duyanlar da bitki çayına bal ilave ederek tat verebilirler.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)