Bırakın Sol Elini Kullansın

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Bırakın Sol Elini Kullansın

Solaklık Neden Olur?

Solakların en çok karşılaştığı sorunların başında sağ ellerini kullanmaları baskısı bulunmaktadır. Solaklık beyindeki organizasyon farklılığından kaynaklanır. Özellikle çocuklara yapılan baskıların pek çok soruna davetiye çıkarabileceğine dikkat çekiyor. Nörobilim Anabilim Dalı Başkanı ve Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ konuyla ilgili açıklamalar yaptı.

solaklık
Sağa Şift Geni Baskın Değil

Solaklık genetik ve biyolojik bir özelliktir. Bu özelliği değiştirmek için yapılan baskı ve uyarıların özellikle çocuklarda olumsuz etkiler yaratabilir. Solaklık genlerle ve beyinle ilgili bir özelliktir. Bu özellik sadece insana özgü değildir. Bazı hayvan türlerinde de kendini gösteren biyolojik bir özellik olarak görülmektedir. Solak bir insanın beynindeki organizyon ile sağlak bir insanın beynindeki organizasyon farklılık gösterir. Sağlak insanlarda “sağa şift geni” denilen bir gen daha baskındır. Bu geni baskın olmayanlarda solaklık ortaya çıkar. Bu durumun hastalıkla alakası yoktur. Birçok kişide görülen genetik farklılıklardan sadece bir tanesidir.

Solak olmak kişinin kendisi için dezavantaj oluşturmaz. Ancak farklılıkları kaldıramayan toplumlar içinde yaşarken bu durum sıkıntı yaratabilir. İnsanlık tarihi boyunca 3 büyük din kitabı da dahil olmak üzere solaklık lanetli bir özellik olarak gösterilmiştir. Bu şekilde gösterilmesinin nedeni solakların diğerlerinden farklı bir özelliğe sahip olmalarıdır. Solak insanlar için eğitim araçlarının farklı planlanması bile çok yeni bir uygulamadır.

Sağ Eli Kullandırma Baskısı Çocukları Olumsuz Etkiliyor

Solaklık genetik ve biyolojik bir özelliktir. Bu özelliği değiştirmek için yapılan uyarıların özellikle çocuklarda olumsuz etkiler oluşturabilir. Bir insanın kendi doğal yapısında solaklık vardır. Bu nedenle değiştirmeye çalışmak biyolojide olumsuz etkiler yaratır. Oluşan bu olumsuzluklar içinde disleksi, kekemelik ve çocukluk depresyonu da vardır. Bir insanın solak olma hakkı, insan hakkı ve azınlık hakkı olarak değerlendirilmesi gereken bir haktır.

Dünyanın Ünlü Solakları

Albert Einstein, Mozart, Barack Obama, Bill Gates, Bill Clinton, George H.W. Bush, Eminem, Beethoven, Napolyon Bonapart, Leonardo da Vinci, Maradona, Sezar, Josh Holloway, Fidel Castro, Angelina Jolie, Robert De Niro, Rafael Nadal, Michelangelo, Isaac Newton, Picasso, Marilyn Monroe, Muhammed Ali Clay, Julia Roberts, Mark Twain, Ronald Reagan, Bob Dylan, Demi Moore, Morgan Freeman, Tom Cruise, Bruce Willis, Whoopi Goldberg, Benjamin Franklin, Robert Redford, John F. Kennedy…

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)