Sosyal Medyayı Güvenle Kullanma Önerileri

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

[vc_row][vc_column][vc_column_text css_animation=”appear”]

Sosyal Medyayı Güvenle Kullanma Önerileri

Facebook, Twitter, Instagram, Google+ gibi sosyal paylaşım sitelerinde güvende olmak için kişisel bilgilerinizin gizliliğini korumanız gerekir. Bu nedenle sosyal medya güvenliği önemlidir. Sosyal medya gizlilik ayarlarınız hakkında endişeleriniz varsa, sosyal medyayı daha güvenli bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacak bazı yararlı ipuçları için okumaya devam edin.sosyal medya güvenliği

Sosyal paylaşım siteleri, iletişimde kalmak ve yeni arkadaşlar edinmek için harika olsa da, aynı zamanda kişisel bilgi toplamak isteyen herkes için bir amaçtır. Sosyal bir ağ üzerinde çok fazla bilgi paylaşmak sizi kimlik hırsızlığı ve hatta ev hırsızlığı riski altında bırakabilir. Kişisel bilgilerinizin ve hesaplarınızın gizliliğini korumak için en sosyal medya güvenliği ipuçlarını uygulayın.

Sosyal Medya Güvenliği için ipuçları

1. Gizlilik Ayarlarını Kullanın

Sitenin gizlilik politikasını okuyun ve kişisel bilgilerinizi kimlerin görebileceğini kontrol etmek için gizlilik ve güvenlik ayarlarını kullanın. Örneğin, Facebook, temel veya tam profilinizi, yayınlarınızı, fotoğraflarınızı ve zaman çizelgenizde görünenleri kimlerin görebildiğini kontrol eder.
Facebook’taki gizlilik ayarlarınızı nasıl değiştirebilirim?: Sayfanın üst kısmında, üstte çalışan mavi bir başlık görürsünüz. En sağa açılan bir ok bulacaksınız. Tıklayın ve sonra ‘Ayarlar’ tıklayın. Buradan ‘Gizlilik’ bölümüne ulaşabilirsiniz. Her şeyi, yalnızca arkadaşlarınızın bilgilerinizi görebilmesi için ayarlayın. Bunu yapmak bilgilerinizin daha güvenli olmasına yardımcı olur, ancak verilerimizin güvende olduğundan emin olamayız.

2. Aşırıya Kaçmayın

Muhtemelen, doğum gününüzü ifşa etmemeyi hassas bir şekilde seçmeniz gerekebilir. Peki, yaklaşan tatillerin ayrıntılarını vermekten kaçınıyor musunuz? Suçlular, hırsızlık için boş evleri bulmak için sosyal ağları kullanıyorlar. Bu nedenle, uzaktayken, tatil fotoğraflarını paylaşmamaya dikkat edin. Bazı sigortacılar, sosyal hesaplarda yayınladığınız zaman bir hak talebini reddedebilir. Genel olarak, telefon numaranız veya ev adresiniz gibi kişisel bilgilerinizi yayınlamayın. Yaşadığınız yeri tanımlamayı kolaylaştıran evinizin fotoğraflarını paylaşmaktan kaçının.

3. Her Arkadaşlık isteğini Kabul Etmeyin

Aldığınız her arkadaş veya takipçi isteğini kabul etmeyin – yalnızca gerçek hayatta tanıdığınız veya kimliğini bildiğiniz kişilerle bağlantı kurun. Suçlular, başkalarıyla arkadaş olmak ve kişisel bilgi toplamak için sahte çevrimiçi hesaplar oluştururlar. Hatta, bu sahte hesapları tanıdığınız kişilerin profil bilgilerini kullanarak da açabilirler. Bu nedenle arkadaşız olan kişilerden gelen istekleri kabul ederken de dikkat edin. Bu hesabın doğruluğunu kontrol etmeden kabul etmeyin. Öncelikle, zaten listenizde olduğunu düşündüğünüz arkadaşınızın profilini kontrol edin. Yeni isteği kabul etmeden arkadaşınız hala listenizde bulunuyorsa, yeni istek büyük olasılıkla sahte bir hesaptır. Onları silinmek üzere Facebook’a bildirin ve arkadaşınıza bu ihlal hakkında bilgi verin, böylece herkesi güvenli tutmak için arkadaş listesindeki diğer kişilere tavsiyede bulunabilirsiniz. Mümkün olan yerlerde, adının yanında açık mavi bir daire içinde beyaz bir onay işareti bulunan sosyal medya hesaplarını takip edin. Bu, resmi olarak doğrulanmış bir hesap oldukları anlamına gelir.

4. Linklere Karşı Dikkatli Olun

Mesajlardaki, tweet’lerde, yayınlarda ve çevrimiçi reklamlarda bağlantılara tıklamaktan kaçının. Bunlar virüslere veya diğer zararlı içerik türlerine bağlantılar olabilir. Bu linkleri tıkladığınız an bilgisayarınıza, tabletinize ya da telefonunuza virüs bulaşabilir.

5. Hesapları Bağlamaktan Kaçının

Birçok web sitesi ve uygulama, ayrı bir hesap oluşturmak yerine ‘Facebook ile giriş yap’ seçeneğini sunar. Ancak bunu yaptığınızda, sosyal ağınız, sizinle birlikte, doğum tarihiniz ve yeriniz, e-posta adresiniz ve iş bilgileriniz de dahil olmak üzere sizinle ilgili tüm bilgileri fotoğraflarla paylaşabilir. Ayrıca, birden fazla site için yalnızca bir oturum açma ile, bir site saldırıya uğrarsa, tüm hesaplarınız da ele geçirilir.

6. Başka Bir e-posta Adresi Kullanın

Bu notta, bir adım daha ileri gidebilir ve her sosyal ağda kullanmak için ayrı bir e-posta hesabı oluşturabilirsiniz. Bu şekilde, ana e-posta hesabınız, alabileceğiniz herhangi bir spam veya phishing e-postasından korumuş olursunuz.

7. Güçlü Şifreler Kullanın

Tekrar ve tekrar duydunuz – her sosyal hesap için ayrı bir şifre kullanın. Bu sosyal medya güvenliği için en çok dikkat etmeniz gereken noktadır. Şifre oluştururken en az sekiz basamak uzunluğunda ve büyük ve küçük harfler, sayılar ve sembollerin bir kombinasyonu yapın. Muhtemelen ayrı şifreler kullanmıyorsunuz çünkü şifreler, doğası gereği, hatırlanması zor. Bu yüzden, onu ele geçirmek ve parolalarla dolu büyük bir listeye sahip olmaktan kaçınmak için, kendinize sadece bildiğiniz bir kod tasarlayabilirsiniz. Örneğin, her bir ünlü kelimeyi bir hayvana atayabilir, ardından gerçekten benzersiz bir şifre oluşturmaya başlamak için web sitesinin adının ilk sesli harfini alabilirsiniz. Belki de web sitesinin ismindeki harf sayısıyla birleştirerek, kendinize göre kodlama yaparak kimsenin tahmin edemeyeceği bir şifre oluşturabilirsiniz.

Kısaca özetlemek gerekirse; 

  1. Güçlü bir şifre kullanın. Şifre ne kadar uzun olursa, o kadar güvenli olur.
  2. Sosyal medya güvenliği için her hesabınıza farklı bir şifre kullanın.
  3. Güvenlik yanıtları oluşturun. Bu iki faktörlü kimlik doğrulaması, çoğu sosyal medya sitesi için kullanılabilir.
  4. Telefonunuzda sosyal medya uygulamaları varsa, cihazınızı korumak için şifre kullandığınızdan emin olun.
  5. Arkadaşlık istekleri konusunda seçici olun. Eğer kişiyi tanımıyorsanız, onların isteklerini kabul etmeyin. Sahte bir hesap olabilir.
  6. Bağlantıları dikkatli bir şekilde tıklayın. Sosyal medya hesapları düzenli olarak saldırıya uğradı. Arkadaşınızın yayınlayacağı bir şey gibi gelmeyen bir dile veya içeriğe dikkat edin.
  7. Ne paylaştığın konusunda dikkatli ol. Hassas kişisel bilgileri, yani: ev adresi, finansal bilgiler, telefon numarası gibi bilgileri açıklamayın.
  8. Kimin neyi gördüğünü kontrol etmek için kullandığınız sosyal medya kanallarının gizlilik politikalarına aşina olun ve gizlilik ayarlarınızı özelleştirin.
  9. Korumak için virüsten koruma yazılımı yükleyerek bilgisayarınızı koruyun. Ayrıca tarayıcınızın, işletim sisteminizin ve yazılımınızın güncel olduğundan emin olun.
  10. İşiniz bittiğinde oturumu kapatmayı unutmayın.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)