Sosyal Medya ilişkilere Olumsuz Etkiliyor

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Sosyal Medya’nın ilişkilere Olumsuz Etkileri

Gelişen teknoloji ile Sosyal Medya kullanımı son derece arttı. Özellikle Bilgisayar kullanımının yanı sıra akıllı telefonlardan insanlar sosyal medya yı çok kullanmaya başladılar.

Fakat bilmeniz gereken birşey var ki; ne yazık ki Sosyal medya ile çok fazla iç içe olmak, insan ilişkilerinde ve duygusal ilişkilerde bazı problemlere neden oluyor.

sosyal-medya

Sosyal Medya

 

Anne ve babalarımızdan eskiden yaşadıkları aşkları dinlediğimizde, birbirlerine yazdıkları mektupları ve mektupları nasıl ulaştırdıklarını, sevdiklerinin evinin önünden geçerek, pencereden onu görme çabalarını sık sık duyar dinleriz.

Günümüzde ise kişiler, sosyal medya aracılığı ile sevgililerine çok çabuk ulaşabiliyorlar, ve belli bir zamandan sonra ilişkilerini sadece sosyal medya üzerinden yaşamaya başlıyorlar.

Bu durum karşısında ilişkiler sıradanlaştırıp, mutsuzlaştırdı ve ilişkiler hızlı yaşanıp, tüketilmeye başlandı. Ve sevişmenin adına aşk dediler, sevgi dediler.. Ki ne aşkla ne de sevgi ile alakası olmadığı halde..

Sosyal Medya Beğenildikçe Bağımlılığımızı Arttırıyor konusu için tıklayın..

Sosyal Medya ilişkileri o kadar çok kötü etkiliyor ki; insanlar kendi aralarında kavga etme sebeplerinden birinde şöyle cümleler kullanabiliyor :

“Çevrim içi olduğunu biliyorum, fakat bana cevap vermiyor, bazen de mesajlarımı gördüğü halde okumuyor !”

Yada sosyal medyada sevgilisini sürekli takip edip, bir kaç kızın, sevgilisinin resimlerini beğendiğini, ve bu yüzden kendini aldatıldığına inandırdığı için sevgilisinden ayrılan da çok oluyor..

Başka ilginç bir örnek ise, sevgilisini kontrol etme alışkanlığını abartanlar var..  Yani sevgilisinden sık sık bulunduğu yerden fotoğraf çektirip göndermesini isteyen saplantılı insanlar da mevcut.. (Sevgilisi güvenilir biri değil ise ayrı konu) ve eğer göndermezse sevgilisine güvenmiyor ve yalan söylediğini düşünüyorlar..

Ne yazık ki, çok sık olarak ilişkilerde yaşanan ve dile getirilen sorun ve sıkıntılar bunlar.

Acaba Sosyal Medyayı Çok mu Fazla Ciddiye Alıyoruz?

 

Bence, sosyal medya ilişkilerde kontrol sahası olarak kullanılıyor. Birçok kişi sevgilisini yada eşini, sosyal medya üzerinden takip ederek ilişkilerini kontrol ettiklerine inanıyorlar. Oysa ki adı üstünde kontrol ettiği yer sanal, yani var olmayan bir mecra. Sanal Alem.!! Yaptığı kontrolün de ne kadar gerçekçi ve inandırıcı olduğunu siz düşünün artık!

Bir ilişkide kontrol zaten başlı başına ciddi bir sorundur.. Kişilerin kontrolü çok aşırı şekilde abartarak bunu sanal alem de gerçekleştirmeye çalışması kendisini, karşısındakini ve de ilişkiyi fazlasıyla yıpratır.

Eğer biri sevgilisini, ya da arkadaşını, ya da ailesinden birini v.s. kontrol etmeye çalışıyorsa, o kişinin kendisi ile ilgili çok ciddi güvensizlikleri ve öz güven problemleri vardır. Büyük ihtimalle kaybetmekten korkan bir duyguya sahiptir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)