Doktorlar Uyarıyor Eğer Karpuz Kabuğunu Yerseniz..

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Soymadan Yemeniz Gereken Meyve ve Sebzeler

Doktorlar Uyarıyor Eğer Karpuz Kabuğunu Yerseniz..

Neredeyse yediğimiz bir çok meyve ve sebzeyi kabuklarını soyarak tüketmekteyiz. Fakat yediklerimiz arasında öyle meyve ve sebzeler var ki, bünyesinde taşıdıkları vitamin ve minerallerin neredeyse hepsi aslında kabuklarında yer alıyor. Soymadan Yemeniz Gereken Meyve ve Sebzeler arasında Karpuz Kabuğu da var.. İşte soymadan tüketmeniz gereken meyve ve sebzeler..

Soymadan Yemeniz Gereken Meyve ve SebzelerBazı meyve ve sebzeleri soyduğumuz zaman, bünyesinde ki bütün vitamin ve mineralleri ne yazık ki kayboluyor. Dolayısıyla bu kayıp olmaması için bu sebze ve  meyveleri soyarak değil kabuklarıyla tüketmemiz gerekiyor. Soymadan Yemeniz Gereken Meyve ve Sebzeler‘in hangilerini kabuklu olarak tüketmeniz gerektiğini bilmiyorsanız hemen açıklayalım. Aşşağıda birkaçını anlattık sadece. İşte soymadan tüketmeniz gereken sebze ve meyveler.

Karpuz

Soymadan Yemeniz Gereken Meyve ve Sebzeler ‘in arasında Karpuzun kabuğu da var evet, yanlış okumadınız! Karpuzun kabuğunda çok zengin vitamin ve mineraller bulunuyor. Bu yüzden doktorlar uyarıyor ve yazın mutlaka karpuzu kabuğuyla tüketmelisiniz diyorlar. Karpuzun sulu ve beyaz olan kısmında C ve B6 vitaminleri, zengin antioksidanlar bulunur. Doktorların Laboratuvarlarda Yaptığı araştırmaların sonucunda, karpuz kabuğunun insan vücudunda ki erektil disfonksiyon ve hipertansiyon için bir tedavi aracı olarak, çok faydalı olabileceğini ve bununla birlikte kilo almayı azaltmaya ve LDL kolesterolü önemli ölçüde düşürmeye yardımcı olduğunu gösteriyor. O yüzden doktorların uayrısını dinleyip karpuzu yerken kabuğunu da bol bol yemelisiniz..

Patates

Soymadan Yemeniz Gereken Meyve ve Sebzeler deyince patatesi saymadan olmaz.. İçeriğinde C ve B6 vitamini, magnezyum, potasyum, fosfor, lif, niasin ve çinko gibi bir çok zengin mineral bulunduran patates, insanlar için hem sağlıklı hem de kalori yönünden oldukça çok düşüktür. Patatesi soyduğunuzda, kabuğunda bulunan birden fazla vitamin ve mineralin kaybolmasına neden olup patatesten yeterli vitamini alamazsınız. Özellikle kalsiyum, demir, lif, potasyum, fosfor, A ve K vitaminleri, riboflavin ile folatta mineral ve vitaminleri kabuğunda patatesin içinden daha yüksektir.

Salatalık 

Yemeklerin yanında yediğimiz salataların içinde mutlaka olması gerken besinlerden biridir. Soymadan Yemeniz Gereken Meyve ve Sebzeler den biri olan salatalık, bilhassa Potasyum ve lif bakımından oldukça çok zengindir. Özellikle diyet yapan kişilere salatalık sık sık önerilmektedir.  Kilo vermede çok etkili olan ve aynı zamanda da yendiğinde tadı lezzetli olan bu meyvenin (Salatalık bir meyvedir sebze değil.) Kabuğunu özellikle soymadan yemeniz gerekir.

Salatalığı Kabuklu halde yerken üzerinde ki sentetik kimyasallardan çekiniyoruz aslında fakat sirkeli suda bir süre bekletip iyice yıkadığınız zaman, bu sorunu da ortadan kaldırmış oluyorsunuz. Salatalığın üzerinde özellikle kabuğunda bulunan kanser en başta olmak üzere, kardiyovasküler hastalığına ve en çokta, iltihaba karşı gerçekten iyi bir koruma sağlayan flavonoidler, lignanlar ve triterpenleri içermektedir.

Muz 

Muz bir çok insanın severek yediği ve kabuklarını genellikle başka işlerde değerlendirdiği bir meyve.. Fakat uzmanlar muzu da kabuğuyla tüketmeniz gerektiğini özellikle söylüyor. Muzun kabuğunda bulunan bol miktarda ki antioksidan ve ruh sağlığını düzeltici kimyasal triptofanı ve cildimizle gözlerimiz için iyi olan luteini içermektedirler. Soymadan Yemeniz Gereken Meyve ve Sebzeler içinde olan muzun ardından, son olarak kiviyi koyduk..

Kivi 

Şekli tüylü bir patatesi andıran ve bünyesinde çok miktarda c vitamini bulunduran Soymadan Yemeniz Gereken Meyve ve Sebzeler den biri olan kivi, insanlarda bağışıklık sistemi açısından gerçekten çok önemli bir meyvedir. Kivi Bakır, potasyum, E ve K vitamini, manganez ve folat içerir.

Bu yeşil meyveyi yemek için çoğunlukla kabuğunu soyuyoruz. Bu durumda kabuğun içinde kalan tüm etli kısımları iyice kaşık yardımıyla sıyırın. Aslında bu vitamin dolu olan kivi, kabukları ile yenilebilen bir meyvedir.. Soğuk suyun altında ovduğunuz zaman tüylü bölümünün gittiğini göreceksiniz. Böylece kiviyi besin değeri çok yüksek olarak kahverengi kabuğuyla afiyetle yiyebilirsiniz..

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)