Spor Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Spor Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı

Yanlış Seçilen Spor Ayakkabı Ayağa Zarar

Sağlıklı yaşamın koşullarından birisi sporu gündelik hayatımızın bir parçası haline getirmektir. Ancak spor yaparken dikkat edilmesi gereken noktaların başında doğru spor ayakkabı seçimi gelir. Havaların ısınmaya başladığı bugünlerde spor ve yürüyüş yapanların sayısında artış gözlenmekte. Doğru spor yapabilmek ve sakatlanmaların önüne geçmek için yapılan aktiviteler kadar tercih ettiğiniz ayakkabılar da büyük önem taşır. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nurullah Şener, spor ayakkabısı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler hakkında şunları söyledi;

spor ayakkabı
Ne Dar Ne Bol Olmalı 

Spor yaparken seçtiğimiz ayakkabı yerle vücudumuz arasında kuvvet dağılımını etkileyen önemli bir faktördür. Ayak bileği, diz hatta kalça eklemine, bacak boyunca seyreden kaslara, bağlara ve diğer yapılara gücün nasıl dağıldığını belirler. Bu nedenle öncelikle seçtiğimiz ayakkabı  ne bol ne de dar olmalı, ayağı iyi sarmalıdır. Mümkünse bağcık bölümü uzun olmalıdır ve ayak bileğini de rahat ettirmelidir. Ayakkabının burun kısmı geniş olmalı, parmak hareketlerine izin vermelidir. Ayak başparmakla ayakkabının parmak ucu bölümü arasında ortalama 1 cm mesafe olmalıdır.

Doğru Tabanla Sağlıklı Adım

İyi bir spor ayakkabı basıncı absorbe edebilmelidir. Ayağa binen yükleri dengeli şekilde dağıtabilmesi gerekir. Bu nedenle ayakkabının tabanı ayağı iyi kavramalı, topuk kısmı yumuşak ve kalın olmalıdır. Topuk kısmına gelen basıncı dağıtacak şekilde topuğun orta bölümünde direnci düşük malzemeden yapılmalıdır. Taban bölümü ayağın altında bulunan ön arka ve yan eğrilikleri desteklemelidir. Ayakkabı ayağı yanlardan iyi sarmalı ayağın çeşitli yönlere kaçışını engelleyerek düşme ve burkulmalardan korumalıdır.

Sorunlu Ayaklara Doktor Tavsiyesi Şart

Ayakkabı seçerken en önemli faktör ayak yapısının bilinmesidir. Ayakta herhangi bir yapısal sorun bulunuyorsa seçeceğimiz ayakkabı daha da önem kazanır. Ayak tabanında ön arka ve yan eğriliklerde çökme yani düztabanlık, taban çökmesi gibi  durumlar veya halluks valgus denilen başparmağın dışa doğru dönmesi ve başparmağın ayakkabıya gelen bölümünde kemik çıkıntısı varsa; nasır veya tırnak batması gibi sorunları ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda seçilecek ayakkabıda doktor tavsiyesine ihtiyaç duyulur. Ayak tabanının düşüklüğü durumunda pedografi denilen taban ölçümü yardımıyla ya da hekiminizin önerisi doğrultusunda ayakkabının içine ayağınıza uygun taban destekleri konulmalıdır. Topuk dikeni mevcut ise ayakkabının topuğa gelen bölümüne silikon destek gerekebilir. Ayakkabının burun kısmı esnek ve bükülebilir olmalıdır. Halluks valgus gibi parmak sorunlarında burun kısmı geniş ayakkabılar seçilmelidir.

Ayakkabını Spora Göre Seç

Yaptığımız spora ve ayak yapımıza göre “air” veya “gel” gibi yastıkçıkların olduğu ayakkabılar seçilerek ayağa gelen basıncın dengeli dağılması sağlanabilir. Tenis gibi parmak ucu etkileşiminin fazla olduğu sporlarda ayak yan bölümünde desteler olmalıdır. Basketbol gibi sıçrama sporlarında topuk ve ayak tabanında desteklerin olması uygundur. Yürüyüş yaparken kullanılacak ayakkabılar esnek olmalı, tabanı şoku absorbe edebilmeli ve ayağı iyi kavramalıdır, topukta ve tabanda hava yastığı bulunmalıdır. Basketbolda ayak bileğini saran ayakkabılar burkulma ve yaralanmalardan korur. Futbol oynarken tabanı sert, ayağı çarpma ve vurmalara karşı koruyabilecek, çim sahada gömülmelere karşı yükseklik ayarlaması olan ayakkabılar kullanılmalıdır. Bu nedenle yürüyüş için seçilen bu ayakkabı futbol için kullanılmamalıdır. Eğer spor salonunda spor yaparken kullanacağımız bir ayakkabı istiyorsak taban ve kenar bölümleri sert, topuk kısmında şok absorbe özelliği olan, burun kısmı esnek bir ayakkabı seçmeliyiz.

Evde de Çıkarma !

Spor yaparken dikkat edilmesi gereken önemli bir faktör de zemin özellikleridir. Yumuşak zemin; kemik, eklem ve kıkırdak dokulara binen yükleri azaltacağı için tercih edilmelidir. Yumuşak zeminde düşme ve yaralanmalardan doğan etkilenmeler daha az olur. Sert ve kaygan olmayan zeminde yapılan sporlarda kemik, eklem, kıkırdak ve bağ dokulara binen yükler dengesiz ve daha fazla olacağından dolayı yaralanmalara daha sık rastlanır. Evde yapılan sporlarda koşu bandı ve bisiklet kullanılıyorsa ayakkabı giyilmelidir. Spor ayakkabı koşu bantlarının sert zemininden kaynaklanan yüklerden ayağımızı korumamızı sağlar.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)