Su içmenin Faydaları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Su içmenin Faydaları

Vücudumuzun yaklaşık yüzde 60’ı sudan oluşur. Günde sekiz bardak su içmek ortak bir öneridir. Günde sekiz bardak su içmek herhangi bir bilimsel ispat üzerine kurulmamıştır, ancak vücudun sıvı dengesinin korunması için yeterli miktarda su içmek önemlidir. Yeterli miktarda su içmek vücudun sıcaklığını düzenlemeye, besin maddelerini taşımaya ve yiyecekleri sindirmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca, suda yağ, şeker, kalori ya da karbonhidrat yoktur ve onu en sağlıklı içecek yapar. İdrar, buharlaşma, terleme ve nefes alma ile gerçekleşen sıvı kaybını değiştirmek için su içmeniz gerekir. İşte sağlık açısından su içmenin faydaları;

su içmenin faydaları
1. Vücut Sıvısının Dengesini Sürdürmeye Yardımcı Olur

Yeterli miktarda su içmek, vücudun sıvı dengesini korunmaya katkıda bulunur. Bu vücut sıvıları besinleri sindirir, vücut ısısını düzenler, besinleri taşır, besin maddelerini emerek tükürük oluşturur. Vücudundaki sıvı seviyeleri düştükçe, beyin susuzluk mekanizmasını tetikler. Vücudunuzu dinleyin ve bol bol su için, vücudunuzun normal şekilde çalışması için gereklidir.

2. Yorulmaya iyi Gelir

Yorgun hissettiğinizde kahve içmeyin, bunun yerine su için. Vücudunuzun sıvı seviyesi düştüğünde vücudunuz etkin çalışmaz. Vücudunuzun sıcaklığında da değişikliklere neden olacaktır. Yorgunluğu azaltmak için, özellikle yoğun bir egzersiz oturumundan sonra bir bardak su için.

3. Baş Ağrısını Önler

Baş ağrınız varsa bol su için. Dehidrasyon sıklıkla baş ağrısı nedenidir. Pek çok araştırmaya göre, artan su alımının baş ağrısının yoğunluğunu ve baş ağrısı süresini azaltmasına yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Elbette bunun anlamı, sahip olduğunuz baş ağrısının türüne bağlıdır.

4. Cildi Korur

Sivilce için en iyi ilaçlardan biri bol miktarda su içmektir. Kan akışını artıracak ve cildiniz nemli olacaktır. Su cildinizi nemlendirir, cildinizin dokusunu yeniler ve elastikiyetini geliştirir. Bol bol su içmek, pürüzsüz, genç görünümlü ve taze bir cilt elde etmenize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda akne ve inceltilmiş çizgi ve diğer yaşlanma belirtilerini önlemeye yardımcı olur.

5. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

İçme suyu tokluk hissini artıracağı için kilo vermeye yardımcı olacaktır. İçme suyu kendinizi doygun hissetmenizi ve daha çok yemek yeme dürtüsünü azaltacaktır. Daha fazla su içmek de metabolik hızınızı artıracak ve yağ hücrelerini yok edecektir. Kalorisi yüksek olan kola ve alkol gibi içecekler için de mükemmel bir yedektir. Yemeklerden yarım saat önce su da içebilirsiniz. Daha az kalori alımına yol açacaktır.

6. Enerji Verir

Çalışırken su içmek gerçekten önemlidir. Kaslarınızdaki sıvı seviyeleri, terlediğinizde düşer ve bu hızlı yorulmanıza neden olur. Su kaybını değiştirmek için egzersiz rutininiz sırasında düzenli aralıklarla sıvı ekleyin.

7. Huzur Verir

Bir araştırmaya göre, dehidrasyon ruh halinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Aynı zamanda bilişsel işlevinizi ve düşünme kabiliyetinizi de etkiler. Yani, açıkça düşünmek ve mutlu kalmak için su içelim.

8. Kabızlığı Giderir

Daha az su içmek kabızlığa neden olabilir. Düzensiz bağırsak hareketlerini geçirmede güçlük çekersiniz. Bu yaygın problemi tedavi etmek için yeterli suyun içilmesi önerilir.

9. Böbrekleri Korur

Böbrekleriniz her gün yaklaşık 200 litre kan filtrelemekte ve vücudunuzu toksinleri temizlemektedir. Böbrekleriniz vücudunuzdaki atıkları filtrelemek için yeterli sıvıyı gerektirir. Bu nedenle, normal böbrek fonksiyonları için suyu içelim.

10. Ağız Kokusunu Önler

Ağız kokusunu önlemek su içmenin faydaları arasındadır. Ağız kokusu varsa belki de yeterince su içmiyorsunuz demektir. Ağzınızı diş içerisinde sıkışmış yiyecek kalıntılarını yok edecek ve ağzınızı nemli tutacak şekilde su içerek taze tutabilirsiniz. İçme suyu, kokuyu oluşturan bileşikleri seyreltir. Yemekten sonra ağzınızı su ile durulayın ve su için.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)