Su Şakaları Hayatınızı Karartmasın

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Su Şakaları Boğulma Sebebi Olabiliyor

Yüzmek, sıcak havalarda omurgayı güçlendirebilmek için yapılabilecek sporlardan biri olsa da özellikle gençlerin macera tutkusuna bağlı olarak derinliği kestirilemeyen bölgelerde denize ve havuza atlamaları boğulma tehlikelisini ortaya çıkarıyor. Bu tür bilinçsiz yapılan aktivitelerin özellikle boyun kırıklarına yol açma riskinin çok yüksektir. Bu tür olayların büyük bir çoğunluğu ya ölümle ya da felçle sonuçlanmaktadır. Omurga Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öztürk yazın denizde yapılan su şakaları konusunda dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek bu şakaların yol açabileceğini anlattı.

boğulma

Sığ Suya Atlama Nelere Sebep Olabilir?

Yaz mevsiminde denizde ve havuzda arkadaşlar arasında yapılan birbirini yüksekten itme, suya batırma gibi su şakaları sakatlanmalara hatta boğulma gibi hayati tehlikelere sebep olabiliyor. Aşırı yüksekten aşağı atlamak su da beton etkisi yaratır. Bu durumda vücutta kırılmalara, şuur kaybına neden olabilir. Özellikle macera arayışında olan gençler yüksekliklerini ve derinliklerini bilmedikleri yerlerden denize ya da havuza atlar. Fakat çok yüksekten atlama, insan vücudunda omurilik felci gibi kalıcı hasarlara yol açabilir. Sığ suya atlamak boynun kırıklarına neden olabilir. Omuriliğin hemen yakınında solunum merkezi olduğu için kırılmaya bağlı omuriliğin birden şişmesi solunum merkezini etkiler. Bunun sonucunda boğulma meydana gelir. Kişi bu durumda boğulmaktan kurtulsa bile onu felç olma riski bekler. Sığ suya balıklama atlama sonucu genellikle kafanın sert zemine çarpması sonucu travmalar yaşanır. Boyun omurgasının zorlanması nedeniyle omurilikte hasarlar oluşur. Omuriliğin tamamı zarar gördüğü zaman duyu ve hareket kaybı oluşabilir. Omurilikteki sinir hücrelerini onarmak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle kişi ömür boyu tekerlekli sandalyeye mahkum kalabilir.

Su Kazalarına Karşı Bunları Unutmayın

– Boğulmakta olan kişilere kurtarma ve ilkyardım bilmeyen kişiler müdahale etmemelidir. Boğulan kişilerin panikle kendilerine ve kendilerini kurtarmak isteyenlere zarar vermesi mümkündür.
– Yüzme bilmeyenler kesinlikle derin suda denize girmemelidir. İyi yüzme bilenler bile kramp girme ya da başka bir rahatsızlık ortaya çıkma sebebiyle boğulma riski ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu nedenle tek başlarına derin sularda denize girmemelidir.
– Suda boğulmaların çoğu panik yapmaktan kaynaklanır. Çok iyi yüzme bilenler bile aniden gelişen bir durumda panik oldukları için boğulma ve ölüm kaçınılmaz oluyor.
– Boğulma tehlikesi yaşayan kişileri sudan eğitimli kişiler çıkarmalıdır. Sudan çıkarılan kişiye ilk yardım eğitimi alan kişi tarafında yapay solunum yaptırılmalıdır.
– Su şakaları yanında diğer eğlence aktivitesi olan jet ski motorlarının bilinçsiz kullanımı durumunda insanda kalıcı hasarlar oluşturabiliyor.
– Yüzme bilmeyenlerin denizde çok açılmaması gerekir. Yüzme bilenler ise macera tutkusuna yenilip, yüksekliğinden emin olmadıkları yerlerden kesinlikle balıklama atlamamalıdır. Çünkü kafa ve boyun kırıkları ölümle sonuçlanabilir. Omurga kırıkları ise felç bırakabilir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)