Sünnet Olmak iyi ama Önce Bunlara Dikkat!

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Sünnet Olmak iyi ama Önce Bunlara Dikkat! 

Sünnet olmak toplumuzdaki en önemli seremonilerden biri. Ancak bu gelenek, pek çok aile ve çocuk için büyük kaygıları da beraberinde getiriyor. Sezonunun açılmasına kısa bir zaman kala ebeveynlerin aklında oluşan ‘Sünnetin korkulacak birşey olduğu mu? Doğru bir yaş var mı? Çocuk anestezi almalı mı? Nelere dikkat etmeli?’ gibi soruları Doç.Dr.Levend Özkan yanıtlıyor.

sünnet olmak

Sünnet olmak her ne kadar düğün, gelenek, olgunlaşma, hayata ilk adım gibi kavramları çağrıştırsa da pek çok anne – baba için endişe kaynağı olduğu da bir gerçek. Öyle ki, kulaktan dolma mitler ya da uygunsuz esprilerin olumsuz etkisiyle ailelerin büyük bir kısmı çocuklarının bu deneyimi hatırlamaması için ya bebeklik dönemini ya da anestezi altında yapılan operasyonları tercih ediyor.

Peki, yaz aylarının yaklaşmasıyla adeta sezon açılışı yapmaya hazırlanan sünnetin operasyonları gerçekten endişe edilecek, çocukta iz bırakacak bir operasyon mu? Yapılması gereken doğru bir yaş var mı? Aileler nelere dikkat etmeli?

Doç.Dr.Levend Özkan, sünnetin ehil ellerde yapılması gereken bir işlem olduğuna dikkat çekiyor. Özkan, “Sünnetin yapılması tecrübeli bir uzmanın yapması gereken cerrahi bir işlemdir. Her ne kadar küçük bir cerrahi operasyon gibi gözükse de toplumumuzda sağlık dışında, dini, sosyal ve geleneksel açılardan da çok önem taşır. Lokal anestezi altında yapıldığında tecrübe ve bilgi çok daha önem kazanıyor. Aileler ve çocuklar çocuğun sünnetinden önce büyük endişe yaşayabiliyor.

Sünnetin olacağı tarihden bir süre önce çocuğun doktoruyla tanışması ve süreç konusunda doğru ve uygun şekilde bilgilendirme almaları kaygıyı yok etme konusunda kıymetli bir adım” diyor.

Sünnetin cerrahi açıdan zor bir operasyon olmadığını ama tüm yönleriyle önem verilmesi gereken bir işlem olduğunu anlatan Dr.Levend Özkan’a göre en uygun sünnet olmak yaşı ise yeni doğan harici bebeklik veya yedi – sekiz yaş dönemi.

Özkan, “Aslında sağlıklı sünnetin olma yaşı diye bir kavram yok. Ancak yapılmasını önermediğimiz dönemler var. Sünnetin zamanlamasına çocuğun fiziksel ve tıbbi durumu, ailenin görüşü ve doktorun tecrübesi esas alınarak karar verilir. Son yıllarda doğar doğmaz yapılan sünnetlerde artış görüyoruz. Ancak ne kadar basit görünse de cerrahi bir işlemdir ve işlemi uygulamak için lokal anestezikler, ağrı kesiciler gibi ilaçlar kullanılmaktadır. Nadir de olsa sünnetle veya kullanılan ilaçlarla ilgili komplikasyonlar görülebilir ve yeni doğan çağında bu komplikasyonlarla baş etmek çok daha zor ve risklidir. Mecbur olmayan bir cerrahi işlem yapmak için en azından bebeğin bir süre gözlenmesi, başta gözden kaçabilecek sağlık probleminin olup olmadığının teyit edilmesi ve özellikle kilosu düşükse eğer, normal kiloya gelmesi beklenmelidir. Tüm bunlar sağlandıktan sonra bebek güvenle sünnet edilebilir” diyor.

Sünnet Olmak için Genel Anestezi Mutlaka Gerekli mi?

1 – 6 yaş arası dönemin gerek psikolojik nedenler gerekse sünnetin yapılmasından sonra bakımın daha güç olması nedeniyle diğer tüm genital operasyonlarda da olduğu gibi önerilmediği bir zaman aralığı olduğunu anlatan Özkan, “Özellikle 3 ila 4 yaşında, çevreyi tamamen algılayabilen ancak mantık ve sosyal anlayışın tam oturmadığı bir dönemde çocuğa sünnet işlemini anlatmak neredeyse imkansızdır. Bu yaş döneminde, genel anestezi altında olsa bile çocuklarda sünnetten sonrası huy ve davranış değişiklikleri görülebilir. 6 yaşından büyük ve buluğ çağına gelmemiş olan çocuklar bu konuda deneyimi olan kişiler tarafından uygun bir hazırlıkla, herhangi bir olumsuzluk veya travma yaşanmadan güvenle sünneti yapılabilir. Sonuç olarak bizim ailelere önerdiğimiz sünnetin zamanı yeni doğan harici bebeklik veya 7-8 yaş dönemidir” diyor.

Ülkemizde çocuk şayet doğar doğmaz sünnet edilmemişse mutlaka genel anestezi altında sünnet olmalı gibi inanış olduğunu ancak bu görüşe katılmadığını dile getiren Özkan, “Sünnet olacak her çocuk ve ailesi için aynı şartlar söz konusu değildir. Sünnet olmak öncesi görüşme esnasında iyi bir bilgilendirme ve muayene sonucunda uygulanacak anestezi şekline aile ile birlikte karar vermek en doğrusudur. Bazı özel durumlar haricinde (uygunsuz yaşta mecburen sünnet, eşlik eden anatomik bozukluk, kişisel tercihler, çocuğun diğer özel durumları vb.) sünnetin deneyimli bir elde, herhangi bir olumsuzluk veya korku yaratmadan lokal anestezi altında uygulanması gerekir” dedi.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)