Halsizliğin Nedeni Susuzluk Olabilir 

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Halsizliğin Nedeni Susuzluk Olabilir

Yaz mevsiminde hava sıcaklığına bağlı olarak vücut sıcaklığı artış gösteriyor. Buna bağlı olarak sıcak havalarda sağlık için yapılması gereken en önemli şey su içmek! Artan sıvı kaybı halsizlik, baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü, böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıklara hatta bilinç kaybına bile neden oluyor. Özellikle kalp, böbrek veya karaciğer gibi rahatsızlığı olan ve sıvı dengesinin belirli bir dengede olması gereken hastalar kendilerine çok dikkat etmeleri gerekir. Bu kişiler almaları gereken sıvı miktarını doktorlarına sormalıdır. Herhangi bir rahatsızlığı olmayan kişiler eğer aşırı miktarda su kaybı yaşamıyorlarsa genel olarak günde 2-3 litre sıvı almalıdır. Nefroloji ve Hipertansiyon Uzmanı Prof. Dr. Tekin Akpolat halsizlik ve susuzluk konusunda dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.

susuzluk
Yaşlılar ve Çocuklar Dikkat!

Su yaşam için gerekli olan vazgeçilmez bir maddedir. Suyun vücudumuzdaki dengesi böbrekler başta olmak üzere birçok organ tarafından sağlanır. İdrar, dışkı, ter ve solunum yolu ile vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen bu suyu yediğimiz yemekler, içtiğimiz su/sıvılar ile yerine koyarız. Böylece vücut için gereken dengeyi farkında olmadan sağlamış oluruz. Havanın sıcak olduğu zamanlarda özellikle de yaz aylarında terleme yoluyla daha fazla sıvı kaybederiz. Sıvı kaybı yaşlılarda ve bebeklerde daha belirgin yaşanır. Yaşlı ve çocuklarda ishal, kusma gibi olağan dışı sıvı kayıpları dramatik sorunlara neden olur.

Sıvı Kaybı Böbrek Yetmezliği, Bilinç Kaybı Bile Yapabilir

Su kaybının en sık belirtisi ağız kuruluğu, susuzluk hissi ve halsizliktir. Halsiz kalan kişi kendini kötü hisseder.Canı hiç bir şey yapmak istemez. Sıvı kaybı arttığı zaman baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü ortaya çıkar. İleri sıvı kayıplarında tansiyon düşer, nabız artar, kas krampları oluşur. Ayrıca böbrek yetmezliği ortaya çıkar ve bilinç kaybı olabilir. Aşırı sıvı kayıpları olduğu zaman kalp, beyin, böbrek, karaciğer gibi organlarda ilave bozukluklara yol açan sorunlar ortaya çıkar. Bu bozuklukları tedavi etmektense önlemek her zaman daha kolay ve daha ucuzdur. Bu nedenle özellikle kalp, böbrek veya karaciğer gibi hastalıkları bulunan kişilerin sıvı dengesinin belirli bir dengede olması gerekir. Bu hastalar kendilerine çok dikkat etmeli, almaları gereken sıvı miktarını mutlaka doktorlarına sormalıdır. Sağlıklı kişiler ise aşırı miktarda su kaybetmelerini gerektirecek bir durum yoksa normal koşullarda günde 2-3 litre sıvı almaları yeterlidir.

Su İçemiyorsanız Sulu Meyveler Tüketin

Su içemeyen veya içmeyi sevmeyenler karpuz ve kavun gibi su içeriği yüksek meyveler, meyve suları, çay, kompostolar, ayran, süt, limonata, taze sıkılmış meyve suları  gibi alternatif sıvıları tercih edebilirler. Ancak bu alternatif sıvılar tüketilirken dikkatli olmak gerekir. Örneğin; meyve suları şeker hastalarında veya çocuklarda,tuzlu ayran da kalp veya yüksek tansiyon hastalarında sorun oluşturabilir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)