Tüp Bebek Başarısızlığı Yaşayan Çiftlere Öneriler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Tüp Bebek Başarısızlığı Yaşayan Çiftlere Öneriler

Tüp bebek denemesi sonucu gebelik oluşmadığı zaman çiftler hayal kırıklığı yaşayarak tedaviyi tamamen bırakıyorlar. Ancak tüp bebek uygulaması başarısızlıkla sonuçlandığında, buna neden olan etkenlerin belirlenmesi gerekir. Sonrasında ileri tetkik ve modern uygulamalarla birlikte bebek sahibi olunabileceği unutulmamalıdır. Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Op. Dr. Tonguç Gündüz, tüp bebekte başarıyı artıran yöntemler hakkında bilgi verdi.

tüp bebek

[irp posts=”2723″ name=”Tüp Bağlatma’dan Sonra Anne Olunabilir Mi?”]

Yumurta Kalitesini Artırmaya Yönelik Yaklaşımlar Fayda Sağlıyor

Art arda 3 tüp bebek tedavisi sonrasında gebeliğe ulaşılamaması durumu tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olarak adlandırılır. Gebeliğin oluşmamasında meydana gelen en büyük sorun, çiftlerde herhangi bir sorun yokken iyi bir embriyo gelişmemesidir. Her hastanın yapılan uygulamaya önceden aynı cevabı vermesi beklenmemelidir. Bu nedenle uygulama ve ilaç değişiklikleri ya da destekleyici tedaviler ile yumurta kalitesini arttırmaya yönelik çalışmalar ile daha iyi embriyo oluşması sağlanmaktadır.

Miyom, Polip veya Rahim Zarında Yapışıklık Olduğunda Ön Tedavi Şart

Tedavilerde gebe kalma ihtimalinin yüksek olması için rahim zarı kalınlığının en az 7-8 mm olmalıdır. Eğer bu kalınlık 7 mm altındaysa gebelik şansı belirgin olarak düşmektedir. Bu nedenle tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında rahim zarı detaylı olarak incelenmelidir. Gerekirse ilaçlı rahim filmi tekrar çekilmelidir. Hatta, imkanlar doğrultusunda 3 boyutlu ultrason ve histeroskopi ile rahim zarı değerlendirilmelidir. Yapılan tetkiklerde miyom, polip veya rahim zarında yapışıklığı saptanırsa mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Bunların dışında, ilaçlı rahim filminde veya ultrasonda yumurta kanallarında sıvı toplanması görülürse, öncelikle bu yumurta kanalı çıkarılmalı veya bağlanmalıdır.
[irp posts=”1864″ name=”Hamilelikte Gizli Tehlike Toksoplazma”]

İlerleyen Teknoloji ve Yüksek Deneyim Her Soruna Çözüm Sunuyor

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı rahimden kaynaklı ise; pek çok tedavi yöntemine başvurulabilmektedir. Tutunmayı artırmak amacıyla; rahim zarına tedavi öncesi biyopsi yapılmalı ya da rahim zarını transfer öncesi bazı uyarıcı moleküller ile yıkanmalıdır. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı, embriyo ile ilgili faktörlerden kaynaklanıyorsa; 5. gün embriyo transferi, embriyo kültürü ve embriyonun kalın kısmının inceltme işlemine başvurulmalıdır.

Genetik Anormallikler Tutunmaya Engel Olabiliyor

İncelenmesi gereken diğer bir konu da çiftlerin kanına bakılarak yapılan genetik incelemedir. Çiftlerdeki çeşitli genetik anormallikler gelişen embriyonun tutunmasını engellemektedir. Bu durumda embriyolara yapılacak genetik inceleme ile sağlıklı embriyoların rahime yerleştirilmesi sağlanmaktadır.

Detaylı inceleme Başarı Şansını Artırıyor

Bazen sperm faktörü de tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarını etkilemektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman, IMSI denilen yöntem ile spermler 6000-8000 kez büyütülerek yapısal olarak en iyi spermler seçilmelidir. Son dönemde sperm seçimi için daha yeni bir yöntem olan FERTILECHIP kullanılmaktadır. Bu yöntem ile spermin içeriği en iyi olanları seçmeye fırsat tanıyarak gebelik oranlarını artırılması amaçlanmaktadır. Başarısızlıkla sonuçlanan tüp bebek denemelerinde, tedavinin tekrar edilmesinden önce, çiftlerin detaylı incelemelerden geçmesi ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Öncesinde yapılan değerlendirmeler sırasında gözden kaçmış detayların üzerinden dikkatlice geçilip, uygun yardımcı tedaviler uygulanmalıdır.
[irp posts=”1721″ name=”Düşükten Sonra Hemen Hamile Kalabilirsiniz”]

Bu Önerileri Dikkate Alın

• Bu sürecin, sabır ve dikkat gerektirdiğini ve son derece doğal olduğunu unutmayın!
• Merkez ve doktor seçimini yaparken öncelikle araştırma yapın.
• Stresin denemeleri olumsuz etkileyebileceği göz önüne alın ve daima pozitif olun; yoga, nefes teknikleri gibi stresten arınma yöntemlerini deneyin.
• Doktorunuzun önerilerini eksiksiz uygulayın.
• Sağlıklı beslenin, düzenli egzersiz yapın ve kaliteli uykuya özen gösterin

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)