Temizlemeyi Unuttuğunuz 7 Yer

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Temizlik Sırasında Unuttuğunuz 7 Yer

Bir odaya girdiğinizde, neyin temizlenmesi gerektiğini görmek genellikle kolaydır.  Sadece yapılmasını bekleyen kirli bir yığın var. Mutfak lavabosunun kirli tabak, bardak ve tencere ile yığılmış olması, dağılan yatağınızı toplamak, bozulan örtüyü düzeltmek. Ama göz önündeki yerler temizlendiğinde, odanın geri kalanında unuttuğunuz yerler olduğunu hiç düşünüz mü? Temizlik sırasında unuttuğunuz yedi yere bir göz atın.

temizlik
1. Mobilya Altları

Bir yatağın veya kanepenin altına baktığınızda, genellikle bir vakum veya toz paspasıyla çabucak yakalanabilen birkaç toz birikintisi vardır. Ama mobilya parçasının altına bakmak için zaman ayırdın mı? Yatak çarşaflarının, sandalyelerin ve masanın aslında görünmeyen yerlerine baktığınızda şok olabilirsiniz. Örümcek ağı ve yumurta, toz ve kiri yılda en az iki kez temizlemek için vakum makinesi veya bir tozlama çubuğunu kullanın.

2. Duvarlar ve Süpürgelikler

Toz ve kir, dikey yüzeylerin yanı sıra yatay yüzeylere yapışabilir. Perdeleri ve tüm ışıkları açın. Duvarlarınızın tüylenmesine ne kadar şaşıracaksınız. Dokulu bir duvar kağıdınız varsa, daha fazla toz birikir. Duvarın üst kısmından başlayın ve parçacıkları yakalayan bir toplayıcı kullanarak aşağıya doğru inin. Işık anahtarları ve kapı düğmeleri etrafında olabilecek herhangi bir çarpık izi veya zemini temizleyerek bitirin.
Süpürgelikleri de silerek duvar temizliğinizi bitirin. Bu küçük çıkıntılarda inanılmaz miktarda toz toplayabilir. Daha fazla nem bulunan mutfak ve banyolar gibi odalarda, nem, tozun yüzeye yapışan bir toprağa dönüştüğü için, süpürgelikleri nemli bir bezle silmeniz gerekecektir.

3. Dolaplar, Kapılar ve Resim Çerçevelerinin Üstleri

Temizlerken bakmak için zaman ayırın. İstemediğiniz kadar fazla pislik görebilirsiniz. Görünürün ötesinde olanı görmezlik eğilimindeyiz. Kapı kasalarının, mutfak ve uzun dolapların, resim çerçevelerinin ve tavan köşelerinin üstünü düzenli olarak temizleyin. Yukarıdayken, avizeleri ve tavan vantilatörlerini kontrol edin. Uzatılabilir tutamağı olan tek kullanımlık bir toz tutucu, toz ve örümcek ağı yakalamak için en iyi araçtır. Mümkünse, temiz bir mikrofiber bez kullanın. Eğer elinizde yoksa, lastik bantlı süpürge veya paspas sapı kullanın.

4. Hava Filtreleri ve Havalandırma Sistemleri

Evinizde merkezi ısıtma veya hava varsa, sistemi evinizin yaşam alanlarına bağlayan kanal sistemi bulunur. İşlenmiş sıcak veya soğuk hava deliklerden çıkar ve daha sonra hava kontrol sistemine geri döner.  Sisteme geri dönen hava toz ve polen parçacıklarını yakalamak için filtrelenmezse, yaşama alanına geri uçuracaklardır. Çok pahalı filtrelerden ucuz ağlara kadar her türlü filtre vardır. Filtreyi değiştirirken, havalandırma ızgaralarını da temizlemek için zaman ayırın. Daha kolay nefes alacaksınız ve her şey daha az tozlanacaktır. Tekli pencere ünitesi filtrelerine ve havalandırma kanallarına da detaylı bir temizlik uyguladığınızdan emin olun.

5. Dolap Rafları

Dolabın temizlenmesi gerektiğini görmek çok kolay. Kıyafetler birlikte sıkıştı, raflar yüksek yığılıp kapıyı açtığınızda eşya düşüyor. En azından mevsimlik olarak, her şeyi dolaplardan çıkarın ve mekana kapsamlı bir temizlik yapın. Gerçekten ihtiyacınız olmayan şeyleri bağışlamak ve gerisini de doğru bir şekilde saklamak için mükemmel bir zaman.

6. Elektrikli Süpürgeler ve Temizleme Aletleri

Tüm temizlik aletleriniz gerçekten kirliyse, onları kullandığınız her seferinde kiri daha çok yayabilirsiniz. En son ne zaman vakuma uzunca bir göz attınız? Süpürgenizin çoğu parçası, sıcak, sabunlu suda yıkanabilir. Muhtemelen yıkanması veya değiştirilmesi gereken filtreler de vardır. Kontrol edin döner çubukları ve fırçaları çıkarın ve karışık halde tel veya saçları temizleyin. Her kullanımdan sonra tüm paspas kafaları, süngerler ve fırçalar sıcak su ve bir dezenfektan temizleyiciyle temizlenmelidir. Mutfak süngerleri, uygun şekilde ele alınmazlarsa, tehlikeli bakterileri barındırabilir ve yayabilirler.

7. iç Mekan Bitkileri

İç mekan bitkileriniz ister gerçek olsun ister yapay olsun, inanılmaz miktarda toz toplayabilir. Çoğu canlı bitki, duş başlığı altındaki hızlı bir geziden faydalanacaktır. Bitki taşımak için çok büyükse, her yaprağı silmek için bir mikrofiber bez veya tek kullanımlık toz tutucu kullanın. Yapay bitkilerin tozunu üflemek için saç kurutma makinesinin soğuk ayarı kullanılarak temizlenebilir. Yapay yeşillik veya çiçeklerin saplarını aydınlatmak için, bunları bir kağıt torba içine yerleştirin. İçine tuz veya yemek sodası dökün. Torbayı güzelce sallayın. Toprağın büyük bir kısmı tuz veya kabartma tozu içinde kalacaktır. Kalıntıları serin bir saç kurutma makinesiyle üfleyerek temizleme işlemini bitirin.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)