Tırnak Kırılması için Çözümler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Tırnak Kırılması için Çözümler

Herkes güzel tırnaklara sahip olmak ister. Ancak tırnak kırılması bu güzelliği bozabilir. Kolayca çatlayan ve kopan zayıf ve kırılgan tırnaklar hem kadınları hem de erkekleri etkileyen yaygın bir sorundur. Kırılgan tırnaklara neden olan üç ana faktör vardır; yaşlanma, uzun süreli oje kullanımı ve suya sık sık maruz kalma.tırnak kırılması
Kırılan tırnaklar ayrıca hipertiroidizm, hipotiroidizm, akciğer hastalıkları, sedef hastalığı, liken planus, alopesi areata, egzama, anemi, mantar enfeksiyonu ve endokrin bozuklukları gibi bazı hastalıklar ile de ilişkili olabilir. Diğer nedenler arasında kimyasal maddelere maruz kalma, sık sık oje çıkarıcı, dehidratasyon, aşırı kuru ortam, beslenme yetersizlikleri ve bir çeşit travma yer alır. Tırnak kırılması, hepatit, sarılık, lupus veya kalp hastalığı gibi diğer ciddi sağlık sorunlarının belirtisi de olabilir. Bununla birlikte, kırılgan tırnakları, tırnaklarınızı güçlü yapacak basit ev ilaçlarıyla kolayca tedavi edebilirsiniz.

1. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı zayıf ve tırnak kırılması için çok besleyicidir. Hindistan cevizi yağında bulunan doymuş yağ, büyük bir nemlendirici olarak çalışır. Ayrıca birçok çeşit tırnak enfeksiyonunu da önleyecektir. Biraz hindistancevizi yağı ısıtın ve tırnaklarınıza uygulayın. 5 dakika boyunca nazikçe ve güzelce masaj yapın. Bu kan dolaşımını artırır ve tırnakları nemlendirir. Bu ilacı günde iki-üç kez uygulayın. Bir diğer seçenek ise, bir fincanın dörtte biri kadar sıcak hindistancevizi yağını ve biraz limon suyunu karıştırın. Yatmadan önce tırnaklarınızı 10 dakika bu solüsyonda ıslatın. En iyi sonuç için gece boyunca eldiven giyin. Tırnaklarınız sağlıklı ve güçlü hale gelene kadar birkaç hafta boyunca bu ilaçlardan birini uygulayın. Hindistan cevizi yağı ile birlikte, kırılgan tırnakları tedavi etmek için zeytinyağı da kullanabilirsiniz.

2. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, kırılgan tırnaklar için başka bir iyi çözümdür. Vitaminler, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve demir gibi tırnaklarınız için sağlıklı olan besinler ile yüklüdür. Ayrıca, tırnak enfeksiyonlarına karşı savaşmaya yardımcı olabilecek malik asit ve asetik asit içerir. Ham, filtre edilmemiş elma sirkesi ve suyu eşit miktarda karıştırın. Tırnaklarınızı bu çözelti içinde birkaç dakika bekletin. Hemen sonra, kütikülleri yavaşça aşağı doğru itin. Bunu günde bir kez yapın. Birkaç gün içinde tırnaklarınız daha da güçlenecektir.

3. E Vitamini Yağı

Genellikle kırılgan tırnakların arkasındaki ana sebep nem eksikliğidir. E Vitamini yağı, tırnaklarınızı nemlendirmek için mükemmel bir çözümdür. Ayrıca tırnaklarınızı güçlendirmeye ve beslemeye yardımcı olacaktır. Yağı çıkarmak için bir E vitamini kapsülü açın. Yatmadan önce yağı tırnaklarınıza sürün. Tırnaklardaki dolaşımı arttırmaya yardımcı olmak için beş dakika yavaşça masaj yapın. Bu uygulamayı bir veya iki hafta boyunca yapın.

4. Atkuyruğu

At kuyruğu, yüksek miktarda silika içerir, güçlü ve sağlıklı tırnaklar için hayati bir mineral içerir. Ayrıca, bu bitki tırnaklardaki beyaz lekelerden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bir bardak sıcak suya iki çay kaşığı kuru atkuyruğu otu ilave edin. Ağzını kapattıktan sonra 10 dakika bekletin. Soğumaya bırakın ve tırnaklarınızı yaklaşık 20 dakika boyunca bu karışım içinde ıslatın. Tırnaklarınızı kurulayın ve zeytinyağı sürün. En iyi sonuç için eldiven giyerek gece boyunca bekletin. Bu uygulamayı haftada üç veya dört kez tekrarlayın.

5. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, özellikle mantar enfeksiyonlarının neden olduğu kırılgan tırnakların tedavisine de yardımcı olabilir. Güçlü bir antiseptik olmak, enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. Ayrıca rengi bozulmuş tırnakların tedavisine de yardımcı olacaktır. Bir buçuk çay kaşığı E vitamini yağı ile  bir kaç damla çay ağacı yağını karıştırın.  Bu çözümü tırnaklarınızın her birine sürün ve birkaç dakika hafifçe masaj yapın. 30 dakika bekleyin. Ilık suyla durulayın, kurulayın ve nemlendirici losyon sürün. Bunu ayda iki kez yapın.

6. Deniz Tuzu

Deniz tuzu, tırnaklarınız için iyi olan birçok şifalı minerale sahiptir. Tırnakları yumuşatmanın yanı sıra kırılgan tırnakları güçlendirmeye yardımcı olabilir ve tırnaklarınıza parlaklık katar. Küçük bir kase ılık suya iki yemek kaşığı ince taneli deniz tuzu karıştırın. Buğday tohumu yağı ve buhur, mür ve limon esansiyel yağlarının her birine iki damla ekleyin. Tırnaklarınızı 10-15 dakika bu karışımı içinde ıslatın. Ilık su ile durulayın, kurulayın ve bir el kremi sürün. Bu karışımı haftada iki veya üç kez uygulayın.

7. Limon Suyu

Kırılgan tırnakların durumunu güçlendirmek ve geliştirmek için limon suyu iyi bir seçenektir. Ayrıca tırnaklarınızın parlamasını ve her zamankinden daha beyaz görünmesini sağlar. Küçük bir kasede bir çorba kaşığı taze limon suyu ile üç çorba kaşığı zeytinyağını karıştırın. Karışımı mikrodalgada birkaç saniye ısıtın. Yatmadan önce temiz bir pamuklu çubuk kullanarak tırnaklarınıza sürün. Eldiven giyin ve gece boyunca bekletin. Diğer bir seçenek ise taze limon suyu ve argan yağının eşit oranda karıştırıp 20 dakika boyunca bu karışımda tırnaklarınızı ıslatın. İki-üç hafta boyunca günde bir kez bu karışımları uygulayın.

8. Biyotin Takviyesi

Güçlü ve sağlıklı tırnaklar için biyotin çok önemlidir. Ayrılma, ince veya tırnak kırılması tedavisinde çok etkili olabilir. Zayıf tırnaklarınızı güçlendirmek için her gün bir biyotin takviyesi alın. Doğru dozaj için doktorunuza danışın. Ayrıca günlük diyetinizde yumurta sarısı, kepekli tahıllar, tahıllar, karnabahar, soya fasulyesi, balık, süt, mercimek ve muz gibi biyotin açısından zengin besinler de bulunur.

Ek ipuçları

  • Ellerinizi ve tırnaklarınızı su veya kimyasal maddelere maruz kalmaktan korumak için plastik eldiven kullanın. Eldiven kullanamıyorsanız, su ve kimyasalların emileceği yüzey alanını en aza indirmek için tırnaklarınızı kısa tutun.
  • Tırnaklarınızda ve tırnaklarınızın altında nemi tutmak için günde birkaç kez tırnaklarınıza  bir krem ​​sürün.
  • Aseton veya formaldehit gibi sert kimyasallara sahip tırnak cilaları veya yapıştırıcılar kullanmaktan kaçının.
  • Zayıf ve kırılgan tırnaklarınız varsa tırnak mantarlarına neden olabileceğinden yapay tırnak kullanmayın.
  • Tırnak etlerini kesmeyin. Enfeksiyonu önlemek için onları geri itebilirsiniz. Kuru cilt ve sarkıtlardan kaçınmak için manikür yağı veya kremi kullanın.
  • Tırnaklarınızın doğal havaya maruz kalmasını sağlamak için bazen oje sürmeye ara verin.
  • Gün boyunca yeterli su tüketin.
  • Tırnakları D vitamini ile beslemek için birkaç gün boyunca doğal güneş ışığına maruz bırakınız.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)