Tırnak Mantarı için Doğal Çözümler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Tırnak Mantarı için Doğal Çözümler

Manikürlü tırnaklarımızı göstermeyi çok seviyoruz ve son istediği şey tırnak enfeksiyonudur. Tırnak enfeksiyonu, tırnak ucunun altında genellikle sarı veya beyaz leke olarak başlayan bir veya daha fazla tırnakta oluşan mantar enfeksiyonudur. Mantarlar tırnakların derinlerine yayıldıkça, tırnakların renginin değişmesine neden olabilir. Tırnak mantarı potansiyel olarak ağrılı ve göze çarpan bir problem olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle, enfeksiyondan sonra önlem almaktan ziyade tırnakların mantar enfeksiyonlarını önlemek her zaman daha iyidir. Uygun önlemler alındığında bunların birçoğu engellenebilir.

tırnak mantarı

En yaygın tırnak enfeksiyonu, mantarlar tırnağın ya da tırnakların altındaki deriyi işgal ettiğinde ortaya çıkan onikomikozdur. Tedavi edilmediği ve yayılmasına izin verilmediği sürece genellikle ağrıya neden olmayan bir enfeksiyondur. Semptomları kalınlaşma, şişlik, iltihaplanma, ufalanma ve tırnak sararmasıdır. Hemen tedavi edilmezse, yarılma, çatlama ve tırnak kaybına yol açabilir. Tırnak enfeksiyonuna neden olan mantar aşağıdaki şartlar altında gelişir.

  • Cildin pH seviyelerindeki anormallik
  • Zayıflamış bir bağışıklık sistemi
  • Tırnağın nemli bir ortama sürekli veya uzun süreli maruz kalması
  • Diyabet
  • Kötü kişisel hijyen

Tırnak mantarı insandan insana, doğrudan temas yoluyla veya yaygın olarak kullanılan ayakkabılar, zeminler, kesiciler gibi diğer kişisel eşyalar ile temas yoluyla geçebilir. Sıkı veya nemli olan ayakkabılar mantar enfeksiyonuna yol açabilir. Daha önce de belirtildiği gibi, yayılmasını önlemek için enfeksiyonu derhal tedavi etmeniz gerekir. İyi haber, tırnak mantarını tedavi etmenin oldukça kolay olmasıdır. Tırnak mantarını etkili ve ucuz bir şekilde tedavi etmek için kullanılabilecek birçok ev ilacı olduğu için pahalı ilaçlara ve merhemlere ihtiyacınız yoktur. İşte dünyanın her yerinden insanlar tarafından kullanılan tırnak mantarı için en iyi denenmiş ve test edilmiş doğal çözümlerden bazıları:

1. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, tırnak mantarının yayılmasını önlemek için bilinen asidik özelliklere sahiptir. Mantar ve bakterileri öldürür. Yapmanız gereken şey, su ve elma sirkesini eşit şekilde karıştırmak ve enfekte olmuş tırnaklarınızı her gün yarım saat boyunca ıslatmaktır. İşlem bittikten sonra tırnak ve ayağı tamamen kurulayın. Enfeksiyon ortadan kalkıncaya kadar bunu yapın. Elma sirkesi, tırnak mantarı tedavisi için kullanılan en iyi bilinen ev ilaçlarından biridir. Bu güçlü tedavi birçok insanda enfeksiyonu önlemiştir.

2. Çay Ağacı Yağı

Bu bitkisel yağ, tırnak mantarının tedavisinde etkili olan hem antifungal hem de antiseptik özelliklere sahiptir. Tek yapmanız gereken, hindistan cevizi veya zeytinyağı ile birkaç damla yağ karıştırmaktır. Bir pamuk alın ve etkilenen tırnak üzerinde karışımı uygulayın. Yaklaşık 10 dakika bekleyin ve tırnağı bir diş fırçasıyla hafifçe ovun. En iyi sonuçları almak için günde 2-3 kez yapabilirsiniz.

3. Kekik Yağı

Bu yağ tırnak mantarının tedavisinde etkinliği ile bilinir. Analjezik, antibakteriyel, antifungal, antiviral, antiseptik ve antiparaziter özelliklere sahiptir. Tek yapmanız gereken, birkaç damla kekik yağı ile bir çay kaşığı zeytinyağını karıştırmak. Etkilenen bölgeye uygulayın ve yarım saat kadar açık bırakın. Sonra, durulayın ve tırnağı doğru şekilde kurulayın. En iyi sonuç için bunu yaklaşık 2 hafta boyunca günde iki kez yapabilirsiniz.

4. Sarımsak Yağı

Sarımsak, güçlü antifungal özelliklere sahip olduğu bilinen ajoene ve allisin gibi bileşiklere sahiptir. Zeytin ve sarımsak yağlarının eşit parçalarını karıştırın ve etkilenen tırnaklara ve etrafındaki alana uygulayın. Üstünü örtmek için bandaj kullanın ve birkaç saat bekletin. Enfeksiyon iyileşene kadar bunu her gün tekrarlayın. Ayrıca, özelliklerinin mantarları içinde yok etmesine izin vermek için daha fazla çiğ sarımsak da yemelisiniz.

5. Limon Suyu

Limon suyu antifungal ve antiseptik özelliklere sahiptir. Meyvenin sitrik asit içeriği enfeksiyonun yayılmasını önleyecektir. Tek yapmanız gereken, enfekte olmuş tırnaklara biraz taze limon suyu uygulamak ve yarım saat kadar bekletmektir. Sonra, ılık su ile durulayın ve iyice kurulayın. Bunu bir günde istediğin kadar yapabilirsin. Sonuçlar birkaç hafta içinde görünür hale gelecektir.

6. Limon Suyu ve Zeytin Yağı

Deneyebileceğiniz başka bir ev ilacı, limon suyu ve zeytinyağı çözeltisidir. Meyve suyu ve yağın eşit kısımlarını karıştırın ve etkilenen tırnaklara uygulayın ve hafifçe masaj yapın. Durulamadan ve kurumadan önce karışımı birkaç saat bekletin. Zeytinyağı yumuşak ve pürüzsüz bir cilt verirken enfeksiyon limon suyu tarafından kontrol edilecektir.

7. Lavanta Yağı

Bu yağ, enfeksiyonların tedavisinde etkili olan antiseptik özelliklere sahiptir. Ayrıca cildin tahrişini de önler. 5 damla lavanta yağı ile 5 damla çay ağacı yağını karıştırın. Enfekte tırnaklara ve etrafındaki alan üzerinde uygulamak için bir pamuk ullanın. 10 dakika bekledikten sonra durulayın ve etkilenen bölgeyi kurutun. Enfeksiyonun yayılmasını ve yavaşça iyileşmesini önlemek için günde 2 ila 3 kez tekrarlayabilirsiniz.

8. Portakal Yağı

Portakal yağı, güçlü mantar önleyici özelliklere sahiptir ve tırnak mantarı tedavisi için idealdir. Bazı insanların portakal yağına alerjisi vardır, bu yüzden küçük bir test yapın ve bunu bir çare olarak kullanmadan önce küçük bir bölgeye uygulayın. İhtiyacınız olan tek şey, yağı tırnakların altına ve ayak parmaklarınız arasına uygulamak için bir damlalıktır. Yarım saat bekletin ve durulayın ve kurutun. Bu ilaç her gün 2 ila 3 kez tekrarlanabilir.

9. Soğan

İster inanın ister inanmayın, soğan, tırnak mantarı için etkili bir ilaç olabilir. Bir soğan dilimleyin ve dilimlerden birini enfekte olmuş tırnaklarınıza hafifçe sürün. Birkaç ay sonra enfeksiyonu iyileştirmek için bunu her gün tekrarlayın.

10. Zerdeçal Tozu

Zerdeçal tozu, tırnak mantarını tedavi etmek için harikadır. Tüm yapılması gereken, macunu etkilenen tırnaklara uygulamak ve tamamen kurumasını sağlamaktır. Kuruduktan sonra, iyice durulayın ve nemin enfeksiyonu kötüleştirmesini önlemek için tırnağınızı iyice kurulayın.

11. Hindistan Cevizi Yağı

Bu yağ harika iyileştirici güçlere sahiptir. Anti-inflamatuar, antiviral, antifungal ve antibakteriyeldir. Enfekte tırnaklara hindistan cevizi yağı uygulamak ve günlük olarak nazikçe masaj yapmak tırnak mantarını iyileştirmede yardımcı olabilir. Ayrıca zarar görmüş cildi iyileştirir ve serbest radikallerle savaşır.

12. Deniz Tuzu

Deniz tuzu, tırnak mantarını tedavi etmek için kullanılan ev ilaçları için başka etkili bir maddedir. Ayaklarınızı bir kase su ve deniz tuzuyla ıslatın. Tuzun enfekte olmuş tırnağa değdiğinden emin olun. Ayaklarınızı istediğin kadar suyun içinde tutabilirsiniz. Mükemmel sonuçlar için her gün tekrarlayın. Denize yakın bir yerde yaşıyorsanız, her gün etkilenen bölgenin tuzlu deniz suyuna batmasına izin verin.

13. Yoğurt

Yoğurt, probiyotikler açısından zengin olan sağlıklı bir besindir. Bu yüzden tırnak mantarı da dahil olmak üzere mantar enfeksiyonları için etkili bir ilaç olduğu düşünülmektedir. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için yavaş yavaş yardımcı olması için günlük beslenmenize yoğurt ekleyin. Ayrıca enfeksiyonu da iyileştirir.

14. Papatya

Papatya, birçok güçlü özellikleriyle, özellikle de sakinleştirmesi ve aklı yatıştırmasıyla bilinir. Tırnak mantarını tedavi etmek için de kullanabilirsiniz. Kullanılmış bir papatya çayı torbasını alın ve enfekte olmuş tırnaklarınıza uygulayın. Olumlu sonuçlar elde etmek için bu ilacı günde iki veya üç kez kullanın.

Tırnak mantarı için ev ilaçları etkili olsa da, komplikasyonları önlemek için bazı önlemler almanız gerekir. Enfeksiyonunuzu tedavi etmek için ev ilaçlarını kullanmayı düşünüyorsanız, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç ipucu.
– Yağları veya diğer çözümleri kullanırken, alerjik reaksiyona girmediğinizden emin olmak için daima bir yama testi yapın.
– Enfeksiyonun 2 denemeden sonra daha kötü olduğunu düşünüyorsanız, farklı bir ev tedavi yöntemini deneyin.
– Cildiniz hassassa, tırnak mantarı için bir ev ilacı kullanmanın güvenli olup olmadığını öğrenmek için bir cilt uzmanına danışın.
– Her zaman kötüleşmesini önlemek için etkilenen bölgeyi kuru tutunuz.
– Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için tırnak makası ve tırnaklarınızda kullandığınız diğer maddeleri dezenfekte edin.
– Tırnak mantarı varken, doktorunuza danışın ve beslenmeniz için hangi tür gıdaların en iyi olduğu konusunda sorularınızı sorun.
– Ev ilaçları zaman alır, bu yüzden tırnak mantarını tedavi ederken sabırlı olun.
– Etkilenen tırnağı soymaya çalışmayın. Yeni bir tanesi büyümeye başladığında tırnağı yavaşça çıkarmak için makas kullanın.
– Etkilenen bölgeyi kuru tutmak önemlidir. Çünkü tırnak mantarının ana nedenlerinden biri olan nemdir.
– Mantarların gelişmesini önlemek için uygun kişisel hijyeni uyguladığınızdan emin olun.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)