Tırnak Mantarından Korunma Yolları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Tırnak Mantarından Korunma Yolları

Tırnak mantarı enfeksiyonu oluşmasına neden olan birçok sebep vardır. Tırnak içindeki bir darbe, tırnak yatağından uzaklaşmasına neden olur, bu da nemin girmesine ve bakterilerin üremesine izin verir. Kötü uygulanmış bir yapay tırnak ucu, mikropların üremesini teşvik eder. Tırnak ısırma ve cildin kanamasına neden olur, mikropların girmesine izin vererek tırnak yatağı enfeksiyonuna neden olabilir. Düşük bir bağışıklık sistemine sahip olmak aynı zamanda mantar enfeksiyonunun ortaya çıkmasını da arttırabilir. Tırnaklarda mantar enfeksiyonu geçirme şansınızı azaltmak için tırnak mantarından korunma yolları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Tırnak mantarından korunma yolları;

tırnak mantarından korunma yolları

1. Tırnakları Korumak

Tırnaklarınızı koruyarak, tırnaklarınızı kısa tutarak, temiz tutarak ve keserek tırnak enfeksiyonu oluşma olasılığını azaltabilirsiniz. Tırnaklarınız köşelerin etrafında özellikle kalınsa, kenarları düzeltmek için bir tırnak törpüsü kullanın.

2. Tırnakları Kuru Tutmak

Duştan çıktıktan sonra tırnaklarınızı kurutun. Ellerinizi ve ayaklarınızı kuru tuttuğunuzdan emin olun. Kuru cilt ve tırnakların etkilenme olasılığı daha azdır. Her duştan sonra ellerinize ve ayaklarınızı kurutun.

3. Ellerinizi ve Ayaklarınızı Temiz Tutmak

Yatmadan önce ellerinizi ve ayaklarınızı iyice yıkadıktan sonra antifungal bir merhem kullanın. Tırnak enfeksiyonuna karşı en iyi savunma, ellerinizi ve ayaklarınızı her zaman temiz tutmaktır. Anti-fungal spreyleri, ayak pudrasını ve normal el yıkamanın dışında topikal losyonu kullanabilirsiniz. Tam el yıkama şarttır. Tırnaklarınızın altını sürün ve tırnaklarınızı temizlemek için ılık su kullanın.

4. Doğru Çorap ve Ayakkabı Giymek

Tırnak mantarı karanlıkta ve nemde büyür, böylece çorapların içindeki nemi ne kadar çok tutarsanız, tırnak enfeksiyonu gelişir. Pamuklu veya yünlü çorap giyin ve sentetik lifli çorap giymekten kaçının. Halka açık yerlerde çıplak ayakla yürümeyin ve yollarda yürürken kir ve birikintileri toplayabileceğinden herhangi bir kesik veya aşınmaya dikkat edin. Bu enfeksiyona yol açacaktır. Kuru çorap giyin ve günde iki kez değiştirin. Mümkün olduğunda ayakkabılarınızı çıkarın ve ayaklarınız kolayca nefes alsın. Ayakkabılarınız ıslanırsa veya terletirse, giymeden önce kurumasını bekleyin. Nemin çıkmasına ve plastik malzemeden yapılmış sandalet veya ayakkabılar giyin. Spor ayakkabılarınızı uzun süre giymekten kaçının. Ayak tırnaklarına zarar vermek, tırnak enfeksiyonuna yol açan en büyük etkenlerden biri olabilir. Ayakkabılarınızı dikkatlice seçin. Düşük topuklu ayakkabılar seçin. Yüksek topuklar ayağınızın ön kısmına baskı yapar ve enfeksiyona yol açabilir. Ayakkabıların içinde dikiş yeri olmayan ayakkabılar bulmaya çalışın, böylece ayak tırnaklarına zarar vermezler. Ayakkabıların büyüklüğünden emin ol. Eğer ayakkabılar ayağınıza küçükse, ayağınız ayakkabınızın içinde çok fazla hareket edemediği için tırnaklarınıza zarar verebilir. Havuz kullanırken ayakkabı kullanın ve havuzun dışındayken kurumaya bırakın. Ayakkabı, çorap, tırnak makası veya tırnak törpünüzü kimseyle paylaşmayın.

5. Parmaklarınızı Kapalı Tutmak

Ellerinizi aşırı neme maruz bırakacaksanız, su geçirmez lastik eldiven giyin. Bahçecilikte bulunan bakteri minik kesikler ve çizikler istila edebildiğinden, bahçecilik de tırnak enfeksiyonunu destekler. Kir ve bakterileri uzak tutmak için ellerinize eldiven  emin olun.

6. Manikür ve Pedikür Yaptırmak

Manikür veya pedikür yaptırmak istiyorsanız, steril aletler kullanan bir salona gidin. Manikür ve bazı tırnak ürünleri, tırnak veya kütiküle zarar verebilir. Tırnak enfeksiyona daha duyarlı hale getirir. Manikür seansı için kendi tırnak aletlerinizi almanız tercih edilir, çünkü bu diğer insanların mikropları ile kontamine olmayacağınızdan emin olabilirsiniz. Zaten bir veya daha fazla tırnakta mantar enfeksiyonu varsa, tırnak nemi ya da herhangi bir yapay tırnak kullanmayın, çünkü istenmeyen nemi tutabilir ve durumu kötüleştirebilir. Tırnak mantarı insandan insana bulaşabileceğinden, enfekte tırnaklara dokunduktan sonra ellerinizi iyice yıkayın.

7. Beslenme

Tüm bunların yanı sıra enfeksiyon oluşumunda beslenmenin de etkisi vardır. Bu nedenle, enfeksiyon riskini azaltmak için özellikle vitamin A ve mineraller açısından zengin yiyecekler ile beslenin.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)