Tırnakları Güçlendirmek için Öneriler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Tırnakları Güçlendirmek için Öneriler

Tırnaklarınız donuk ve sağlıksız mı görünüyor? Onlar kırılmaya eğilimli mi? Yalnız değilsin. Bu kadınlar için ortak bir sorundur. Tırnaklar, keratin adı verilen lamine tabakalardan oluşur. Sağlıklı tırnaklar pürüzsüz olur ve çukurlar veya oluklar bulunmaz. Buna ek olarak, sağlıklı tırnaklar lekeler veya renk değişikliği içermez. Öte yandan, zayıf tırnaklar kolaylıkla kopar ve kolayca büyür. Zayıf tırnaklar de sararma ve renk değişikliği belirtileri gösterebilir. Zayıf ve sağlıksız tırnak sıklıkla ihmal edilen ya da uygun olmayan bakımdan kaynaklanmaktadır. Kurumuş olduklarında zayıflar ve kırılgan olurlar. Zayıf tırnakların arkasındaki ana nedenler, suya veya deterjanlara ve oje gibi kimyasallara uzun süre maruz kalmalarıdır. Sağlıklı bir yaşam tarzı, beslenme değişiklikleri, uygun tırnak bakımı ve bazı basit ev ilaçları ile tırnakları güçlendirmek mümkün oluyor. İşte, tırnaklarınızı doğal olarak daha güçlü hale getirmenin yolları,
tırnakları güçlendirmek

1. Zeytinyağı

Zeytinyağı, zayıf tırnaklar için mükemmel bir çözümdür. Yağ tırnakları nemlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca hasarları onarmaya yardımcı olur ve tırnak etlerini yumuşatarak tırnakları güçlendirir. Tırnakları güçlendirmek için sıcak zeytinyağıyla iyice masaj yapın. 15 dakika bekledikten sonra suyla yıkayın. Bunu günde 2 veya 3 kez yapın.

2. Yeşil Çay

Yeşil çay da tırnaklarınızı güçlü ve sağlıklı hale getirebilir. Yeşil çaydaki antioksidanlar kırılgan tırnakları güçlendirirler. Aynı zamanda, yeşil çay tırnaklardaki sarı renk değişikliğini gidermeye yardımcı olur. Bir fincan yeşil çay demleyip soğumasını bekleyin. Tırnaklarınızı 10-15 dakika boyunca ıslatın. Haftada iki kez tekrarlayın.

3. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, hasar görmüş tırnakları tamir edebilen ve güçlendiren çok yönlü bir yağdır. Antiseptik özelliği, çoğunlukla zayıf ve kırılgan tırnakların sebep olduğu mantar enfeksiyonlarını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olur. Ayrıca, tırnaklardaki renksiz veya sarı lekeleri çıkarmaya yardımcı olabilir. Küçük bir kaptaki ılık suya birkaç damla çay ağacı yağı koyun. Tırnaklarınızı 3 dakika boyunca içinde bekledin. Haftada iki kez bekletin.

4. Keten Tohumları

Tırnakları güçlendirmek için keten tohumları kullanabilirsiniz. B vitaminleri, magnezyum, potasyum, lesitin, çinko ve protein gibi keten tohumu, içinde mikro-besinler, tırnak sağlığı için gereklidir. Buna ek olarak, sağlıklı tırnaklar için omega-3 yağ asitleri gerekir. Tırnaklarınızın üzerine biraz keten tohumu yağı uygulayın ve yatmadan önce hafifçe birkaç dakika masaj yapın. Nemi korumak için eldiven takın.

5. E Vitamini Yağı

E vitamini yağı, daha güçlü tırnaklar için iyi bir çözümdür. Nemlendirici özelliği ile tırnakların nemli ve sağlıklı olmasını sağlar. Yağı çıkarmak için bir E vitamini kapsülünü açınız. Yağları tırnaklarınıza uygulayın ve hafifçe birkaç dakika masaj yapın. Bunu birkaç hafta boyunca yatmadan önce her gün yapın.

6. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, çivi sağlığını geliştiren magnezyum, potasyum, kalsiyum ve demir gibi çeşitli besin maddelerine sahiptir. Buna ek olarak, asidik yapısı çivi mantarını önleyebilir ve tedavi edebilir . Eşit miktarda çiğ filtrelenmemiş elma sirkesi ve suyunu küçük bir kapta karıştırın. Tırnaklarınızı bu çözeltiye 5 ila 10 dakika kadar bekletin. Birkaç hafta boyunca günde bir kez uygulayın.

7. Tırnaklarınıza Masaj Yapın

Güçlü ve güzel tırnaklara sahip olmanın diğer kolay ve düşük maliyetli bir yolu düzenli masajdır. Masaj, kan dolaşımınızı artıracak ve tırnaklarınızı güçlendirecek ve sağlıklı hale getirecektir. Masaj yapmak ve aynı zamanda tırnaklarınızı nemlendirecek şekilde nemlendirici bir losyon, tırnak kremi, badem yağı veya hindistancevizi yağı kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz ürünü her tırnağa uygulayın. 5 ila 10 dakika boyunca hafifçe ve iyice masaj yapın. Pamuk eldiven giyin, sonra uyuyun. Ertesi sabah tırnaklarınızı ılık suyla yıkayın. Bu tedaviyi birkaç hafta boyunca günlük olarak takip edin.

8. Biotin Alımını Arttırın

Güçlü ve güzel çivilerin tadını çıkarmak için, biotin alımı arttırın. Bu suda çözünür B vitamini, tırnak kalınlığını ve sertliğini geliştirmeye yardımcı olur. Öte yandan, yetersiz biotin alımı, kırılgan tırnaklara ve aşırı kurumaya yol açabilir. Somon, mısır, havuç, yumurta sarısı, tohumlanmış tahıllar, soya fasulyesi, mercimek, fıstık, tatlı patates ve badem gibi biotin bakımından zengin daha fazla gıdayı tüketin.

9. Protein Esaslı Gıdalar Yiyin

Tırnakları güçlendirmek için, uzmanlar protein alımını artırmayı öneriyorlar. Tırnaklar, bir tür protein olan keratinden yapılır. Bu nedenle, protein esaslı gıdalar, güçlü tırnakları büyütmek için temel taşları sağlayacaktır. Öte yandan, protein eksikliği tırnaklarınızda beyaz lekelere neden olabilir ve onları zayıflatabilir. Tavuk, yumurta, yağsız et, az yağlı süt, fındık, deniz ürünleri, soya fasülyesi, kuinoa, fasulye ve tofu gibi protein açısından zengin gıdalar tüketin.

Ek ipuçları

  • Bir günde zayıf ve kırılgan tırnaklardan kurtulamayacağınız için sabırlı olun. Tırnaklarınızın iyileşmesi için zaman tanıyın.
  • Sağlıklı gıdaları daha sık tüketin.
  • Ojeleri tırnaklarınızdan uzak tutun.
  • Tırnaklarınızın sert kimyasallara maruz kalmasını sınırlayın.
  • Tırnaklarınızı yumuşatarak kolayca kırılmalarına neden olduğu için ellerinizle suda çok fazla zaman harcamaktan kaçının.
  • Ellerinizle çalışırken çivilerinizi korumak için eldiven kullanın.
  • Tırnaklarınız kısa tutun. Tırnaklarınız ne kadar kısa olursa, o kadar güçlü olur.
  • Tırnaklarınızla nesneleri ve sert yüzeyleri toplamaktan kaçının. Ayrıca, tırnaklarınızı ısırmaktan kaçının.
  • Yüzdükten veya duş aldıktan sonra ayak tırnaklarınızı ve el tırnaklarınızı iyice kurulayın ve losyon uygulayın.
  • Sağlıklı ve güçlü tırnaklar için en az ayda bir kez manikür ve pedikür yapın.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)