Tırnakların Hızlı Uzaması için Yollar

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Tırnakların Hızlı Uzaması için Yollar

Herkes tırnaklarının hızlı ve güçlü bir şekilde uzamasını ister. Tırnaklar ellere güzellik katar. Ayrıca tırnakların sağlıklı bir şekilde uzaması genel sağlık durumunuzu da etkiler. Tırnaklar keratin adı verilen saçla aynı proteinden yapılır. Uzama çok yavaş olsa da, el tırnakları ayak tırnaklarından daha hızlı uzar. Bazı faktörler tırnakların yavaş uzamasına neden olur. Bunlar arasında yaşlanma süreci, vücuttaki hormonal değişiklikler, sağlık sorunları, kemoterapi, ilaçları ve beslenme yetersizlikleri sayılabilir. Öte yandan, tırnakların hızlı uzaması ergenlik çağından önce ve hamile kadınlarda görülebilir. Yavaş veya zayıf tırnak uzaması ayrıca kırılgan tırnaklar, kırılma, yarma ve diğer tırnak sorunları ile birlikte olabilir.

tırnakların hızlı uzaması
Sağlıklı beslenmek ve uygun tırnak bakımı yapmak, tırnakların hızlı uzaması, güçlü ve sağlıklı olması için gerekli koşullardır. Basit malzemeleri kullanarak bazı kolay doğal çareler ile tırnakların çabuk uzaması teşvik edilebilir.

1. Zeytinyağı

Tırnak uzamasını teşvik etmek için, tırnakları nemli tutmak esastır. Zeytinyağı, tırnak bakımı söz konusu olduğunda en iyisidir. Cilde ve tırnaklara derinden nüfuz eder ve böylece tırnaklarınızı besler. Ayrıca kan dolaşımını artıran, hasar görmüş tırnakların onarılmasına yardımcı olan, tırnak uzamasını hızlandıran E vitamini içerir. Yatmadan önce tırnaklarınıza sıcak zeytinyağı sürün ve 5 dakika hafifçe masaj yapın. Pamuklu eldiven giyerek uyuyun. Bu uygulamayı her gece yatmadan önce yapabilirsiniz.

2. Hindistancevizi Yağı

Hindistancevizi yağı, tırnakların hızlı uzaması için iyi bir yöntemdir. Tırnaklarınızı nemli ve güçlü tutmak için önemli besin maddeleri içerir. Ayrıca kütikül enfeksiyonları ve tırnak mantarını iyileştirmeye yardımcı olur. Yatmadan önce tırnaklarınıza hindistancevizi yağı sürün. Kan dolaşımını hızlandırmak için dairesel hareketlerde masaj yapın.

3. Portakal Suyu

Tırnak uzamasını hızlandırabilecek başka bir çare, portakal suyudur. C vitamini içeriği, kollajen üretimini teşvik eder ve tırnaklarınızı sağlıklı tutar. Ayrıca, tırnak uzaması için gerekli olan folik asit içerir. Tırnaklarınızı taze portakal suyunda en az 10 dakika bekletin. Onları ılık suyla duruladıktan sonra kurutun ve nemlendirici sürün. Sonucu görene kadar bu uygulamayı günde bir kez yapın.

4. Limon

Limonda tırnak uzaması için gerekli C vitamini bulunur. Ayrıca, sararan tırnakların iyileşmesine yardımcı olur ve tırnaklara güzel bir parlaklık verir. 1 çorba kaşığı limon suyu ve 3 çorba kaşığı zeytinyağını karıştırın. Mikrodalga fırında çözeltiyi hafif ısıtın ve ardından tırnaklarınızı bu karışım içinde 10 dakika bekletin. Her gün bu uygulamayı yapabilirsiniz. Ayrıca bir dilim limonu tırnaklarınıza 5 dakika kadar sürtün ve daha sonra ılık suyla durulayın. Kuruduktan sonra hafifçe nemlendirici sürün. Bunu günde bir kez yapın. Herhangi bir kesik ya da yara olması durumunda bu uygulamayı yapmaktan kaçının.

5. At Kuyruğu Bitkisi

Eski Yunan ve Roma’da at kuyruğu tırnak uzaması için etkili bir bitkidir. At kuyruğu, kalsiyum, silika ve diğer faydalı minerallerin bir kaynağı olarak, tırnakların genel sağlığına katkıda bulunur. 2 su bardağı kaynar suyun üzerine 3/4 çay kaşığı kurutulmuş at kuyruğu ilave edin. Kapağını kapatın ve 10-15 dakika boyunca bekletin. Soğuduktan sonra tırnaklarınızı bu çözelti içinde 20 dakika bekletin. Bu tedaviyi haftada en az dört kez uygulayın. Ayrıca, sağlıklı tırnaklar için günde bir kez at kuyruğu çayı içebilirsiniz.

6. Biyotin

Sağlıklı tırnak uzaması için bir dizi vitamin gerekir. Bu tür bir vitamin, H vitamini olarak da bilinen biyotindir. Biyotin, keratin altyapısını geliştirdiği için tırnak ve saç uzamasını teşvik eder. Yavaş tırnak uzamasının yanı sıra, zayıf, ince ve kırılgan tırnaklar gibi tırnak anormallikleri genellikle biyotin eksikliğine bağlıdır. Yumurta, kepekli tahıl, havuç, domates, somon, badem, karnabahar, salatalık, süt, soya fasulyesi, çilek, mercimek, yulaf ve ceviz gibi gıdaları tüketerek biyotin elde edebilirsiniz. Ayrıca bir biyotin takviyesi alabilirsiniz, ancak bunu yapmadan önce doktorunuza danışın.

7. Isırgan Otu

Tırnak uzamasını teşvik etmek için ısırgan otu eski bir çaredir. Bu bitki çok miktarda silika ve tırnak oluşumu için gerekli diğer faydalı mineralleri içerdiğinden tırnakların uzamasına yardımcı olur. Ayrıca tırnakları güçlendirir, böylece zayıf ve kırılgan tırnakları onarır. 2-3 çay kaşığı kurutulmuş ısırgan otunu bir bardak sıcak suya ekleyin. Üzerini kapatın ve 10 dakika kadar bekletin. Her gün bu bitki çayından bir bardak için. İsteğe bağlı olarak içine bal ekleyebilirsiniz.

8. Keten Tohumu Yağı

Keten tohumu yağı, omega-3 yağ asitlerinin yüksek içeriğinden dolayı tırnak uzamasını artırmada çok etkilidir. Ayrıca genel tırnak sağlığı için gerekli olan B vitaminleri, magnezyum, potasyum, lesitin, çinko ve protein gibi mikro besin maddelerini içerir. Tırnak uzamasını desteklemenin yanı sıra, keten tohumu yağı tırnak çatlaması, bölme, kuruma veya kırılganlığa yardımcı olabilir. Tırnaklarımız üzerine biraz keten tohumu yağı sürün ve birkaç dakika hafifçe masaj yapın. Daha sonra, nemi korumak için birkaç saat eldiven takarak bekleyin. Bunu günde bir veya iki kez yapın.

9. Domates

Domates, tırnak uzamasına yardımcı olan, aynı zamanda onları kalın ve parlak yapan çok miktarda biyotin içerir. Domates sağlıklı tırnak ve cilt için gerekli olan A ve C vitamini içerir. 1 kapta yarım  su bardağı domates suyu ve 2 çorba kaşığı zeytinyağını karıştırın. Tırnaklarınızı bu karışımında 10 dakika bekletin. İstediğiniz sonuçları elde edene kadar bunu günde bir kere yapın.

10. Protein

Tırnaklar, bir protein olan keratinten oluşur. Diyetinize daha fazla protein ekleyerek tırnak uzamasını teşvik edebilirsiniz. Protein eksikliği tırnaklarınızda beyaz lekelere neden olabilir ve tırnakları zayıflatarak çabuk kırılmasına neden olur. Protein alımını artırmak için yumurta yiyin. Baklagiller, fındık, tohumlar, ıspanak ve yeşil sebzeler de protein içerir. Bunlar vejetaryenler için iyi bir seçenek oluşturur.

Ek ipuçları

  • Tırnaklarınızı, temizleme ürünleri de dahil olmak üzere sert kimyasallara maruz bırakmayın. Çalışırken veya temizlerken, tırnaklarınızı hasardan korumak için eldiven kullanın.
  • Enfeksiyonların tırnaklarınıza girmesini önlemek için tırnaklarınızı temiz ve kuru tutun. Tırnak enfeksiyonu varsa hemen tedavi olun.
  • Sağlıklı ve güçlü tırnaklar için sağlıklı beslenin. Tırnakların kalitesini artıracağından yeşil çay alımını artırın.
  • Tırnakların daha düzenli uzamasını sağlamak için tırnaklarınızı kesin. Daha hızlı tırnak uzamasını teşvik etmek için düzenli olarak manikür yaptırın.
  • Tırnakların nemini korumak için yatmadan önce ellerinize ve tırnaklarınıza vazelin sürün.
  • Formaldehit, toluen veya sülfonamid içeren oje kullanın.
  • Tırnakların hızlı uzaması için ihtiyaç duyduğu D vitamini vücudunuzun yaratmasına yardımcı olmak için sabahın erken saatlerinde güneş ışığına çıkın.
  • Tırnaklarınızın daha hızlı uzamasına yardımcı olacak, iyi kan dolaşımına sahip olmak için günlük olarak egzersiz yapın.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)