Topuklu Ayakkabı Giymenin Zararları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Topuklu Ayakkabı Giymenin Zararları

Yüksek topuklu ayakkabı giymeyi seviyor musun? Yüksek topuklu ayakkabılar dünyanın dört bir yanındaki kadınlar için moda aksesuarıdır. Topuklu giymenin sağlık risklerinden haberiniz var mı? Aslında topuklu ayakkabı giymeye hayır demeniz için sağlık nedenleri var! Yüksek topuklu ayakkabı giymenin zararları nelerdir, bir göz atalım:

topuklu ayakkabı giymenin zararları
1. Sırt Ağrısı:

Yüksek topuklu ayakkabılar kadınlar için daimi moda ifadeleridir. Genellikle şık ve seksi olup stil sembolleridir. Ama rahatlık yüksek topuklu ayakkabılara tam destek vermez. Sırt ağrısı, iltihaplanma ve ağrıya yol açarak eşit olmayan bir ağırlık dağılımına neden olur.

2. Baldır Ağrıları

Baldır kaslarında yaşanan ağrı, sivri topuklu ayakkabı giymenin bir başka yan etkisidir. Ayrıca, sadece dehşet verici görünmekle kalmaz, aynı zamanda çok acı verici olan damar çıkıntıları oluşmasına da neden olur.

3. Ayak Ağrısı:

Yüksek topuklu ayakkabılar veya stilettoların modaya uygun görünümü ve şekli vardır. Bu rahatsız ayakkabıları giymek uzun bir günün ardından, ayak ağrısı yaşamanıza neden olabilir. Parmak, sırt, kemer veya topukta keskin bir ağrı hissedebilirsiniz.

4. Ayak Bileği Burkulmaları

Bir çift topuklu ayakkabı gardırobunuza cazibe katabilir. Yalnızca düz yüzeylerde yürürken yüksek topuklu ayakkabı giyebilirsiniz. Çukurluklar, çarpmalar ve Arnavut kaldırım taşları, ayak bileğinizi kayma ve burulmalara davetiye çıkarabilir. Ayak bileği burkulmasının yanı sıra, bunun gibi bir düşüş de kırık ayak bilekleri, çürük dirsekler ve dizlere yol açabilir. Hatta yere düşme sonucu sarsıntı bile yaşanabilir. Stilettolarınızı günlük olarak kullanmaktan kaçının. Bunu yalnızca özel günlerde giymeye özen gösterin.

5. Omurilik Eğrisi

Yüksek topuklu ayakkabılar alt sırt kemerini çok etkiliyor. Aslında, topuğun yüksekliği sırtındaki kemer derecesi ile doğru orantılıdır. Kemerin zarar görmesi, üst ve alt sırt bölgelerinde ağrılara neden olabilir.

6. Kan Akışını Engeller

Yüksek topuk ayakkabılar genellikle bacakların daha uzun ve daha ince görünmesini sağlar. Ayakkabı şekli ayağı kesinlikle doğal olmayan bir şekilde sıkıyor. Ayağındaki stres kan akışının daralmasına ve aşırı durumlarda, kan damarlarının parçalanmasına neden olabilir.

Çarpık Ayaklar

8. Bağları Zayıflatır

Topuklar bağlarınızı zayıflatır. Ayaklarınızı herhangi bir yaralanmadan korumak için bu ayakkabılardan uzak durmalısınız.

9. Diz Ağrısı

Yüksek topuklu ayakkabı giyerken bacağın garip eğriliği diz eklemine fazla baskı yapar. İnsanlarda osteoartrit vakalarına sıklıkla yol açar.

10. Ayak Parmaklarında Hiperekstansiyon

Topuklu ayakkabıların bir başka olumsuz etkisi ayak parmağınızı kalıcı hiperekstansiyon oluşmasıdır.

Artık şık bir aksesuarın sağlığınıza nasıl bir zarar verebileceğini biliyorsunuzdur.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)