Tüp Bağlatma’dan Sonra Anne Olunabilir Mi?

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Tüp Bağlatma’dan Sonra Anne Olunabilir Mi?

Tüplerinizi Bağlatmadan Önce Bir Kez Daha Düşünün!

Tüp bağlatma işlemi bebek sahibi olmak istemeyen kadınların en çok tercih ettiği yöntemlerden biridir. Doğum kontrolü amacıyla ameliyatla tüplerini bağlatan kadınlar, mikro cerrahi yöntemiyle tekrar bebek sahibi olabiliyor. Tüp bağlatma işlemi ve sonrası ile ilgili bilgileri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Nuri Peker’den öğreniyoruz..

Tüp bağlatma uygulaması gebelikten korunma tekniğidir. Bu işlem 35 yaşından sonra, bebeği olmuş ve artık bebek istemeyen kadınlara uygulanır. Kanalların bağlanmasının en önemli özelliği, gebelikten korunma tekniğinin kalıcı olmasıdır. Tüp bağlatma sonrası bebek sahibi olmak isteyen kadınlara mikro cerrahi tekniği uygulanır. Uygulanan bu tekniğin başarı oranının yüzde 50 ile 70 arasında değişiklik gösterir.

işlemi Kimler Tercih Etmeli?

Tüp bağlatma işlemi için belirli bir yaş sınırı yoktur ve geri dönüşümü olmayan bir işlemdir. Bu nedenle ortalama 35 yaş üstü ve kesinlikle bir daha çocuk sahibi olmak istemeyen çiftlere önerilir. Bunun yanında gebe kalması sakıncalı olan ve çeşitli sağlık sorunları olan kadınlarda önerilmektedir. Buradaki en önemli ve bilinmesi gereken nokta tüp bağlatma işleminin kalıcı bir yöntem olduğu ve geri dönüşümü zor bir yöntem olduğudur..
[irp posts=”1411″ name=”1 Haftada 3-5 Kilo Vermenin Sırları”]

Tüpler Bağlandıktan Sonra Gebelik Mümkün Mü?

Tüp bağlatma işleminden sonra yeniden hamile kalmak isteyenlerin tüplerinin açılması gerekmektedir. Bunun yanında tüp bebek tedavisi bunun için alternatif diğer bir yöntemdir. Her iki yöntemin de artıları ve eksileri vardır. Bunlar değerlendirilerek en uygun yöntem tercih edilmelidir. Tüp bağlatmadan sonra tüplerin açılması işlemine ‘tubal renastomoz’ adı verilir. Tubal renastomoz mikro cerrahi tekniklerle yapılmaktadır. Bu işlem açık ya da kapalı olarak iki şekilde gerçekleştirilebilir. Son yıllarda robotik sistemin ameliyathanelere girmiş bulunmaktadır. Bu sayede robot ile de tüp açma ameliyatları yapılmaktadır. Tüp açılma operasyonlarında robotik cerrahi en uygun yöntem olarak gösterilmektedir. Ancak bu yöntemin diğerler yöntemlere göre daha pahalı olduğu için daha az tercih edilmektedir. Öncelikli olarak tercih edilmesi gereken bir diğer yöntem de kapalı yöntemdir.

Başarı için Gerekli Faktörler

Tüp açma ameliyatı her hastaya yapılmaz. Burada önemli olan faktörler;

  • Tüp bağlama işleminde kullan teknik
  • Tüp bağlama işleminin üzerinden ne kadar zaman geçtiği
  • Tüp bağlama işleminden sonra geriye kalan tüpün uzunluğudur.

Dış Gebelik Riski Artar

Tüp açma işleminde öncelikle kapalı yöntemle ameliyata başlanır ve tüpün uzunluğu değerlendirilir. Eğer tüp uzunluğu yeterliyse tüp açma işlemine başlanır. Tüp uzunluğu yeterli değilse tüp açma işlemi gerçekleştirilmez. Tüplerin açılması işlemi mikro cerrahi tekniklerle yapılır. Tüp açma işlemi sonrası en iyi şartlarda yeniden gebe kalabilme ihtimali ortalama yüzde 50 ila yüzde 70’dir. Normal popülasyona göre tüp açma işlemi sonrası dış gebelik meydana gelme olasılığı gösterir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)