Uçak Yolculuğu Omurganıza Zarar Vermesin

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Uçak Yolculuğu Omurganıza Zarar Vermesin

Uçaklar, en konforlu ulaşım aracı olarak bilinseler de aslında uçuş personeli ve sık seyahat etmek zorunda olan kişilerde omurga rahatsızlıklarına neden olabiliyor. İniş kalkışlarda yüksek ivmeye bağlı olarak omurgaya aşırı yük bindiği için bu durum zaman içinde ağrılara ve fıtıklara yol açabiliyor. Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahi Bölümünden Op. Dr. Ramazan Sarı, uçak yolculuğu sırasında omurga sağlığını korumak için alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

uçak yolculuğu
Uçağın iniş ve Kalkışlarında Omurgaya Yük Biniyor

Omurga rahatsızlıkları, eğilerek çalışmak zorunda olan kişilerde ve ani gelişen yüksek ivmeli travmalarda daha sık ortaya çıkmaktadır. Uçak yolculuğu sırasında yaşanan sorun ise daha çok uçağın iniş ve kalkış anında oluşan yerçekimi ivmesinin omurgada baskı oluşturmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle yüksek irtifadan inişe geçildiği zaman havadaki durma ivmesi inişle beraber yere aktarılmaktadır. Uçaklardaki amortisör sistemi ve oturulan koltuğun süngeri bu baskının bir kısmını ortadan kaldırmaktadır. Buna rağmen, omurgadaki kıkırdak yapısı zamanla hasar görebilmektedir.

Türbülanslara Dikkat!

Uçak yolculuklarında hava boşluklarından dolayı türbülans oluşması ile iniş ve kalkış sırasındaki sarsıntı gibi mikrotravmalar zamanla omurgada sorunlar yaratmaktadır. Bu durumlar yaşanırken havayolu personeli ve yolcular oturur pozisyonda olduğu için oluşan baskı diz ve kalça yerine omurgayı etkilemektedir. İlerleyen teknoloji sayesinde uçak içi basınç ve yaşanan sarsıntılar geçmişe oranla çok daha az hissedilir hale gelmesine rağmen yine de sürekli yaşanan mikrotravmalar, kıkırdak zedelenmesinin yanında kanal darlıklarına da neden olur ve bu durumlar omurga sağlığını yakından ilgilendirmektedir.

Bu Belirtiler Varsa Doktora Başvurun

Pilot, kabin memuru gibi görevlerde çalışan ya da hava yoluyla sık seyahat eden kişiler; fibromiyalji, fıtık, kıkırdakların yıpranmasına bağlı ağrılar yaşamaktadır. Özellikle ilerleyen yaşlarda bel ve bacaklarda 24 saati aşan, ağrı kesici kullanmayı gerektirecek ağrının yanı sıra; uyuşukluk, hissizlik, karıncalanma yaşanması oluşması, günlük yaşantınızı olumsuz yönde etkileyen yürüme sorunlarının oluşması, ayak bölgesinde krampların sıklaşması, kalça üzerinde ağrılar meydana gelmesi, tuvalet alışkanlıklarını kontrol edememek gibi sorunlar varsa omurga rahatsızlıkları bakımından doktora başvurulması gerekmektedir.

Sırt Kaslarınızı Yüzerek Güçlendirin

Uçağın inişi ve kalkışı sırasında, koltuklarının dik konumda bulundurulması uyulması gereken genel bir uçuş kuralı olarak uygulanmaktadır. İniş ve kalkış esnasında koltukların dik olması, omurgaya binen baskının azalmasını sağlayabilmektedir. Bununla birlikte alınacak darbeyi en aza indirebilmek için oturur pozisyondayken oluşan bel boşluğunun bir yastıkla doldurulması gerekir. Alınması gereken ilk önlem ise, sırt kaslarını güçlendirici egzersizleri hayatın geneline dahil etmektir. Vücudun duruş pozisyonunu belirleyen sırt bölgesi kasları az hareket eden kaslardır. Yüz üstü yüzmek ya da bir uzman eşliğinde egzersiz yapmak, omurga rahatsızlarının önüne geçebilmektedir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)