Uçucu Yağlar ve Faydaları

uçucu yağlar

Uçucu Yağlar ve Faydaları

Hepimiz kokunun günlük gücünü biliyoruz: özel bir parfüm size annenizi nasıl anımsatıyor, ya da en sevdiğiniz restoranın kokusu sizi oradaki ilk randevunuza geri götürüyor. Ama bazı kokuların sağlığınızı geliştirebileceğini biliyor muydunuz? Uçucu yağlar aynı zamanda rahatlama veya uyumaya yardımcı olabilir, ya da cildinizi veya sindirimini iyileştirebilir – yararları hoş bir kokunun ötesine geçer. Uçucu yağlar doğrudan cildinize uygulayabilir, teneffüs edebilir veya bir difüzörle kullanabilirsiniz.

uçucu yağlar
Teknik olarak, uçucu yağlar, yağ asitlerinden yoksun olduğu için hiç yağ değildir. Daha ziyade, oldukça konsantre bitki bileşenleridir. Uçucu yağın küçük bir kısmını elde etmek için bile büyük miktarda bitki gerekebilir. Örneğin, yalnızca bir libre yağ almak için 4.000 libre Bulgar gülüne ihtiyaç vardır. Bu yüzden bazı uçucu yağlar pahalıdır. Türden bağımsız olarak uygulanan uçucu yağların kullanımı için bazı genel ipuçları vardır. Yüksek konsantrasyonları reaksiyona veya tahrişe neden olabileceğinden, çoğu yağı doğrudan cildinize uygulamayın. Bunun yerine, uçucu yağlar su veya jojoba veya badem gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmelidir. Aşağıda belirtildiği gibi birkaç istisna dışında, uçucu yağları almayın. Her zaman doktorunuzla sağlık endişeleri hakkında konuşun. Aşağıdaki yağlar, çeşitli yaygın küçük rahatsızlıklar için doğal bir ilk yardım çantası kazanmanıza yardımcı olacaktır.

1. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı, topikal olarak kullanılabilen yağlardan biridir. Mantar ve lekeler gibi cilt sorunlarının tedavisinde etkilidir. Cildinizi temizlemek için pamuklu çubukla sivilce lekeleri üzerinde ya da mantar enfeksiyonları gibi cilt sorunları için uygulayabilirsiniz. Birçok cilt bakım ürününde de çay ağacı yağı kullanılır.

2. Lavanta Yağı

Lavanta çok yönlü yağlardan biridir.. Rahatlatıcı etkileri ile daha çok bilinir, ancak çürükler, kesikler ve cilt tahrişi için de etkilidir. Lavanta kokusu kandaki stres hormonu seviyelerini azaltır. Geceleri dinlenmenize yardımcı olmak için banyo yaparken suyun içine birkaç damla lavanta lavanta yağı eklemek rahatlatır. Ayrıca ellerinize birkaç damla yağ damlatıp ovuşturduktan sonra teneffüs etmek de rahatlamaya yardımcı olur.

3. Aynısafa Yağı

Parlak-turuncu renkte olan aynısafa çiçekleri kadife çiçeği olarak bilinir. Aynısafa, uçucu bir yağ olarak dahil çeşitli formlarda kullanılabilir. Özellikle hassas ciltler için iyidir ve akne izlerini azaltmak için kullanılabilir. Sedef hastalığını yatıştırmak için banyo suyuna da bir damla koyabilirsiniz.

4. Papatya Yağı

Muhtemelen bir çay olarak kullanılan papatyaya aşinasınız, ancak uçucu yağın da benzer özellikleri vardır. Özellikle rahatlatıcı etkileri ile ünlüdür, bu nedenle yatmadan önce bir fincan papatya çay içmek rahatça uyumanıza yardımcı olur. Ayrıca yastığınıza birkaç damla papatya yağı dökmek de aynı etkiyi yaratacaktır.

5. Nane Yağı

Nane aklını temizler ve uyarır. Ayrıca zihinsel uyanıklığı artırabilir. Nane yağı da içten alınabilecek bir avuç yağdan biridir, bu da hazımsızlığı gidermek için harika bir reçetedir.

6. Buhur Yağı

Buhur evde olmazsa olmaz bir yağdır. Banyolarda olduğu gibi hem rahatlamaya hem de küçük kesik ve böcek ısırıklarının daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Depresyon, inflamasyon, bağışıklık ve ruhsal farkındalığı artırmak için kullanılabilir.

7. Kekik Yağı

Bu güçlü tatlandırıcı yağın doğal olarak antibakteriyel özellikleri vardır. Bu yüzden çoğu kişi soğuk algınlığı ve diğer hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabileceğini düşünmektedir. Genellikle dil üzerinde birkaç damla koyarak topikal olarak alınır – tat hoş değildir, ancak grip mevsiminde birçok insan tarafından kullanılır.

8. Limon Yağı

Limon yağı sadece vücudu detoks için değil, aynı zamanda akne tedavisi için de kullanılabilir. Eğer uyanıklıkta sağlıklı bir artış istiyorsanız, bir taşıyıcı yağ ile yarı yarıya karıştırılmış bir miktar limon yağını karıştırın. İyileştirici özellikleri nedeniyle, limon esansiyel yağı da odaklanmayı ve konsantrasyonu arttırmak için iyidir.

9. Greyfurt Yağı

Başka bir narenciye yağı, greyfurt esansiyel yağı limon yağına benzer özelliklere sahiptir. Bu, yorgunluk yaşayan insanlar için mükemmel bir seçimdir ve jet lag’ın etkileriyle başa çıkmanıza yardımcı olabilir . Aynı zamanda doğal bir antiseptiktir. Böylece evinizi güvenli ve temiz tutmak için ev temizleme ürünlerine ekleyebilirsiniz.

10. Okaliptüs Yağı

Sık sık soğuk algınlığı yaşıyorsanız veya nefesinizi etkileyen alerjiden muzdaripseniz elinizin altında olması gereken bir yağdır. Okaliptüs yağı, ağrılı kasları rahatlatmak ve sinüsleri temizlemek için kullanılabilir. Ayrıca birçok antibakteriyel özelliği vardır ve bağışıklık sistemini uyardığı bilinir.

Kimler Neler Demiş?

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)

  Subscribe  
Bildir