Unutkanlık Nasıl Önlenir?

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Unutkanlık Nasıl Önlenir?

Unutkanlık şikayetleri sadece yaşlıların değil gençlerin de büyük problemi haline geldi. Yoğun iş temposu ve teknolojinin etkisiyle birlikte unutkanlık gün geçtikçe kendini daha çok göstermeye başladı. Günlük yaşamın hareketliliğinden kaynaklı küçük hafıza sorunlarını çoğu kişi yaşamaktadır. Birkaç püf noktaya dikkat ederek  bu problemden kurtulmak mümkün olabiliyor. Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Türker Şahiner, hafızayı canlı tutmanın yollarını bizlerle paylaştı.

unutkanlıkYaşlanmadan Önlem Alın

Unutkanlık deyince akla halk arasında genellikle Alzheimer hastalığını gelmektedir.. Ancak Alzheimer hastalığında gün içinde yaşanan masum unutkanlık şikayetlerinden çok daha fazlası görülmektedir. Alzheimer hastalığı;  unutkanlığı inkar, becerilerin kaybedilmesi ve kişilik bozukluğu gibi farklı sorunları içinde barındırır. Beyin sağlığı açısından unutkanlık şikayetlerinin önemsenmesi gerekir. Erken dönemde önlemlerin alınması ilerde yaşanacak ciddi sorunların önüne geçebilmektedir. İleri dönemde Alzheimer hastalığına yakalanmamak ya da ciddi hafıza sorunları yaşamamak için; kalp damar sağlığına dikkat etmek, düzenli spor, beyin egzersizleri, sağlıklı beslenme ve uyku düzenine dikkat edilmelidir.

Hafızanızı Canlı Tutun

Hafızanızı canlı tutmanızı sağlayacak, Unutkanlığı azaltacak basit ipuçları vardır. Bunlar;

1.Eşyalarınız için Belirli Bir Yeriniz Olsun

Kullanmadığınız zamanlarda nereye bıraktığınızı hatırlamakta zorlandığınız nesneler için,  sabit bir yer belirlenmelidir. Bu sayede ihtiyacınız olduğunda hemen bulabilirsiniz.

2.Sık Sık Not Alın

Randevular ya da yapmanız gereken işleri hatırlayamıyorsanız, küçük not kağıtlarına yazarak görülebilecek yere asarak hatırlamanızı kolaylaştırmış olursunuz.

3.Yaptığınız işleri Yüksek Sesle Söyleyin

Bir çok kişinin başına gelmiş ve dışarı çıktıktan sonra sürekli kendimize sorduğumuz o sorular; “Ocağı kapatmış mıydım?” ya da “Ütüyü fişten çektim mi?”. Bu soruların önüne geçmek istiyorsanız yaptığınız işleri yüksek sesle söyleyin. Örneğin, “Ocağı kapattım” diye yüksek sesle söylemeniz size daha sonra ocağın kapatıldığını hatırlatacaktır. Bu yöntemi insanlarla tanışırken isimlerini hatırlama konusunda da kullanabilirsiniz.

4.Hafıza Yardımcılarını Kullanın

Cep telefonu anımsatıcıları, kol saatinin alarmı ve ses kaydediciler kullanarak hatırlatmalar oluşturmanız küçük hafıza sorunlarında yardımcı olacaktır.

5.Görsel imgelerden Faydalanın

Bir kişinin ismi, yeni bir kelime gibi yeni bir bilgi öğrenildiğinde aklınızda bir görüntü oluşturun. Bu görüntüler sayesinden öğrendiğiniz bilgileri daha kolay hatırlarsınız.

6.Anımsatıcıları Gruplayarak Kullanın

Anımsatıcılar, hatırlamak için kullanılan bir tekniktir. Örneğin; listeleri, isimleri ya da öğrenmeniz gereken bilgileri kısaltma haline getirilerek ezberleyebilirsiniz. Bir başka anımsatıcı tekniği de akrostiştir. Hatırlamak istediklerinizin ilk harfi kullanılarak akrostiş yazabilir ya da hatırlamak istediğiniz konularla ilgili tekerleme ya da hikaye oluşturabilirsiniz.

unutkanlık7.Konsantre Olun ve Rahatlayın

Hatırlama konusunda en büyük sorun dikkatin dağınık olmasıdır. Bir şeyi hatırlamak istediğiniz zaman, unutulmaması gereken konu üzerinde odaklanmalısınız. Aynı şekilde yeni bir bilgi öğrenilirken o bilgiye odaklanmalı ve dikkat dağıtıcı faktörlerden uzak durulmalıdır. Derin nefes almak ya da kas gevşetici egzersiz yapmanızda sizi stresten uzaklaştıracağı için hatırlamanızı kolaylaştırır.

8.Uykunuzu Alın

Uyku esnasında beyin öğrenilen yeni bilgileri pekiştirir. Araştırmalara göre, iyi bir gece uykusundan sonra önceden öğrenilmiş olan bilgiler daha iyi hatırlanır.

9.Doktora Gitmekten Çekinmeyin

Hatırlama güçlükleri yaşanılıyorsa, doktora danışma gerekebilir. Depresyon, işitme veya görme kaybı, tiroit fonksiyon bozukluğu, kullanılan ilaçlar, vitamin eksiklikleri ve stres gibi durumlar düzeltilebilir hafıza sorunlarına sebep olabilmektedir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)