Uykunun Faydaları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Uykunun Faydaları

Bazen hepimiz hayatımızı değiştirmek için en yeni beceriyi, alışkanlığı ya da yeteneği bulmak için çok çaba sarf ediyoruz. Ama eğer kendimize biraz daha yakın bakarsak, bizi daha mutlu kılmak, performansımızı arttırmak ve odağımızı ve dikkatimizi geliştirmek için yapabileceğimiz çok basit, genellikle gözden kaçan bir şey bulabilirdik. Daha da iyisi, bu şey tamamen bizim kontrolümüzdedir ve her gece yaptığımız bir şeydir. O şey uyku. Uykunun faydaları arasında; her gece doğru miktarda uyku almanın sağlığımızı iyileştirmesini, stres seviyelerini azaltmasını, hafıza ve öğrenme becerilerimizi geliştirmemize yardımcı olmasını sayabiliriz.uykunun faydaları

Uyku Eksikliğinin Olumsuz Etkileri

Uyku yoksunluğu bizim için gerçekten çok kötü. Uyku eksikliği, fiziksel ve zihinsel sağlığımız üzerinde çok fazla olumsuz etkiye sahiptir. Bunlar şunları içerir:

 • Daha fazla stresli olmak
 • Yüksek tansiyon
 • Yavaş reaksiyon
 • Odaklanma ve dikkat aralığının azalması
 • Öfke ve üzüntü patlamaları daha eğilimli
 • Daha az yaratıcı ve zihinsel olarak bitkin
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 • Daha unutkan olmak
 • Kolayca dikkat dağıtmak
 • Kalp hastalığı ve inme olasılığı artışı
 • Diyabet riski
 • Daha fazla kilo almak

Uykunun Faydaları (hiç fark etmediniz)

Yoğun yaşamlarımızdan bir adım geri dönüp tekrar uyumaya öncelik verdiğimizde, uykunun faydaları çok büyüktür. İşte sağlığınıza ve günlük hayatınıza etki eden uykunun faydaları;

1. Daha Mutlu Olmayı Sağlar

Eğer zayıf uyursan, gününü mahvedebilir. Sakin ve beyin sisi sık sık içeri girebilir. Yorgun bir insan mutlu bir insan değildir. Kesin kararlar vermeye ve 8 saat boyunca tam bir gözü kapalı olan birine göre daha stresli hissetmeye eğilimlidir. İyi dinlendiğinizi hissettiğinizde, gününüzün kontrolünü elinize almaya hazır olarak yatağınızdan kalkabilirsiniz. İyi dinlenmiş olmak günlük mutluluğunuz üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. İyi uyudukça, motivasyonunuz artacak ve daha yaratıcı olacaksınız. Daha olumlu hissedersiniz ve problem çözme beceriniz üst seviyelerde olur. Her gün 8 saat uyumaya odaklanın ve günlük mutluluğunuzda yarattığı farkı görün.

2. Dikkati Arttırır

Zihnimiz iyi bir uyku geçirdiğimizde daha iyi çalışır. Daha uzun süre odaklanılabilir ve dikkat alanımız daha da keskinleşir. Sürekli bir uyku eksikliğiyle karşılaştığımız herhangi biri, tamamen konsantre olmanın ne kadar zor olduğunu bilir. Zihnimiz tamamen dinlenmediğinde, yavaşlamaya başlar ve kolayca dikkatimizi dağıtırız. Tamamen dinlendiğiniz zaman sorunları etkili ve verimli bir şekilde çözme mücadelesi verirsiniz. İyi bir gece uykusundan sonra, daha hızlı tepki verebilir ve bilgileri daha hızlı analiz edebilirsiniz. Uykusuzluktan sonra asla önemli kararlar vermemeliyiz, zira beyin gücümüze ve eldeki konuya tam olarak dikkatimizi vermeyeceğiz.

3. Belleği Geliştirir

Bilgi parçaları, bağlantı kurmak ve sorunları çözmek için bir sonraki gün çekilmemize yardımcı olmak için bir araya getirilir. Aklında bir soruyla uyuduğun zaman, bazen ertesi gün problemin çözümü ile uyanırsın? Bir problemin üstesinden gelmek, cevabı almanıza yardımcı olur. Anılar ve beceriler daha verimli ve kalıcı beyin bölgelerine kaydırılıyor, öğrenme, bellek ve problem çözme yeteneğini artırıyor.

4. Daha iyi Seks Yapmaya Yardımcı Olur

Yeterli uykuyu almamak, libidonuz ne kadar güçlü olursa olsun, yatak odasındaki performansı etkileyebilir. Uyku onarıcıdır. Hem erkek hem de kadınların cinsel yolunu hızlandırarak testosteron seviyelerini artırır. Yeterince uyuyamıyor ve yorgun hissediyorsanız, bu da sağlıksız bir ilişkiye yol açacaktır. Bu alanda hayal kırıklığı oluşursa, ilişki sorunları ortaya çıkabilir. Bu yüzden, yatak odasında sihrin gitmemesi için iyi bir gece uykusu çekmek gerekir.

5. Sağlıklı Kas Yapısını Geliştirir

Birçok seçkin sporcunun yeterince uyumaya odaklanmasının bir nedeni var. Düzgün uyumuyorsan, kas yapamazsın. Uyuduğumuzda, vücudumuz anabolik bir duruma girer. Vücudumuz insan büyüme hormonu, testosteron ve melatonin oluşturur. Hepsi vücuttaki hücrelerin çoğalması ve rejenerasyonunda büyük rol oynarlar. Basitçe, yeterli uyku olmadan, vücudunuz gün içinde kaslarınıza verilen hasarı düzgün bir şekilde düzeltemez.

6. Kilo Vermeyi Etkiler

Kilo vermek istediğinizde doktorunuz ya da beslenme uzmanınızın size söyleyeceği bir şey düzenli uyumak olur. İyi bir gece uykusundan sonra sadece daha fazla enerjimiz olmaz, aynı zamanda vücudumuz da kalori yakar. Geceleri iyi uyuyamıyorsak, gerçekten yemememiz gerektiğinde daha sık açlık hissetmenizi sağlayan hormonal dengesizliklere neden olabiliriz. Yeterince uyuyamıyorsak, aç olma olasılığı daha yüksektir. Sağlıksız yiyecekleri atıştırmak daha olasıdır; çünkü vücut uyanık kalmak için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Bu kilo alımına yol açabilir. Her zaman yorgun olursanız, yürüyüşe çıkmak ya da spor salonuna girmek için fiziksel sağlığı etkilediğinden daha az motive olursunuz. İyi yemek yerseniz ve düzgün bir şekilde dinlenirseniz, vücudunuz bunun için size teşekkür edecektir.

7. Stresi Azaltmaya Yardımcı Olur

Stres bizi duygusal, fiziksel ve psikolojik olarak etkileyebilir. Yüksek stres seviyeleri, uykuyu daha da zorlaştırabilir; tersine, iyi bir gece uykusu almak stresin etkilerini azaltabilir. Yorgun olduğumuzda, stres seviyesi artar; daha az sabırlı, daha sinirli oluruz. Bu kan basıncını artırabilir ve kolesterol seviyelerini etkileyebilir. İyi bir gece uykusu günün streslerini çok daha kolay bir şekilde çözmenizi sağlar.

8. Cildin Sağlıklı Olmasını Sağlar

Kötü uykular kronik cilt rahatsızlıkları ile ilişkilidir. Uykumuz olduğunda, vücudumuz stres hormonu kortizol salgılar. Yüksek kortizol seviyeleri stres seviyelerini arttırır, aynı zamanda cildimizin kalitesini de etkileyen vücutta iltihaplanmaya neden olabilir. Bu artmış iltihaplanma, cildimize ışıldamasını sağlayan moleküller olan kolajen ve hiyalüronik asidin parçalanmasında bir artışa neden olabilir. Uyurken, vücudumuzun hidrasyonu yeniden dengeleniyor. Cildimiz nemi kurtarırken, fazla su çıkarılması için işlenir. Uykuyu tam olarak almamak, zayıf su dengesine yol açarak gözümüzün altında kabarık torbalara, göz çemberlerine ve daha fazla cilt kuruluğu ve daha görünür kırışıklıklara neden olur. Bunun da ötesinde, yeterli uyku almamak yaşlanma sürecini hızlandırabilir. Derin uykudayken, büyüme hormonlarındaki artış, hasar gören hücrelerin onarılmasına izin verir. Bu olmadan, bir gecede tersine çevrilmek yerine günlük küçük arızalar oluşacaktır. Her sabah parlayan, sağlıklı bir cilt elde etmek için yeterli uyuyun.

9. Bağışıklığı Artırır

Uyku eksikliği bağışıklık sisteminizi ciddi şekilde bozabilir. Soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale getirebilir. Bağışıklık sistemimiz, bizi hasta eden bakteriler, virüsler ve diğer şeylerle savaşmaktan sorumludur. Yorgun olduğumuzda, iyi bir gece uykusu bu ‘işgalcilere’  karşı etkili bir şekilde savaşmak için mücadele eder. Vücudumuza yeniden şarj etme ve sıfırlama şansı verdiğimizde, gece 8 saat uyuyarak, hastalığımızla savaşmayı kolaylaştırmak için vücudumuzdaki koşulları optimize ederek bağışıklığımızı artırabiliriz.

10. Konsantrasyonu Artırır

Yorulduğumuz zaman daha az enerji ve zihinsel çevikliğe sahip oluruz. Bu bizi yorgun bir beden olarak kazalara ve yaralanmaya daha yatkın hale getirebilir. Rahatsız edici, sisli bir beyin dengemizi ve konsantrasyonumuzu değiştirir. Yeterince uyumazsak reaksiyon zamanımızı yavaşlatabilir ve etkili bir şekilde odaklanma kabiliyetimizi azaltabilir.

11. Daha Üretken Olmayı Sağlar

Yeterince uyumadığımız zaman konsantre olamayız ve odaklanamayız. Dinleme ve bilgi saklamakta zorlanıyoruz. Biz sadece daha az üretkeniz. Sıklıkla daha az enerjiye sahibiz, daha çok bir ertelemeye meyilli oluruz. İyi uyuduğumuzda, odaklanmak çok daha az çaba gerektirir. Dikkatimizi çekmeden ve dikkatimizi dağıtmadan daha uzun süre odaklanabiliyoruz. İyi bir gece uykusuna sahip olmak, daha ölçülü, etkili kararlar vermenize ve sorunları çözmenize yardımcı olur. Uykumuz olduğunda, daha az motive olur ve daha unutkan oluruz. Daha fazla odaklanmanın yanı sıra, iyi bir gece uykusu tepki sürelerini iyileştirir, daha iyi bir karar verir, tükenmişlik riskini ve hataları azaltır.

12. Diyabet Riskini Azaltır

Diyabet riskini azaltmak da uykunun faydaları arasında yer alır. İyi uyuyamamak, özellikle uzun saatler çalışan diyabet geliştiren kişilerin riskini artırabilir. Yorulduğumuzda daha çok yeriz çünkü daha fazla enerjiye ihtiyacımız var. Sağlıklı seçeneği tercih etmektense, çoğumuz kan şekeri seviyelerini yükselten şekerli yiyeceklere yöneliriz. Diyabetler vücudumuz yeterli insülin üretmediğinde ortaya çıkar. Uyku eksikliği insülin direncine yol açabilir, yani vücudumuzun şekeri parçalaması daha da zorlaşır. Yorulduğumuz zaman, bedenlerimiz glikozu enerjiye indirgeyemezler. Yorgun olduğumuzda, insülin işini düzgün yapamaz, o zaman şeker seviyeleri gözlerimize, böbreklere, sinirlere ve kalbe zarar verebilir.

Uykunuzu Önceliklendirin

İyi bir gece uykusu almak zihinsel, fiziksel ve psikolojik sağlığımız için çok önemlidir. Bağışıklık fonksiyonumuzu, metabolizmamızı, hafızayı, öğrenmeyi ve diğer hayati sağlık fonksiyonlarımızı güçlendirmek şarttır. Alışkanlıklarınızı değiştirmek ve bir gecede gerekli olan 8 saat uyuma daha fazla odaklanmayı dolayısıyla hayatınızı değiştirebilir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)