Uykusuzluk ve Zararları ve Uykusuzluk için 10 öneri

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Uykusuzluk ve Zararları ve Uykusuzluk için 10 Öneri!

Uykusuzluk ve Zararları nı çekmek yerine gece güzel bir uyku uyuyup, sabaha zinde başlamak herkesin isteği olmasına rağmen birçok insan uykusuzluk sorunu yaşıyor. Uykusuzluk çok sayıda nedenden kaynaklanabilir, beslenme uzmanları ise bu konu da yediğimiz ve içtiğimiz şeyler uykusuz gecelere sebep olma oranı düşündüğümüzden daha fazla..

Uykusuzluk ve Zararları

Düzensiz ve kalitesiz bir uyku uyuduğumuzda; gün içerisinde baş ağrısından sinirliliğe, yaptığımız işe konsantrasyon olamamaktan, günlük motivasyon düşmesine kadar birçok soruna yol açabiliyor.

Düzenli ve kaliteli uyku, özellikle de bağışıklık sistemimizin zayıfladığı bu soğuk günlerde; nezle ve griple mücadelede çok önemli bir silah..

Peki sürekli uykusuzluk problemi çekenlerin kendilerini sürekli aç hissettiğini ve bu da kilo artışına sebep olduğunu biliyor musunuz?

Uykusuzluk ve Zararları – Gün içerisindeki beslenme düzeninin, gece rahat bir uyku uyuyup uyuyamayacağımızın da sinyallerini verdiğini belirtiyor uzmanlar.. Düzensiz uyuyanlarda obezite riski % 65 arttığı çalışmalarla ispatlanmıştır..

Kaliteli ve sağlıklı uykuda, karanlık ortamdan oda ısısına kadar birçok faktör etkili olmasına rağmen, beslenme düzenimiz de baya önemli bir rol oynuyor..

Uykusuzluk çekenler Bu 10 kurala dikkat etmesi gerekiyor..

Yatmadan 2 saat önce süt için:

Geleneksel yöntemlerden biri olsa da, yatmadan önce süt içmek içeriğindeki triptofan aminoasidi ile melatonin salgısını uyarıyor ve daha rahat uykuya dalmanızı sağlayıp, rahat uyku uyumanıza olanak sağlıyor.

Akşam yedikleriniz çok çok önemli:
Günün son saatlerine doğru metabolizma hızı kendini yavaşlamaya alır.. Akşam yediğimiz yemekler mutlaka hafif olmalı.. Fazla şekerli tatlılar, kızarmış gıdalar, gazlı ve şekerli içecekler, dikkatsizce yenilen bol baharatlı gıdalar  ve porsiyonların büyümesi, sindirimi zorlayarak kaliteli bir uyku uyumamızı engelleyebiliyor..

Gizli kafein kaynaklarına dikkat:

Kafeinin kaynakları bildiğiniz gibi çay, kahve, enerji içecekleri ve bazı gazlı içecekler gibi görünse de; aslında bunlarla sınırlı değil.. Çikolata ve bazı soğuk algınlığı ilaçları ve idrar söktürücü ilaçların içerisinde bile kafein bulunmaktadır.. Bu nedenle kafeine karşı hassasiyeti olanların akşam yemeği ve sonrasında bu tip yiyecek ve içecekleri tüketmemeleri gerekiyor.

Hızlı yeme alışkanlığından vazgeçin:

Hızlı yaşam koşuşturmacası içinde toplantılara ve işe yetişmek amacıyla, çoğumuz dikkatsizce ve hızlıca besleniyorlar.. Fakat hızlı yemek yeme alışkanlığı maalesef ki sindiriminizi zorluyor; aynı zamanda size gaz ve şişkinlik problemi yaşatıyor..

Alkole dikkat:

Alkol her ne kadar uyuşturan bir içecek olarak görülse de vücudumuzda yaratmış olduğu dehidretasyon ‘dan (vücut sıvı hacminin azalması) kaynaklanan; terleme, sık uyanma gibi problemler yaratabiliyor. Bu nedenle yatmadan 6 saat öncesinde alkol alımını kesmek gerekiyor.

Badem ve ceviz tüketin:

1 çay bardağı miktarı kadar tüketeceğiniz badem veya ceviz, melatonin kaynağı olduğu için uykuya dalma süresini kısaltıyor ve kaliteli bir uykuya zemin hazırlıyor..

Ahududuyu eksik etmeyin:
Ahududu, dondurulmuş veya taze olarak yenildiğinde kaliteli bir uyku uyumanıza yardımcı oluyor.

Günde 1 muz şart:
Muz içeriğindeki magnezyum ile kasları gevşeterek rahatlatıyor ve melatonin hormonu salgılanmasını arttırarak kaliteli bir uykuya sizi hazırlıyor..

Bitki çayları destek:
Melisa ve papatya çayı uyku verici ve rahatlatıcı özelliği olan çaylardır. Özellikle kaygılandığımız ve yoğun stres yaşadığımız dönemlerde daha rahat bir uyku geçirmek ve bu kaygı ve stresi uykunuza yansıtmamak için; yatmadan 1-2 saat önce 1-2 fincan melisa ya da papatya çayı tüketmek size iyi gelecektir.

Yulaf tüketin:
Yulaf, içinde barındırdığı triftofan aminoasidi ile melatonin salgısını uyarıyor ve uyku kalitesini arttırıyor.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)