Uykuyu Etkileyen Faktörler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Uykuyu Etkileyen Faktörler

Uykunun sağlık üzerinde doğrudan bir etkisi vardır! Sağlıklı beslenme ve egzersiz ile birlikte iyi uyku hayati önem taşır. Bir yetişkinin her gün 7-8 saatlik uykuya ihtiyacı vardır. Uyumakta zorlandığınız ya da gece boyunca birkaç kez uyanmaya neden olan ve uykuyu etkileyen faktörler vardır. Uyku bozukluğu zihinsel ve fiziksel sağlık sorunlarını artırabilir. Örneğin, kötü uyku kalitesi inme, astım atakları, zayıf bağışıklık, ağrıya hassaslık, inflamasyon, obezite, diyabet, yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları riskinizi artırabilir. Ayrıca zihinsel olarak da etkileyebilir, depresyon, kaygı, karışıklık ve hayal kırıklığı gibi zihinsel sağlık sorunları riskini arttırır. İşte uykuyu etkileyen faktörler ;

uykuyu etkileyen faktörler
1. Oda Sıcaklığı

Yatak odasının sıcaklığı uyku kalitenizi etkileyebilir. Gün bittikten sonra vücut ısısı düşmeye başlar ve beyne uyku zamanı geldiğini bildirir. Yani, eğer çok sıcak bir odada uyuyorsanız, vücut sıcaklığınız aslında artabilir. Bu nedenle kendinizi rahatsız hissedersiniz. Daha iyi bir uyku kalitesini sağlamak için yatak odanızın sıcaklığını serin tutmaya çalışın.

2. Yatak

Uyuduğunuz yatağın da uykuyu etkileyen faktörler arasındadır. Eski yataklar kötü hijyeninden ötürü kötü uykuya neden olabilir. Bu yatağın üzerinde uyumak rahatsızlığa neden olabilir. Uyandığınızda kendinizi yorgun ve sinirli hissedersiniz. İhtiyacınız olan her şey temiz ve hijyenik bir yatak olabilir. Yatağınız çok sert veya çok yumuşak olmamalıdır. Çok yumuşak bir yatakta uyuyorsan, yere inmeye başlayacaksın. Öte yandan, çok sert bir yataktaki uyku, sakrum üzerinde çok fazla baskı oluşturduğunuz anlamına gelir ve vücut ağrısına neden olabilir. Yatakları ve yatağı düzenli olarak temizleyin. Yataklarınızı her 10 yılda bir değiştirmelisiniz.

3. Sigara içmek

Sigara sağlığa olan zararlarını bilmeyen yoktur. Yatmadan hemen önce sigara içne alışkanlığınız varsa, kötü uykuya neden olabilir. Sigaradaki nikotin, sadece bir depresan değil aynı zamanda uyarıcı olabilir, bu da uykuya dalmanızı zorlaştırır.

 

4. Yatakta Cep Telefonu Kullanma

Yatmadan sonra cep telefonunuza son kez bakmanız uyku sorunlarına neden olabilecek bir diğer yaygın faktördür. Cep telefonlarından çıkan ışık vücudunuzun sirkadiyen ritmini etkiler ve uyanıklığı teşvik eden hormonların üretimini uyarır. Dahası, zihniniz cep telefonundayken beyin aktivitesini uyarır ve bu da uykuyu engeller. Uykunun keyfini çıkarmak için geceleri özellikle de yatmadan önce cep telefonu kullanmaktan kaçının.

5. Soğuk Su ile Yüz Yıkama

Makyajınızı gece çıkarmanız iyi bir alışkanlıktır. Çoğumuz, gözenekleri kapatmak ve makyaj kalıntılarından kurtulmak için yüzümüzü soğuk su ile yıkıyoruz. Ancak yüzünüzü soğuk su ile yıkamak uykunuzu etkileyebilir. Soğuk su vücudu uyarır, sizi sıcak tutmak ve uyanık almak için enerjiyi bırakır. Bu nedenle akşamları yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Uyandıktan sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Ayrıca, yatmadan önce duş almak isterseniz, iyi bir uyku için soğuk su kullanmadan ılık su ile duş almalısınız.

6. Kahve

Akşam yemeğini yedikten sonra kahve içmemelisiniz. Bu uyurken zorlanmanıza neden olabilir. Kahve içerisindeki kafein uyarıcı olarak çalışır ve uyanıklığın artmasıyla sonuçlanabilir. Bu da uyku bozukluğu ve uykusuzluğa neden olabilir. Gündüz kahve keyfini çıkarın ve yatmadan önce kahveden uzak durun.

7. Naneli Diş macunu

Yatmadan önce diş fırçalamak sağlık için iyidir. Ancak nane aromalı diş macunu kullanmak uykunuzu etkileyebilir. Nane yağı size serin, taze ve temiz bir his verir; ancak uyanıklığı artıran, yorgunluğu azaltan ve merkezi sinir sistemini uyaran bir uyarıcı olarak çalışır. Bütün bu şeyler aslında uyumayı zorlaştırıyor. Dişlerinizi geceleri fırçalamak için alternatif bir aromalı diş macunu veya aromasız diş macunu seçin.

8. Evcil Hayvanlar

Ev hayvanlarının birçok fiziksel ve psikolojik sağlık avantajı sunduğu doğruysa da, yatak odalarında olmaları uykunuzu etkileyebilir. Bunun nedeni, insanların ve ev hayvanlarının uyku alışkanlıklarının farklı olmasıdır. Daha iyi uyuyabilmeniz için evcil hayvanlarınızı yatak odasından uzak tutun.

9. Gece Vardiyası

Gece vardiyasında çalışmak da uyku kalitenizi etkileyebilir. İyi hissetmenizi sağlayan hormon serotonin düzeylerini düşürür. Rahatsız uyku düzenine yol açar. Ayrıca, gün boyunca çok ihtiyaç duyulan uykunuzu alacağınıza dair bir garanti bulunmamaktadır. Ayrıca, gündüz ışık ve ısı, beyninizin 8 saat uykuda kalmasını zorlaştırır. Gece vardiyalı işçiler, kalp ve gastrointestinal hastalıklar gibi çeşitli kronik hastalıkların riski altındadır.

10. Yalnızlık

Yalnızlık, uyku sorunlarına neden olan bir diğer faktördür. Yalnızlık hissetmek hafif veya orta derecede depresyon belirtisi olabilir. Depresyon hem genetik olarak etkilenir hem de uyku sorunlarıyla ilişkilidir. Dahası, yalnız insanlar genellikle yorgun hissetmeksizin yatarlar ve bu da uykusuzluğa neden olur.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)