Uyuklama isteği – Uyku Hali’ ne Karşı 8 Etkili Öneri..

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Uyuklama isteği – Uyku Hali’ ne Karşı 8 Etkili Öneri

Hep Uyku Hali hissetmekten mi şikayetçisiniz? Uyuklama isteği mi var Bedeninizde?

Uyuklama isteği  – Uyku Hali – Bilhassa büyük şehirlerde yaşayan insanların pek çoğunun ortak problemi yorgunluk ve halsizlik ve bunların yarattığı Uyuklama isteği .. Buna bir de devamlı olarak uyuma isteği ve uyku hali eklenince çoğu zaman günler oldukça zor geçebiliyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Edvin Murrja, güneş ışığının azaldığı ve havaların hissedilir derecede soğumaya başladığı bugünlerde, hareketsizliğin de etkisi ile vücudumuzun bir bakıma kış uykusuna hazırlandığını belirterek, uyku haline karşı alınması gereken  çok önemli 8 önlemi anlattı, uyarılar ve önerilerde bulundu.

Uyuklama isteği

Uyuklama isteği – Uyku Hali

  • Bol Miktarda Su İçin

Özellikle Soğuk havalarda, susama hissi azaldığı için, gün içinde tüketilen su miktarı bariz bir şekilde düşüyor. Susuzluk  tansiyonu düşürüyor ve birçok enzimatik reaksiyonu yavaşlatıp uyku hissini artırıyor. Bu yüzden Uyandığınızda içeceğiniz 2 bardak ılık su ile güne daha zinde, daha dinç başlayabilirsiniz.

  • Çay ve Kahve Miktarına Dikkat Edin

Gün içinde tüketilen çay ve kahve birçok insan için şüphesiz ki, vazgeçilmezler içinde yer alıyor. Fakat çay ve kahvenin içindeki kafein sebebiyle, çarpıntı ve uykusuzluk yaptıklarından dolayı, geceleri uyku düzenimizi bozarak gündüzleyin uyuklamamıza sebep olabiliyorlar. Bu yüzden Çay ve kahveyi sabah saatlerinde tüketmek, hatta kafeini düşük olan yeşil çayı tercih etmek bu durumu düzeltmeye büyük ölçüde destek olabiliyor.

  • Gazlı, Şekerli İçeceklerden Mutlaka  Uzak Durun

Gazlı, şekerli içecekler ile meyve sularını tüketmek vücutta yağ dokusunu artırıyor. Bu içecekler yüksek kalori sebebiyle, hem kilo aldırıyor hemde içtikten sonra insanlarda şeker dalgası oluşturarak uyku hali yapabiliyor. Bundan dolayı, bu tür içeceklerden uzak durmalısınız. Meyve suyu yerine ara öğün olarak az olmak koşulu ile daha sağlıklı olan meyve tüketin.

  • Hareketsiz Durmaktan Kaçının

Dr. Edvin Murrja “Özellikle ofiste çalışanlar için mühim olan bu durum, aslında tam bir kısır döngüdür. Çünkü Oturdukça enerjimiz düşer ve enerjimiz düştükçe insanda hareket isteği azalır. Ofis içindeyken bile yapacağımız ufak yormayacak hareket ile beraber, kan akışı artacağı için daha verimli ve enerjik hale geliriz” diyor.

  • Kahvaltıya Bilhassa Özen Gösterin

Çoğumuz birbirimizden farklıyız, o yüzden hepimiz için tek bir formül vermek yanlış olur. Kimimiz hiçbir zaman kahvaltı yapmıyorken, kimimiz de, kahvaltısız adım atamıyor. Sadece sağlıklı ve özenle seçilmiş bir kahvaltı gerçekten enerjimizi arttırarak gün içinde ki uyuklamalarımızı azaltıyor.

  • Kan Şekerini Dengede Tutan Gıdaları Tercih Edin

Gün içerisinde şekerli gıdalardan uzak durmaya çalışın. Öğün miktarını düşük tutup, seçiminizi güzel yapın. Fazlaca dolduracağınız bir mide, kendinizi enerjik hissetmek yerine aksine bitkinlik ve uyuklamaya yol açıyor. Ara öğünlerde ise yiyeceğiniz bir adet çikolata bile o anda size kendinizi iyi hissettirirken, kısa süre sonra vücudunuzda bitkinlik ve uyuklama hali yapabiliyor. Onun yerine tahıllı, kraker tarzı daha karmaşık karbonhidratları tercih etmelisiniz.

  • Bulunduğunuz Ortamı Aydınlık Tutun ve Havalandırın

Az ışıklı, havasız ortamlar bedenimizde rehavet çökmesine ve uyku hali oluşmasına sebep olur. Ortamınızı daima aydınlık tutun ve mutlaka havalandırın, hatta aralıklı olarak dışarı çıkıp temiz hava almak enerjinizi büyük oranda yükselteceğinden dolayı buna mümkün olduğunca vakit yaratın.

  • Geçmeyen Uyku Haliniz Var ise Sebebini Arayın

Dr. Edvin Murrja “Ihtiyaç duyulan önlemleri almanıza karşın, hala vücudunuzda  uyuklama isteği geçmiyor ise doktorunuzdan mutlaka destek almalısınız. Genellikle uyku apne sendromu, kansızlık,  vitamin eksikliği, tiroidin yavaş çalışması,  gibi etkenler uyku hali, uyuklama isteği sebebi olabilir” diyor.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)