Uzun Yaşamanın Sırrı Zeytinyağı

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Uzun Yaşamanın Sırrı Zeytinyağı

Zeytinyağının faydaları saymakla bitmez. Ömrü uzatır, kalp damar hastalıklarına iyi gelir, doğal bir anti aging etkisi vardır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Serap Güzel zeytinyağı ve faydaları konusunda bilgiler verdi.

zeytinyağı
Yemekleri Zeytinyağı ile Yapın

Tükettiğimiz yağların bitkisel ve hayvansal kaynaklı olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Bitkisel yağların sağlık için faydası kanıtlanmışdır. Bu nedenle bitkisel yağların beslenmemizin temeli olması gerekir. Bitkisel yağlardan olan zeytinyağı mucize gibi bir besindir. Sağlık açısından mümkün olduğunca yemekler zeytinyağı ile yapılmalıdır. Çünkü tüm dünyada önerilen en sağlıklı beslenme şekli Akdeniz tipi beslenmedir ve bu bu beslenmenin temelinde de zeytinyağı vardır.

Kalp Damar Hastalıkları için Koruyucudur

Zeytinyağı tekli doymamış bir yağ türüdür. Zeytinyağının yapısının çoğu oleik asitten oluşur. Zeytinyağının öncelikle kalp-damar hastalıkları konusunda koruyucu etkisi vardır. Çünkü tekli doymamış yağ asitleri kan kolesterolü LDL’yi düşürür. İyi kolesterol dediğimiz damarlarımız için koruyucu olan HDL’yi yükseltir. Kan yağları yüksek ve kalp-damar hastalığı yaşayan ve yaşama riski olan kişiler için tüketmesi oldukça faydalıdır.

Doğal Bir Anti – Aging

Zeytinyağının içerdiği A-E vitamini ve diğer pek çok fenolik bileşen sayesinde iyi bir antioksidan kaynağıdır. Bu da immün sistemin kuvvetlenmesine, vücudun hastalıklara karşı daha dirençli olmasına yardımcı olur. Hücre hasarını önler ve bu sayede yaşlanmasını geciktirir. Yani doğal bir anti-aging etkisi vardır. Zeytinyağının sindirimi kolaydır. Bu sayede mide ve sindirim sistemi için de rahatlatıcı ve koruyucudur. Aynı zamanda bağırsakları çalıştırarak kabızlığı önler. Yine antioksidan özelliği sayesinde bağırsaktaki immünitenin (bağışıklık sistemi) oluşmasını sağlar. Unutulmamalıdır ki, vücudun bağışıklığı bağırsak sağlığından başlar. Zeytinyağının kanseri ve obeziteyi engellediği de çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Zeytinyağlı Sebze Sağlık Deposu

Zeytinyağlı yemekler genelde sebze ağırlıklı olur. Böylece hem zeytinyağını hem sebze tüketmek bizim için iki kere sağlık anlamına gelir. Çünkü sebzeler içerdikleri posa, vitamin, mineral ve fitokimyasallar sayesinde beslenmemizin önemli antioksidanları arasında yer alır. Sebzelerin düşük kaloriye sahip oldukları için tüketiminde sınır da yoktur. Günde 2-3 porsiyon sebze ve salata tüketmenin zararı yoktur. Zeytinyağlı yemeklerde kullanlan domates, en fazla likopen içeren sebzelerdendir. Domates pişirildiği zaman ısının etkisi ile bu likopen miktarı artar. Bu sayede kansere, kalp damar hastalıklarına ve yaşlanmaya karşı koruyucu en güçlü antioksidanlardan biri olan likopeni de fazlasıyla depolamış oluruz.

Tüketimi Artırılmalı

Ülkemizde de yaşlı nüfusun en fazla olduğu yerler, zeytinyağının en çok kullanıldığı Ege bölgesindeki şehirlerdir. Zeytinyağı için uzun yaşın sırrı denebilir. Ülkemiz dünyada zeytinyağını üreten Akdeniz ülkelerinin başında sayılır. Ancak hala kişi başı tüketim diğer Akdeniz ülkelerine göre düşüktür. Zeytinyağı tüketimini artırmak sağlık açısında fayda sağlar.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)